Без літаків, але з танками і ППО: підсумки дев’ятого “Рамштайна” розібрали експерти

Глава Пентагону Ллойд Остін і міністр оборони України Олексій Резніков. Фото: Facebook/Резніков Олексій

14-15 лютого в Брюсселі у штаб-квартирі НАТО пройшла дев’ята за рахунком зустріч Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”. У ній взяли участь міністри оборони 54 країн. Очолив зустріч глава Пентагону Ллойд Остін.

Очікувалося, що в рамках “Рамштайн-9” буде вирішено питання з наданням Україні західних винищувачів, зокрема, F-16, а також нових танків і систем протиповітряної оборони (ППО).

Що отримає Україна після “Рамштайну-9”

За підсумками першого дня дев’ятого “Рамштайна” стало зрозуміло, що питання із західними літаками поки висить у повітрі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що постачання винищувачів Україні поки що не є нагальним питанням, але обговорення цієї теми триває.

Аналогічну думку висловив і міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. Він стверджує, що перед тим, як передавати Україні літаки, необхідно забезпечити її системами протиповітряної оборони (ППО).

“Тільки коли небо над Україною залишатиметься безпечним протягом трьох-чотирьох місяців, ми зможемо говорити про подальші кроки”, — цитує Пісторіуса ВВС.

Своєю чергою, Ллойд Остін сказав, що йому нічого додати до слів президента США Джозефа Байдена про те, що США поки що не планують передавати Україні винищувачі F-16.

Водночас за словами глави Пентагону, у рамках цієї контактної групи Збройним силам України (ЗСУ) буде передано велику кількість бронетехніки та засобів ППО. Остін наголосив, що країни НАТО зосереджені на весняному контрнаступі ЗСУ і нададуть для цього все необхідне, зокрема, німецькі танки Leopard.

Остін озвучив, які країни планують передати ці танки Україні. До танкової коаліції увійшли Німеччина, Польща, Канада, Португалія, Іспанія, Норвегія, Данія і Нідерланди.

Крім танків, Україні обіцяють додаткові системи ППО. Від Сполучених Штатів, Німеччини та Нідерландів в Україну прийдуть системи Patriot, а від Франції та Італії — системи ППО SAMP-T.

“Ми продовжимо працювати з Україною, щоб розуміти, що їй потрібно найбільше. Сюди входить великий внесок США у вигляді бронетехніки Bradley’s і Abrams, а також передача Великою Британією танків Challenger і бронетранспортерів SenatorArmed, про які Канада оголосила минулого місяця. Також відремонтовані танки Т-72, які США, Нідерланди та Чеська Республіка вже передають. Сюди входять важливі кроки Німеччини, Польщі, Канади, Португалії, Іспанії, Норвегії, Данії та Нідерландів щодо бойових танків Leopard. Сьогодні ми також почули про нові значні внески на протиповітряну оборону від Італії та Франції, які спільно оголосили, що нададуть Україні систему протиповітряної оборони SAMP-T”, — розповів Остін.

Окрім цього, 15 лютого в рамках дев’ятого “Рамштайну” країни НАТО підписали численні контракти з виготовлення снарядів, які передаватимуться для потреб ЗСУ. Так, Франція та Австралія домовилися спільно нарощувати виробництво 155-мм снарядів для української армії. А американські корпорації Northrop Grumman Systems і Global Military Products отримають загалом 522 млн доларів від Пентагону для збільшення виробництва боєприпасів.

“Те, що ми бачимо — це величезні витрати боєприпасів на війні, і ми спостерігаємо це впродовж кількох місяців. Ми обговорювали це питання в різних столицях країн НАТО, і тепер ми бачимо, що справа рухається в правильному напрямку”, — заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Під час брифінгу після завершення “Рамштайна” учасники зустрічі заявили, що не бачать ознак підготовлюваного можливого наступу російської армії, про який йшлося раніше. Про це, зокрема, повідомив голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.

“Завжди є потенційна загроза [Києву] — загрози з повітря, загрози ракетних ударів. Я б ніколи не відкидав можливість Росії здійснити напад на Київ. Але наразі ми не спостерігаємо жодних суттєвих вказівок або попереджень про це”, — запевнив Марк Міллі.

Читайте також: Перші підсумки “Рамштайну-9”: на яку допомогу може розраховувати Україна (ВІДЕО)

Огляд думок експертів

Як оцінювати підсумки дев’ятого “Рамштайна” для України? Чому країни НАТО поки що не наважуються передавати Україні західні винищувачі? Яку роль відіграватимуть нові танки в можливому контрнаступі ЗСУ? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ розібрали:

  • заступник голови комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Верховної Ради України, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв;
  • кандидат історичних наук, професор Празького університету, військово-політичний експерт Юрій Федоров;
  • політичний діяч, публіцист Андрій Піонтковський;
  • військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак;
  • керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко;
  • авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко.

ЄГОР ЧЕРНЄВ: Дев’ятий “Рамштайн” більше оборонний, ніж наступальний

— По-перше, не все озвучується в публічній площині з того, що обговорюється на “Рамштайні”. По-друге, процеси дійсно йдуть і щодо літаків, і щодо далекобійних ракет. По-третє, я б назвав цей “Рамштайн” більше оборонним, ніж наступальним.

Наші партнери прекрасно обізнані про плани Російської Федерації зосередити свої сили на новому наступі. Найімовірніше, це буде схід нашої країни. І для того, щоб у нас було достатньо сил зупинити такий наступ, і створювався останній “Рамштайн”.

На останній стадії акцент було зроблено і на боєприпаси 155-го калібру, яких постійно не вистачає. Тому що все-таки в Росії поки що пріоритет у кількості використання таких артснарядів і бронетехніки.

Ну і окремо ППО. Тому що ми бачимо, що РФ стягує армійську авіацію ближче до кордону саме тому, що не має якогось успіху в наземній операції. Вони, найімовірніше, будуть використовувати більше авіації. І ось зараз ви бачите знову прильоти якихось дронів чи розвідників на нашу територію, щоб максимально виснажити нашу ППО і працювати в нашому небі своєю авіацією. Саме тому і ППО теж було одним із компонентів “Рамштайна”.

Що стосується танків, то їх потрібно або розкидати по всій лінії фронту, або створювати від самого початку ударний кулак, який буде задіяний у нашому контрнаступі. Я думаю, що якраз другий підхід нам ближчий. І нові танки будуть використані в резервах для того, щоб потім мати справді танкові бригади “Леопардів”, а не танкові бригади зоопарку якогось, де будуть Т-72, “Леопард”, “Челленджер” або ще якийсь інший танк.

Тому те, що зараз доставляється і буде найближчим часом доставлено в Україну, це тільки початок. Більшість країн, які брали участь у “Рамштайні”, шукають усе по своїх резервах, дивляться, тому що привести до ладу танки і доставити їх в Україну займає час.

Я думаю, що найближчими тижнями й місяцями ми отримаємо ще більше танків, і не тільки “Леопардів”. Цей бар’єр було нарешті зламано, і тепер немає табу на надання або доставку нам танків. Їхня кількість буде збільшуватися.

ЮРІЙ ФЕДОРОВ: Росіяни не повинні знати про постачання озброєння ЗСУ

— Коли ми підбиваємо підсумки “Рамштайна”, то потрібно мати на увазі, що далеко не все, що там обговорюється, стає відомим. Я думаю, що взагалі, можливо, відсотків 75 тих рішень, які ухвалено, так і залишаються для нас із вами незрозумілими з абсолютно простої й дуже вагомої причини. А навіщо оголошувати привселюдно про постачання дуже важливого озброєння і тим самим полегшувати роботу російській розвідці? Навіщо оголошувати про те, коли планується наступ?

Росіяни не повинні цього знати, тому що фактор раптовості на війні відіграє колосальну роль. Тому я б із певною обережністю ставився до повідомлень про те, що за кілька тижнів і так далі почнеться контрнаступ — ми цього не знаємо і знати не повинні. Тому що, якщо ми будемо з вами більш-менш аргументовано обговорювати цей контрнаступ, він може виявитися дуже цікавим для російського Генерального штабу.

Про багато рішень, які ухвалено або буде ухвалено на “Рамштайні”, ми можемо дізнатися не одразу, а тільки тоді, коли відповідне озброєння почне надходити в Україну.

Я хочу навести такий приклад. Федеральний канцлер Шольц раптом несподівано, кілька днів тому, оголосив, що 80 танків Leopard 2 буде поставлено в Україну. А мені чомусь здається, що це рішення не було таким спонтанним. Воно готувалося давно, просто ми про це не знали, і знати не могли і не повинні були. Тож якщо чогось ми не знаємо, це ще не означає, що цього немає.

Тому, коли міністр оборони Резніков виглядає задоволеним і посміхаючись, дає зрозуміти, що [в Україну] прийде щось цікаве, значить, у нього для цього для цього є підстави, а ми будемо очікувати.

АНДРІЙ ПІОНТКОВСЬКИЙ: Союзники підштовхують Україну до початку контрнаступу

— [Ллойд] Остін під час свого виступу нагадав слова президента [Джозефа] Байдена про те, що війна проти України визначає історію XXI століття для всього світу. І він сказав ще, що в Україні зараз вирішується не тільки доля цієї чудової держави, а й той світ, у якому житимуть наші діти.

У його виступі була важлива фраза про те, що настала критична фаза цієї війни. Остін сказав, що “ми стоїмо на порозі весняного українського контрнаступу, і він почнеться найближчими тижнями”. Тобто ясно вже, про який вирішальний етап війни йдеться.

Усі виходили з того, що [почнеться] так званий російський наступ, але він, очевидно, захлинається так само як це було під Вугледаром. І максимальним підсумком буде оголошення Путіним 21 лютого, що він узяв Парасковіївку або кілька вулиць у Бахмуті.

Останні два дні й Столтенберг, і представники американського президента роблять нові заяви, які підштовхують Україну до контрнаступу: “Настав вирішальний момент. Українці повинні зараз перейти в контрнаступ, звільнивши максимально велику частину своїх територій”. Мабуть, союзники України — Велика Британія, США і вся західна коаліція — ухвалили рішення про перехід у серйозний контрнаступ. Якщо цитувати дослівно: “Не на початку травня, а в найближчі тижні”.

Таке різке прискорення українського контрнаступу, мабуть, пояснюється результатом жалюгідних спроб російського наступу.

Майже непоміченим було повідомлення надійного анонімного джерела з Білого дому, що під час свого візиту до Варшави президент Байден оприлюднить план постачання додаткової військової допомоги на 10 млрд доларів. Я думаю, що цей план буде цікавий не тільки цифрою в 10 мільярдів, а й своєю номенклатурою…

Найважливіша зміна НАТО буде в тому, що після перемоги Україну негайно буде прийнято до Альянсу. Довгі роки українці вимагали, просили, мріяли про членство в НАТО як гарантії захисту України від агресії. А зараз ми бачимо, що гарантією захисту Європи від російської агресії є Україна. Тому членство НАТО в Україні потрібне насамперед західним державам.

ІВАН СТУПАК: Найближчим часом поставок F-16 в Україну не буде

— Авіації поки що не буде. По-перше, вони (винищувачі F-16, — ред.) коштують грошей. І ракети до них також коштують серйозних грошей. Там велика номенклатура. Тобто це теж десятки мільйонів доларів.

Авіація — це високотехнологічна сфера, де на навчання пілота потрібно близько 40 місяців, тобто стандартний курс. Наступний аспект — велика кількість високотехнологічних штучок у цих літаках, які становлять військову таємницю.

Які побоювання у наших західних друзів? Ось передали Україні 10 літаків, один із них збитий, падає десь у зоні проведення бойових дій. Російська розвідка відправляє туди групу спецназу, вони цей літак просто вантажать на трак і вивозять до Росії.

І найжахливіший сон США — це коли літак із червоним бантиком їде залізницею в бік Китаю. Там його розпилять уздовж і впоперек, зроблять такий самий, тільки набагато дешевше, і під китайською назвою весь світ дізнається про всі найпотаємніші таємниці та технології американського уряду.

Не варто очікувати, що найближчим часом буде авіація. Було багато поточної роботи, яка є дуже важливою. Тобто щоденні домовленості можуть бути навіть важливішими, ніж якісь величезні цілі, які ми ставимо: танки, авіація, ще щось.

Поточні “конвеєрні” поставки боєприпасів і виробництво нових снарядів, які Україна споживає просто з колосальною силою, були якраз найважливішим предметом розмови на цьому “Рамштайні”. Хто буде виробляти, хто буде постачати, в які терміни, в яких обсягах. Ну і, звичайно, далекобійна зброя.

Будь-яка важка техніка нам буде на користь. Звичайно, хотілося б отримати щось сучасне і якісне. Але ми не забуваємо, що це нове і якісне вимагає перепідготовки наших військових, а також вимагає політичної волі наших друзів.

Не так давно в західній пресі йшлося про те, що західні високопосадовці та військові просили військово-політичне керівництво України відкласти контрнаступ, тому що поки що не готові й поки що недостатня кількість сил і засобів. Наші західні друзі використовують у своїй роботі штучний інтелект, який [після завантаження необхідних даних] дає співвідношення, чи буде успіх [на полі бою], чи не буде.

Коли завантажували попередні дані, коефіцієнт успіху на користь України, мабуть, був не надто великий, Але тепер наша розвідка отримала якісь дані західних спецслужб, які говорять про те, що можна робити контрнаступ уже навесні. І про це було оголошено офіційно. І українська армія, судячи з усього, до цього періоду вже буде готова набагато краще, ніж російські війська.

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Весняний контрнаступ здатен серйозно визначити подальший хід війни на користь України

— Міністр оборони США Ллойд Остін під час “Рамштайну” розповів про те, що потрібно для того, щоб підготувати українську армію до весняного контрнаступу. Це впевненість у тому, що масований російський наступ, який уже триває на сході, буде зупинено.

Тому що Росія зараз прискорюватиметься і робитиме багато помилок, які вона робила раніше, але до них додасться ще багато інших, і вона зазнаватиме втрат. І, відповідно, в України з’явиться шанс із західним озброєнням, із тими самими “Бредлі”, “Леопардами”, “Челенджерами”, іншою технікою і навченими людьми, переходити до наступальних дій.

І це якраз саме той весняний контрнаступ, здатний досить серйозно визначити подальший хід війни, який може розвиватися потім виключно на користь України.

Я не можу сперечатися з міністром оборони США [Остіном], генералом Міллі, міністром оборони України Резніковим та іншими особами, які говорять про те, що Україна отримає все необхідне для проведення контрнаступу. Зрозуміло, що ті питання, на яких постійно акцентує президент України і українська влада, що нам необхідно ще додаткові види озброєнь, з порядку денного не знімаються.

Ось ми говоримо про те, що нам необхідно зараз вести оборонні дії на сході. І тут же буквально свіжа новина про те, що США додатково замовили у своїх компаній виробництво ще на пів мільярда артилерійських снарядів і боєприпасів, які очікують поставку вже в березні.

Ми прекрасно розуміємо, що нам потрібне озброєння і засоби якнайшвидше і якнайбільше у великих обсягах. І над цим ведеться серйозна робота.

У нас є на сьогодні запевнення від наших партнерів, що ми будемо отримувати все необхідне. Звичайно ж, хотілося б, щоб це все охоплювало і авіацію, і далекобійні ракети дальністю щонайменше від 150 кілометрів і далі, це теж важливо. Ось у такому руслі це все поступово і просувається.

ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: Переговори про надання Україні авіації афішувати не можна

— Рішення про передачу Україні західних винищувачів буде ухвалено, я думаю, навіть не на наступному “Рамштайні”. Все-таки це буде ближче до літа. Але рішення про підготовку, вірніше, власне, підготовка льотного складу почнеться раніше.

До того ж і пан Резніков, і інші договірні сторони говорили, що переговори про надання авіаційної техніки потрібно вести за зачиненими дверима. Тобто, так би мовити, не розклеювати по місту афіші про це.

Росія зараз, за інформацією американських джерел, стягує до України бойову авіацію. Це говорить про те, що її застосування може бути масованим.

Якщо світ це побачить, то поставки винищувачів будуть значно прискорені, можливо, навіть підвищені обсяги. Можливо, ми отримаємо більше комплекс зенітних комплексів протиповітряної оборони.

Хоча цей “Рамштайн”, якщо брати за пріоритетами, то його, крім танкового, можна назвати ще й протиповітряним. Нам підтвердили, що ми найближчим часом отримаємо величезну кількість зенітно-ракетних комплексів. Фактично більше, ніж ми їх отримали за весь час до того.

Читайте також: Про що на “Рамштайні” говорив Остін — аналіз Піонтковського

Прямий ефір