Харківське транспортне підприємство, яке понад 10 років займалося постачанням запчастин по всій Україні та країнам ближнього зарубіжжя, із початком війни переорієнтувалося на нетипову для себе продукцію: бронежилети, плитоноски, глушники та захисні щити. Остання розробка — “павучі лапи”. Це спеціальне взуття для саперів, яке здатне при вибуху міни захистити ноги від травматичної ампутації, повідомляє FREEДОМ.
До війни на складі готової продукції “Українського ресорного центру” було понад 10 тис. найменувань різних запчастин. Колектив налічував 200 осіб. Замовлення надходили з усієї України і не тільки. Але 24 лютого 2022 року все змінилося. Через 10 днів після повномасштабного вторгнення РФ в Україну до директора звернулися співробітники поліції з проханням продати ресори для того, щоб посилити бронеплити. Захисту всім не вистачало.
“Я запитав: “А як ви їх склеюватимете? Чи що ви робитимете?”. “Ну, у нас є якийсь дідусь — зварить у гаражі”. Я говорю: “Який дідусь?! У мене зварювальників — 12 осіб”. “Хлопці, — кажу, — все є, привозіть, давайте розміри, ми спробуємо”. Зібралися з бригадирами, швидко розробили техпроцес: з підігрівом варили, потім підігрівали повністю, відпускали, загортали у спеціальні ковдри, щоб вони не тріскалися”, — згадує директор “Українського ресорного центру” Ігор Єфименко.
За рік співробітник термічного цеху підприємства Олексій Поделько разом із напарником виготовив сотні бронепліт 4 та 5 класу захисту. Каже: готові працювати для військових з ранку до вечора, головне, щоб вони поверталися живими.
Нова технологія — черевики для мінерів spider boots. Вони виготовлені з пластику та бронеплити. Ніжки, подібні до павукових лап, надруковані на 3D-принтері. Черевики — аналог, вперше таке взуття для мінерів зробили в Канаді, і вони добре зарекомендували себе під час гуманітарного розмінування в Африці та Азії. Єдиний зразок харків’янам передали місцеві рятувальники-сапери, які звернулися із проханням зробити щось подібне чи повторити виріб.
“Виходить просте завдання. А чим прикрутити? Потрібна якась втулка — всі магазини закриті, нічого не працює, “Барабашово” (найбільший промислово-речовий ринок України, розташований у Харкові, — ред.) висаджено в повітря. По інтернету, по картинці дуже складно. Якщо ви навмання робите, важко визначити, а що вам потрібне і яке воно”, — коментує технолог “Українського ресорного центру” Вадим Вовченко.
У результаті харківський аналог spider boots було зроблено за місяць, вага пари — близько 8 кг. Своє завдання — захистити ногу сапера від травматичної ампутації — вони виконують. Це було підтверджено польовими випробуваннями.
Перша партія захисного взуття для харківських рятувальників — зараз у роботі. Співробітники підприємства поспішають, щоб уже за кілька тижнів передати 15 пар “павуків” саперам. Вартість однієї пари — 15 тис. грн. Власним коштом підприємство здолає лише першу партію. Директор каже, що далі треба збирати гроші та підключати волонтерів. Якщо виробництво буде забезпечене сировиною та матеріалами, то харків’яни готові виготовляти до 10 пар павуків на день.
Читайте також: Від пиріжків до окопних свічок: як Запорізька філармонія стала волонтерським хабом (ВІДЕО)