Проросійські протести в Молдові тривають. Мітингувальники блокують рух транспорту, вимагаючи відставки президента країни Маї Санду. Проросійські акції проводять члени та прихильники партії “Шор”. Напередодні було затримано 54 учасники мітингу. Серед них — 21 неповнолітній. Перед початком акції правоохоронці отримали повідомлення про бомбу в Міжнародному аеропорту Кишинева. Усе це свідчить про те, що Кремль продовжує спроби розхитати політичну ситуацію в Молдові зсередини, повідомляє FREEДОМ.
Від початку повномасштабної війни Росії проти України прикордонна поліція Молдови посилила перевірку тих, хто намагається потрапити в країну, адже Москва з часів розпаду Радянського Союзу продовжує працювати на дестабілізацію ситуації в регіоні. Молдовський сценарій — утворення неконтрольованого владою Кишинева Придністров’я ще в 1990-их роках. Сьогодні Кремль спонсорує проросійські мітинги в столиці Молдови, шантажує країну цінами на газ і намагається переправити в Молдову, як припускають у Прикордонній поліції, представників ПВК “Вагнер”.
“Минулого тижня в пасажирському потоці одним із рейсів, який прибув до Республіки Молдова, було виявлено громадянина, який пред’явив паспорт Російської Федерації. Вдалося моїм колегам з першої лінії виявити те, що, можливо, він є представником приватної військової компанії, не буду називати її ім’я. Зіставляючи певну інформацію, з огляду на те, що відбувається всередині держави, як Росія хоче дестабілізувати стан справ у моїй країні, було ухвалене рішення про його недопуск у країну і відправлення туди, звідки прилетів”, — розповів головний комісар, начальник Прикордонної поліції Молдови Росіан Васілой.
Від початку 2023 року відмову в перетині молдовського кордону отримали понад 2700 осіб. Скільки з них були ймовірними агентами Кремля — Прикордонна поліція не уточнює. Залишаються в Молдові й осередки російського впливу у вигляді культурних центрів, а також посольства федерації.
Між Молдовою і Росією, попри спроби Москви розхитати ситуацію в країні зсередини, залишаються дипломатичні відносини. У посольстві Росії в Кишиневі, як стверджують представники українського МЗС, можуть сприяти проведенню мітингів проросійської партії “ШОР”.
“Вони намагалися діяти дуже активно на початку війни, але зараз, принаймні в публічному просторі, їх практично непомітно. Підозрюю, що хтось із персоналу цих установ був причетний до протестів. Але ступінь їхнього впливу на молдовське суспільство поступово знижується”, — зазначив посол України в Молдові Марко Шевченко.
Соціологи стверджують, що 20-30% населення Молдови підтримують проросійський курс країни, решта — схильні дивитися в бік Європи. Більшість тих, хто згоден із політикою Кремля — люди похилого віку. Однак розгойдати ситуацію проплаченими мітингами Росії навряд чи вдасться, впевнені в українському посольстві в Молдові.
“Так, проросійські настрої в Молдові є, від 20 до 30%, до того ж вони представлені, зокрема й серед тих, хто розмовляє румунською мовою. Революції за гроші не влаштовуються, революція або те, що вони називають революцією. Можна влаштувати за гроші дестабілізацію, але за гроші неможливо поміняти владу в країні. Для цього має бути підтримка великої частини населення, а основна маса населення Молдови налаштована все-таки проєвропейськи”, — заявив посол України в Молдові Марко Шевченко.
Не знаходять підтримки серед населення Молдови й мітинги проросійської партії “ШОР”.
“Якщо чесно, мені страшно іноді, тому що тут дуже багато людей і поліцейських, і я тут навчаюся біля цих мітингів, мені дуже страшно за моє життя, коли проходжу”, — зізналася мешканка Кишинева Валерія.
Вступ країни до Євросоюзу і НАТО — єдиний порятунок від подальшого поглинання Росією, впевнені експерти. Водночас вони визнають, що процес відходу від впливу Кремля в Молдові відбувається повільніше, ніж в Україні, проте країни повинні триматися разом перед обличчям імперської загрози.
“Ми разом з Україною, а це фундаментально важливо, перейдемо наступний етап переговорів, етап про вступ. Чому разом з Україною важливо? Тому що ми розуміємо, що отримали статус кандидата в контексті війни, в контексті українського зусилля і боротьби проти агресора. Ми теж доклали посильних зусиль, для нас важливо йти вперед з Україною цим шляхом — європейської інтеграції. Не хочеться думати, що на Молдову мають падати ракети, щоб люди прокинулися і почали розуміти, що відбувається у світі, які інтереси країни, їхні інтереси тощо”, — наголосив політичний аналітик, постійний представник республіки Молдова при ООН (2006-2008) Олексій Тулбуре.
Розв’язання придністровського питання в Молдові теж пов’язують із перемогою України на полі бою. У Кишиневі сподіваються, що після програшу у війні Росія ослабне і не зможе підтримувати анклав рублем.
Читайте також: Якщо пенсіонерів змінять “іхтамнети”, ситуація може різко змінитися: погрози протестів у Кишині