У липні у Вільнюсі відбудеться саміт НАТО. На минулорічному з’їзді в Мадриді країни-члени блоку затвердили нову Стратегічну концепцію. У ній Росію було названо “найзначнішою і прямою загрозою”, а не “стратегічним партнером”. Україні одноголосно затвердили довгострокову підтримку, Швецію і Фінляндію офіційно запросили приєднатися до Альянсу. На майбутній зустрічі, серед інших питань, обговорюватимуть нові технології в оборонній стратегії НАТО, інформує FREEДОМ.
У Вільнюсі Київ розраховує від НАТО отримати довгострокові гарантії безпеки, про що раніше заявив президент України Володимир Зеленський.
“Навіть якщо ми не можемо бути в НАТО під час війни, ми хотіли б мати відповідні гарантії безпеки на цьому шляху, поки ми не в Альянсі”, — сказав глава Української держави.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив: потрібно гарантувати, що коли закінчиться війна, Росія не зможе продовжувати підривати європейську безпеку.
“Потрібно розірвати це коло російської агресії. Для цього Україна повинна мати свої потужні Збройні сили для стримування можливої агресії”, — зазначив він.
Аналітики припускають, за підсумками липневого саміту Україна може долучитися до сил реагування НАТО, як раніше Фінляндія і Швеція.
“Британські сили — це частина НАТО, до яких було приєднано Швецію і Фінляндію до того, як вони почали саму процедуру вступу. Приєднання України до системи військового планування НАТО дасть змогу брати участь у процесі спільного планування оборони”, — пояснив завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
Одним із важливих аспектів співпраці України і НАТО на саміті у Вільнюсі буде питання про створення ефективної системи оперативного бойового управління, зв’язку, розвідки і спостереження, кажуть експерти.
За словами американських інженерів, зараз IT-компанії досліджують, чи можуть нинішні технології в НАТО швидко реагувати в умовах великих військових конфліктів.
На Вільнюському саміті питання збереження технологічного домінування на полі бою для Альянсу — ключове, наголошують американські інженери.
“Те, що справді мене хвилює, — що буде, якщо ми опинимося в ситуації, яка виходить за межі 5-ї статті, тобто в разі прямої агресії. Ми тренуємося для таких сценаріїв, але що ще ми повинні передбачити. Ми — як НАТО. Я думаю, що це те, чого не вистачає в існуючій системі в нинішніх умовах. Як ми збираємося командувати, керувати, отримувати інформацію, зв’язок і як ми будемо обмінюватися цим”, — поділилася старша інженерка корпорації RAND, директорка програми Project Air Force Шеррілл Лінгель.
Виконавчий віце-президент, головний операційний директор компанії Leonardo DRSCХ Джон Бейлуні акцентує, що є багато технологій, які виходять на передній план для успішних дій на полі бою.
“Деякі з них уже використовувалися на війні в Україні. Сьогодні супутникові знімки та супутникові комунікації є частиною архітектури НАТО, ми хочемо скористатися всім, що ми можемо застосувати в бою”, — резюмував Бейлуні.
За словами генерала польських збройних сил Томаша Піотровського — майбутній саміт НАТО, принесе “колосальні зміни” в оборонній стратегії.
Зазначимо, саміт НАТО — перший, що пройде у Вільнюсі, і другий, що відбудеться в країнах Балтії — після ризького саміту 2006 року.
Читайте також: Україна має отримати чіткий план дій для вступу до НАТО, — Бобровська
Нагадаємо, у вересні 2022 року Україна подала заявку на прискорений вступ до Північноатлантичного альянсу. У самій організації поки що немає необхідного консенсусу всіх 30 країн-членів. Водночас рік героїчного опору повномасштабній російській агресії змінив позиції як низки держав, так і самого НАТО в бік України.