Російські поліцейські сьогодні, 21 березня, прийшли з обшуками в будинки співробітників російського історико-просвітницького товариства “Меморіал”, яке було ліквідовано за рішенням суду. Про те, як проходили обшуки, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський правозахисник, журналіст, член Ради новоствореного Центру захисту прав людини “Меморіал” Олександр Черкасов.
За його словами, обшуки пройшли в будинках дев’яти осіб.
“В одному з будинків навіть трошки поплакали, але не через те, що там банки з борошном досліджували, білизну, а під ванну полізли, туди, де сорока роками раніше під час обшуку знайшли “Архіпелаг ГУЛАГ” Солженіцина. Час повертається”, — зазначив Черкасов.
Він повідомив, що після обшуку керівників “Меморіалу” Олега Орлова та Яна Рачинського доправили до поліції, провели з ними допити, потім відвезли до Слідчого комітету.
“Адже це все ще не закінчилося. Олега Орлова і Яна Рачинського зараз допитують. Олегу Орлову вже висунули обвинувачення за статтею “повторна дискредитація армії”. Минулої весни Олег багато разів виходив на пікети проти війни, і один із цих пікетів був із дуже розумним гаслом: “СРСР 1945 рік країна, яка перемогла фашизм. Росія 2022 рік — країна, яка перемогла фашизм”. Олег відстоював цю позицію в суді, а потім написав статтю, опубліковану у французькому виданні. Російський текст цієї статті був опублікований у Facebook. І ось за це йому — кримінальну статтю, за якою, щоправда, залишили під підпискою про невиїзд”, — розповів громадський діяч.
Зазначимо, що крім “повторної дискредитації армії”, співробітників “Меморіалу” звинувачують у “реабілітації нацизму”. Нібито в їхній базі репресованих є імена Петра Долженкова, Петра Двойних і Рудольфа Найміллера, яких за радянських часів було засуджено за зраду Батьківщини та контрреволюційну діяльність. За словами силовиків, ці люди нібито були військовими злочинцями, і занесення їх до бази репресованих є злочином.
“Ось ця історія з нібито тим, що не тих людей включали до списків репресованих. Їх включали на основі регіональних Книг пам’яті, певні Книги пам’яті готувалися разом із прокуратурою, яка реабілітацію проводила, із ФСБ, яка допускала до архівів. Можна, звичайно, зараз зайнятися розбором тих персонажів, яких нам пред’являли. Це кілька людей на 3,5 млн у нашій базі даних. З цими, м’яко кажучи, сумнівними претензіями прийшли, провели обшуки у всіх моїх сміливих товаришів”, — заявив Черкасов.
Громадський діяч повідомив, що обшуки проводили в будинках громадських діячів, які залишилися в Москві, а також у будівлі “Меморіалу” і навіть у тій будівлі організації, яку було вилучено за рішенням суду.
“Це ганебна для нашої держави історія, ганебна історія для тих, хто в цьому зараз бере участь і співучасть. Але не забуваймо, що двоє моїх товаришів зараз перебувають у Слідчому комітеті, невідомо, чим закінчиться їхній допит”, — резюмував він.
Читайте також: Російському суспільству доведеться довго вибиратися з цієї ганьби: інтерв’ю з головою товариства “Меморіал” Яном Рачинським