Китай потрапив у незручну позицію, презентувавши свій нібито мирний план щодо України, в якому немає жодного слова про покарання агресора. Україна задає правильну динаміку щодо Китаю. Таку думку сьогодні, 30 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політтехнолог, керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.
“Ми повинні всі розуміти, що ця зустріч більше потрібна Сі Цзіньпіну, ніж, наприклад, Зеленському. Тому що все-таки у нас є коаліція західних країн, нам іде допомога, і те, що буде або не буде зустріч із китайським лідером, у принципі, для України великого значення не має. Тим більше, що Зеленський зробив дуже правильний крок, коли передали в китайське посольство мирний план Зеленського, затверджений на Генеральній асамблеї ООН”, — сказав він.
Тобто, констатує політтехнолог, якраз Україна тут демонструє лідерство і фактично заганяє Китай у дуже неприємну ситуацію, в якій вони самі опинилися.
“Тому що, коли ви висуваєте мирний план, не порадившись ані з Україною, ані з Росією, потім їдете спочатку в Москву, яка є агресором. Головного в тому так званому мирному плані немає — покарання агресора за агресію. А потім, коли ви кажете, що ви миротворці, спочатку поговорили з росіянами, а тепер ви опиняєтесь у капкані. Якщо ви хочете бути миротворцем між нами, то ви повинні говорити з Україною. І чим далі ви відходите від часу візиту Сі Цзіньпіна, тим більше виявляється такий сенсовий провал. Я думаю, це якраз промах китайської дипломатії. Тому що, я думаю, Сі Цзіньпін не телефонує, тому що там проблема якраз у Путіні. Путін, зрозумівши, що немає жодних чітких обіцянок Китаю їх підтримувати, китайці починають розуміти, що вони потрапили в таку саму пастку, як і багато країн, які хотіли співпрацювати з Росією, думаючи, що вона адекватна”, — каже Загородній.
За його словами, китайський “мирний план” навіть у такому укороченому і неприйнятному для України баченні не підтримує сама Росія, а конкретно Путін. Таким чином китайське керівництво опинилося в дуже цікавому становищі.
“З одного боку, вони претендують на другий центр світу. Китай же хоче показати, що китайська система — найкраща у світі. На останньому з’їзді партії вони оголосили, що закінчилася епоха малого процвітання, і починається епоха створення спільноти єдиної долі людства. Тобто вони хочуть сказати, що той китайський лад є найкращим у світі й Захід має програти в цих перегонах систем. Так от коли вони про це заявили, вони опинилися перед вибором. Якщо зараз зателефонувати Зеленському, а про що зараз говорити із Зеленським? Я поговорив із Путіним, і Путін мене теж, м’яко кажучи, послав, і я не знаю, що тепер із цим робити. Україна тут задає правильну динаміку. Коли був Сі Цзіньпін у Москві, відбулися удари по Джанкою. Була, як каже СБУ, “бавовна тайм”, разів 10. То спочатку по Кримському мосту, тепер під час візиту Сі Цзіньпіна Україна показала “шановні, а з ким ви розмовляєте? Ваш васал, союзник, не може захистити навіть ту територію, яку він вважає російською”. Вони ж Крим досі вважають російським. Питання знавцям: “Ви до кого приїхали? І чому ви з нами не спілкуєтеся?” Це раз”, — пояснив політтехнолог.
Друге, на його думку, дуже грамотно було організовано візит прем’єр-міністра Японії до України.
“Для Китаю це просто червона ганчірка. Україна показує, що “хочете грати, ми теж вміємо грати”. І тощо. Тобто чіткий і зрозумілий посил Китаю, що так званий мирний план не є мирним планом. Хто тут миротворець у цьому світі — вирішує не Китай, а вирішує Україна. Це дуже важливий момент. І ми будемо визначати, хто буде посередником і кому віддавати головний приз, або розділяти головний приз. Ми повинні завжди розуміти, що Китай нам не ворог. Китай безпосередньо не брав участі в агресії і допомозі в організації агресії Росії. Для Китаю не принципове значення, чим закінчуватиметься війна в Україні. Вони позначили свої інтереси в Україні. Ми повинні захищати свої інтереси. Але вони повинні діяти в логіці, що вони декларують”, — підсумував Тарас Загородній.