Деякі із секретних документів Пентагону, злитих у мережу, було підроблено. Це підтвердив радник із нацбезпеки адміністрації Білого дому Джон Кірбі. У Вашингтоні розслідують витік матеріалів Міністерства оборони США. Хто може стояти за цим, в американському відомстві наразі не коментують. Нинішній інцидент може стати найгучнішим за останні 10 років, передає FREEДОМ.
Як вдалося з’ясувати журналістам The New York Times, розвідка США має джерела майже в кожному російському відомстві і навіть розвідці. Наприклад, про це свідчить один із документів із позначкою “Цілком таємно” — плани російського Генштабу щодо протидії танкам, які країни НАТО постачали Україні. Також в одному з документів наводяться дані про те, що Сполучені Штати мають інформацію про боєздатність російської армії.
“Очевидно, що США мали хороші розвіддані, які ми змогли обробити до того, як Москва почала вторгнення. Американська розвідка виконала хорошу роботу. Я думаю, це не означає, що вони завжди роблять правильно. Їхня оцінка обороноздатності України була невірною. Тож деякі речі вони розуміють правильно, а деякі — ні… Я знаю, що уряд США активно вивчає те, що сталося, і хоче переконатися, що в майбутньому не буде витоків, і що винних у витоку буде притягнуто до відповідальності”, — заявив Джон Хербс, посол США в Україні (2003–2006).
Як пише The New York Times, нові документи публікувалися у різних соцмережах, у тому числі у Twitter. На анонімному форумі 4chan була розміщена карта ходу бойових дій в Бахмуті. Оцінка російських втрат там виглядає неправдоподібно заниженою, пише газета. За інформацією Пентагону, деякі з фотографій документів, ймовірно, були відредаговані перед публікацією.
Підробка та спецоперація російських спецслужб — так прокоментували в українській розвідці злиті в мережу так звані “засекречені військові документи” щодо планів ЗСУ.
“Останні десятиліття найуспішніші операції російських спецслужб проходили у фотошопі. З попереднього аналізу цих матеріалів ми бачимо брехливі цифри з втрат з обох боків. Частину інформації явно зібрано з відкритих джерел”, — заявив Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
Однак матеріали, що потрапили в мережу, стосуються не лише України, а й інших союзників Вашингтона, зокрема Туреччини. За інформацією The Washington Post, на основі тих самих документів, ПВК “Вагнер” намагалася закуповувати зброю у Туреччини. Проте зі звіту незрозуміло, чи турецький уряд знав про ці переговори і чи увінчалися вони успіхом, пише газета.
“Ми не знаємо справжньої мети витоку цих документів і чи є вони правдивими ці документи. Немає якихось верифікованих фактів, які б говорили про автентичність таких планів. Це може бути як спеціальна інформаційна операція, яка націлена на те, щоб змішати карти ворогові; це може бути частковий витік інформації і вже опрацьований росіянами і поширений у своїй манері. Я не думаю, що це вплине на відносини між союзниками”, — зазначив Тарас Семенюк, експерт із міжнародних питань.
Міністерство юстиції США розпочало кримінальне розслідування витоку “секретних документів”. Як пише Washington Post, з посиланням на анонімні джерела, вище керівництво Пентагону обмежило доступ до розвідданих усередині відомства.
За розголошення державних таємниць США військовослужбовцям загрожує суворе покарання. Так, у 2013 році молодшого аналітика американської розвідки Челсі Меннінга засудили до 35 років ув’язнення за передачу секретних урядових матеріалів сайту WikiLeaks. Це стало одним із найбільших витоків секретних документів в історії США.
Читайте також: Російське суспільство — на межі революції, упевнені експерти: огляд думок (ВІДЕО)