Одним із найбільш замінованих регіонів України залишається Харківська область. І хоча сапери Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) працюють без вихідних, і від початку осені 2022 року вже знищено приблизно 65 тисяч вибухонебезпечних предметів, роботи все одно вистачає, а рук і спеціальної техніки — ні. Водночас люди продовжують повертатися до своїх домівок на деокупованих територіях і нехтують повідомленнями про високу мінну небезпеку, повідомляє FREEДОМ.
Сапери-рятувальники почали свій день із виклику в один із районів Харкова. Поблизу немає житлових будинків, але вже пів року місце, куди прилетів ворожий снаряд, обгороджено захисною стрічкою. На місці з’ясувалося, що це ракета системи залпового вогню “Ураган” із касетними боєприпасами, що не вибухнули всередині. Касети вийняли із тіла ракети та перемістили у спецтранспорт.
“Це реактивна система залпового вогню “Ураган”. Сама ракета несе в собі 30 уламкових бойових елементів. Вона не розкрилася якимось дивом, мабуть, збили, не знаю. То зараз приїхали, вилучаємо. Розміром як пивна банка, несе в собі маленькі ролики, як уламки, дуже багато лиха може наробити”, — повідомив начальник відділення підводного розмінування, групи піротехнічних і спеціальних водолазних робіт ДСНС України Богдан Шевченко.
Наступною зупинкою було сільськогосподарське поле в межах міста. Восени врожай соняшнику та кукурудзи там збирали буквально по боєприпасах, тому саперів бачили часто. Перед стартом посівної-2023 з’ясувалося, що один із так званих “подарунків” від російських окупантів усе-таки пропустили. Касетний елемент витягли і відвезли на утилізацію.
“Та це ж не перша, не перша, для нас це вже не новинка. Їде тракторист і оглядає попереду трактора, уважно їде і дивиться. Ну, ризикують всі”, — сказав агроном сільськогосподарського підприємства Юрій.
Третя заявка була від жителя району Велика Данилівка, що недалеко від окружної дороги Харкова. Там із перших днів повномасштабної війни гуркотіло і вибухало. У будинок Миколи Панасенка було влучання, стіни витримали, а дах завалився. Усі залишилися живі, але навіть за рік у саду знаходять частини російських боєприпасів.
За день на телефон ДСНС у Харківській області надходить понад 200 заявок щодо розмінування. 25 піротехнічних груп працюють без вихідних. Це трохи понад 100 осіб, а потрібно в сотні разів більше, стверджує начальник департаменту цивільного захисту Харківської обласної військової адміністрації Іван Сокол.
“Вся та територія, де була нога окупанта, вся територія вважається засміченою вибухонебезпечними предметами. Але для того, щоб розмінувати всю цю територію, потрібно, вдумайтесь, щоб кожного дня працювали 120 тисяч саперів. 120 тисяч саперів! І тоді ми можемо казати, що ми її можемо розмінувати протягом року — всю тут територію”, — сказав він.
За словами Сокола, від вересня 2022 року ДСНС та інші державні підрозділи з розмінування знищили понад 65 тисяч вибухонебезпечних предметів у регіоні. Мінна небезпека в Харківській області залишається найвищою в Україні. Лише за останній тиждень 10 осіб підірвалися на вибухонебезпечних предметах, чотири з них загинули.
“Це дуже великий біль, не тому, що ми не можемо його подолати, а тому, що його не можуть сприйняти люди. В плані того, що це є небезпека. І ця ситуація, яка зараз коїться на деокупованій території, її не було раніше, немає з чим порівняти. Люди, які все життя прожили на цій території, вони ставляться до тієї ж галявини, куща як до того, з яким вони виросли. Вони навіть не замислюються, що там може бути небезпека. А вона там є! Навіть в тих населених пунктах, де не дислокувались ворожі збройні сили, все одно ми знаходимо багато вибухонебезпечних предметів” — каже начальник департаменту цивільного захисту ХОВА.
Крім катастрофічної нестачі кадрів, харківським підрозділам піротехніків бракує і спецтехніки. Наприклад, щоб розмінувати 250 тисяч сільськогосподарських угідь на деокупованих територіях в області, необхідно щонайменше сім машин для розмінування. Зараз працює одна в Ізюмському районі.
Читайте також: Росія замінувала поля в Україні: чи буде продуктова криза