На тлі падіння купівельної спроможності росіян у РФ розвивають імпортозаміщення. Курс рубля в країні днями впав до мінімуму за останні 10 місяців. Економічних передумов для зміцнення російської валюти експерти не бачать, повідомляє FREEДОМ.
У РФ відроджують бренди радянських часів, включаючи велосипеди “Кама” та автомобілі “Москвич”. У цьому році планують випустити 3 тис. велосипедів. Продавати їх хочуть у Росії та Білорусі за максимальною ціною: 12 тис. 700 руб. — близько 170 дол.
“Орієнтуємось на категорію людей, які пам’ятають ці велосипеди, які знають “Каму”. Для яких велосипед “Кама” — це не просто велосипед, це їхні спогади з дитинства тощо”, — повідомив керівник проекту з виробництва велосипедів “Кама” Дмитро Пономарьов.
На заводі, де ще рік тому збирали автомобілі Renault, з листопада 2022 року випускають оновлені “Москвичі”. Це теж відбувається в рамках програми імпортозаміщення та відродження брендів.
“Ностальгуємо? Так, трава зеленіша, вода мокріша, морозиво смачніше. Але чи ми готові за це заплатити? Ні, не готові”, — констатує російський економіст Дмитро Потапенко.
Не готові платити ще й тому, що з кожним днем платоспроможність росіян знижується. За даними Комітету автовиробників Асоціації європейського бізнесу, продаж нових легкових автомобілів в Росії в 2022 році впав на 60% порівняно з 2021-м. З кінця 2022-го зниження купівельної спроможності стали відчувати найбільші торгові мережі РФ: громадяни перейшли в режим економії за часткової відмови від необов’язкових витрат на розваги, таксі та інше.
У середу, 15 лютого, Європейська комісія офіційно запропонувала до схвалення державами-членами 10-й пакет санкцій проти Росії у зв’язку з агресивною війною проти України.
“Разом ми все більше і більше закручуємо гайки щодо Росії. Я закликаю держави-члени швидко ухвалити цей новий пакет санкцій. Через рік після того, як Путін розпочав свою імперську війну”, — закликала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Цього ж дня курс євро на торгах Московської біржі вперше з 25 квітня 2022 перевищив 80 рублів. Адже в 10-му санкційному пакеті передбачено заборони на експорт на суму більш ніж 11 млрд євро, щоб позбавити російську економіку найважливіших технологій та промислових товарів. Для росіян це означає подальше зростання курсу долара. До кінця року він може коштувати 95-100 рублів.
“Знецінюються усі рублеві активи. Ось буде курс 95 — усі ваші рублеві активи впадуть у ціні на 20%. Плюс за курсом, це закони економіки, йде інфляція. Це означає, що буде розганятися інфляція”, — прогнозує ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
У Міністерстві фінансів РФ інфляцію на 2023 рік прогнозують на рівні 4%. На думку експертів, насправді ця цифра буде у 4-5 разів більшою.
“Це означає, що ви зможете купити на свою зарплату на 18% менше товарів і послуг. Це бідність. Тому непогана порада — захеджувати курсові ризики, інфляційні ризики до доларових та євро активів. Тобто закинути їх кудись за кордон, чи самому виїхати за кордон, чи тримати їх десь удома”, — радить ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Кремль уже не може впоратися з наслідками санкцій та кризою, яка все більше наростає в російській економіці. Штучно стримувати курс долара в РФ протягом 2022 року вдавалося в ручному режимі. Але зараз економічних передумов для зміцнення рубля експерти не вбачають.
“Коли грошей у бюджеті не вистачатиме для задоволення елементарних потреб, їх почнуть друкувати. Саме це я мав на увазі, коли говорив про інфляційні процеси. Вони можуть призвести не просто до інфляції, а до гіперінфляції. Коли Центробанк збільшуватиме ставку рефінансування не просто до 20-30, це буде 500-1000%. Коли банківська система почне тріщати, вона не зможе залучати кошти для поповнення своїх оборотних коштів”, — коментує керівник Центру громадської аналітики “Вежа” Валерій Клочок.
У такій ситуації ціни на все в Росії, включаючи найнеобхідніші товари та продукти, підвищуватимуться і далі, а купівельна спроможність навпаки — знижуватиметься.
Читайте також: Головна проблема Кремля — величезний дефіцит бюджету, — Фурса