Зброя, техніка і резерви: умови успішного контрнаступу ЗСУ обговорюємо з військовими експертами

Ілюстративне фото: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ

Контрнаступ Збройних сил України (ЗСУ), який очікується навесні, може докорінно змінити ситуацію в війні РФ проти України.

Успішне здійснення цієї операції не тільки допоможе звільнити тимчасово окуповані території України, а й дасть змогу вийти на кордони 1991 року.

Експерти вважають, що, найімовірніше, контрнаступ почнеться на південному напрямку, тоді як на сході наразі неможливо почати деокупацію через те, що там РФ закріпила свої позиції та налагодила лінії постачання ще у 2014 році.

Південь чи схід: звідки може початися контрнаступ ЗСУ

Про проведення весняного контрнаступу ЗСУ в інтерв’ю ABC News заявив на початку січня керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов. За його словами, бойові дії на лінії фронту в березні будуть найбільш “спекотними”.

“Тоді побачимо більше звільнених територій і завдання остаточної поразки Російській Федерації. Це відбудеться по всій Україні від Криму до Донбасу”, — сказав Кирило Буданов.

Як пише The New York Times (NYT), найбільш реальним напрямком контрнаступу української армії є Запорізька область, зокрема, місто Мелітополь. За інформацією видання, зараз Україна має обмежені можливості для просування на сході країни, де російські війська ще з 2014 року мають укріплені позиції та налагоджені лінії постачання.  


Найбільш ймовірним напрямком нового контрнаступу ЗСУ є Мелітополь. Ілюстрація: nytimes.com

Водночас на півдні України істотна частина окупованих територій перебуває в радіусі дії високоточних ракет HIMARS, через що загарбники перемістили свої склади боєприпасів, командні центри та інші важливі об’єкти подалі від лінії фронту.

При цьому сам Мелітополь розташований на перетині двох великих автомагістралей і найважливішої залізничної лінії, що робить його критично важливим для постачання армії РФ на півдні України.

Низка окупованих районів півдня України перебувають у зоні дії ракет HIMARS. Ілюстрація: nytimes.com

У виданні зазначають, що прорив ЗСУ може розколоти російські сили, а це, своєю чергою, послабить контроль окупантів над Херсонською областю. На думку аналітиків, через відсутність шляхів постачання зі сходу російські підкріплення можуть прибути туди тільки з окупованого Криму, але цей маршрут перебуває в зоні дії ракет HIMARS.

У NYT стверджують, що контрнаступ не буде легкою операцією для ЗСУ, оскільки окупанти звели оборонні лінії по всьому південному фронту. Наприклад, навколо Мелітополя російські війська створили густу мережу протитанкових ровів і всіляких пасток. Аналогічні споруди є і на інших ділянках фронту.

Навколо Мелітополя окупанти створили густу мережу оборонних укріплень. Ілюстрація: nytimes.com

Прессекретар Південного військового командування України Наталія Гуменюк розповіла виданню, що російські війська перекидають свої підрозділи для захисту оборонних позицій, однак ЗСУ обмежили їхні можливості з доставки важкої техніки.

“Ми бачимо, що навколо Мелітополя і в Криму накопичується якась техніка, але наблизити її не можуть. Вони хотіли б, але наші сили не дають їм шансу”, — заявила Наталія Гуменюк.

У виданні підкреслили, що керівництво України сподівається, що країни Заходу оперативно нададуть далекобійну артилерію. Це дасть змогу ЗСУ підірвати російські позиції аналогічно до того, як вони це зробили в листопаді, коли українська армія відвоювала південні райони країни, включно з містом Херсон.

Своєю чергою, у Міністерстві оборони Великої Британії вважають, що військова верхівка Росії не знає точного напрямку, звідки українська армія почне свій контрнаступ. Тому, за повідомленням британської розвідки, російські війська зміцнюють свої позиції на Луганському та Запорізькому напрямках.

Зокрема, Міноборони вказує на посилення оборонних позицій біля села Тарасівка і між містами Василівка та Оріхів у Запорізькій області.

Протяжність лінії фронту в Україні становить приблизно 1288 км, а в окупованих районах Запорізької області вона простягається на 192 км. У відомстві впевнені, що успіхи української армії на цьому напрямку серйозно підірвуть життєздатність російського “сухопутного мосту”, який з’єднує Ростовську область РФ і окупований Крим.

Що стосується Луганської області, то ефективні дії ЗСУ в тому регіоні можуть звести нанівець перспективи горезвісного “визволення Донбасу”, про яке постійно заявляють у Росії.

В Інституті вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW) не виключають, що наступ окупантів на лінії Сватове-Кремінна може закінчитися без захоплення всієї Луганської та Донецької областей. Експерти ISW впевнені, що це дасть ЗСУ вікно можливостей, яке вони можуть використати в контрнаступі.

“Вирішити, якій із цих загроз протидіяти насамперед, імовірно, є однією з центральних дилем для російських фахівців з оперативного планування”, — резюмували в Міноборони Британії.

Водночас військовий оглядач, колишній речник Збройних сил України Владислав Селезньов упевнений, що для російських військ час для нового наступу обмежений.

“Росіяни нервують і поспішають, у них вікно можливостей до початку — середини березня, коли перші зразки техніки, анонсованої в рамках 8-го пакета “Рамштайна”, надійдуть на озброєння. І в цьому протистоянні ЗСУ набувають дуже важливих навичок, необхідних не тільки для успішної оборони, а й для не менш успішного контрнаступу. Безумовно, процес зосередження наших ресурсів, стратегічних резервів, за допомогою яких українська армія проводитиме контрнаступ, історія не швидка. Необхідно щонайменше назбиратися на певній ділянці фронту і мати резерви на щонайменше 3-4 тижні активних бойових дій”, — розповів екс-спікер ЗСУ.

Читайте також: Новий наступ армії РФ і захоплення Донбасу до березня: нездійсненність планів Путіна підтвердили експерти

Огляд думок експертів

Коли може розпочатися контрнаступ ЗСУ? Які умови необхідні для ефективного виконання цієї операції? Чи достатньо озброєння мають ЗСУ для успішного контрнаступу? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ розібрали:

  • військовий експерт Сергій Грабський;
  • військовий експерт Українського інституту майбутнього, консультант комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Іван Ступак;
  • військовий експерт Олексій Гетьман;
  • генерал-лейтенант запасу, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України” Ігор Романенко.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Для активного наступу ЗСУ не вистачає зброї і техніки

— На сьогодні ми бачимо, що противник не здатний створити достатньо сил і засобів [для наступу], і ми маємо можливість утримувати оборону. Найголовніше — ми постійно отримуємо зброю, боєприпаси, що дають нам змогу щонайменше підтримувати той стан, у якому ми зараз перебуваємо.

І, безумовно, зараз уже розглядається питання щодо створення нових ударних угруповань, які дозволять нам проводити наступ. Звичайно ж, хотілося б мати їх ще вчора, але самі розуміємо, що це малоймовірно. І ми виходимо з тих можливостей, які зараз є.

Чи достатньо в України на сьогоднішній день озброєнь бойової техніки? Ну, звичайно ж, ні. І потрібно розуміти, що тут ідеться не про те, щоб ми досягли якогось паритету за кількістю танків. Це просто неможливо навіть собі уявити.

Тому що Росія використовує саме радянські запаси, а це запаси зовсім іншої країни. Такої кількості танків, яка є на складах і базах Російської Федерації, у світі просто фізично немає.

Але водночас ніхто й не говорить про те, що хтось намагається досягти саме такої кількісної переваги. Йдеться, я б сказав, про інтелектуальну боротьбу, яка сьогодні ведеться. І тут ми спираємося на підтримку Заходу, яка постійно наростає.

Якщо ми, припустімо, у травні навіть не розглядали питання західних танків, то зараз всерйоз усі обговорюють на відкритих майданчиках постачання авіаційної техніки.

Ну і йдеться також про необхідність поставок далекобійної ракетної техніки та озброєння для того, щоб ліквідувати не наслідки, а причину. Тобто знищувати вже об’єкти противника, з яких наносяться удари по Україні, знищувати більшу кількість сил і засобів.

Тому кількості озброєнь і бойової техніки нам поки що не вистачає для активних наступальних дій, але потенціал, на який ми спираємося, дає мені впевненість говорити про те, що Україна буде забезпечена і тим, і іншим.

ІВАН СТУПАК: Контрнаступ ЗСУ буде несподіваним для російської армії

— За моїми внутрішніми відчуттями, зараз відбувається підготовка до українського контрнаступу. Я й гадки не маю, де він буде, і ніхто не знає, тому що це військова таємниця.

Але, судячи з того досвіду, який у нас уже був — Харківська область, Херсон, частина Херсонської області — цей наступ буде ефективним, і я думаю, він буде частково неочікуваним для росіян.

Наше командування показало, що може працювати креативно, нестандартно, не за шаблонами чи якимись буклетами з часів Радянського Союзу, як росіяни працюють, хоча вони теж адаптуються, тому можна очікувати контрнаступу.

Буквально не так давно з’явилися публікації в іноземній пресі, в яких ідеться про те, що наші західні друзі та союзники рекомендували Україні поки що відкласти контрнаступ, бо ситуація не зовсім у наш бік. Тобто, йдемо від зворотного: якщо з’явилася така стаття про те, що [потрібно] відкласти контрнаступ, отже, щось відбувається, підготовка триває, але поки що вона не закінчена, і поки що співвідношення сил і засобів що не на нашу користь.

Наші західні друзі дуже люблять користуватися різними технологічними досягненнями, наприклад, штучним інтелектом (ШІ). Є такі військові системи з використанням ШІ, в які завантажуються дані про наші сили: скільки у нас техніки, людей, штурмових і допоміжних підрозділів, авіації, палива — це така велика таблиця, куди завантажуються ті самі розвіддані по Росії, і вилазить якась цифра.

Якщо система видає, наприклад, 35% ймовірності нашого успіху, значить, що на підставі цього нам варто почекати з наступом і збільшити кількість палива, ракет, танків. І щоразу, коли в систему завантажуватимуть нові дані, вона видаватиме нові результати з новим коефіцієнтом, з новими параметрами, і тоді ймовірність збільшуватиметься.

Ось тоді й буде ухвалено рішення — система видає непоганий прогноз, тому можна наступати. Зрозуміло, що це тільки оцінка системи, ще багато аналітиків за різними параметрами відстежують моральний стан як однієї, так і іншої сторони, і все інше.

Я думаю, що наш контрнаступ буде в якомусь осяжному короткому періоді, і він точно буде.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: План контрнаступу ЗСУ вже 100% є

— Контраступальні дії можна буде починати, коли ми сформуємо нові або зміцнимо вже наявні бригади західними танками. Тобто, коли будуть готові екіпажі для того, щоб їх можна було ефективно використовувати. Коли це буде — це вже на розсуд нашого Генерального штабу.

План контрнаступу стовідсотково вже є, тому що головнокомандувач [Валерій] Залужний, коли називав кількість техніки, яка нам необхідна, не просто так називав якісь цифри.

Напевно були прораховані наступальні дії з нашого боку, прораховані сили та засоби, які для цього необхідні: техніка, військовослужбовці.

Людей у нас вистачає, але ми, на відміну від росіян, бережемо життя наших військовослужбовців. А от коштів не вистачало. І якщо техніку замовляли в таких кількостях, то значить, що було прораховано, як і де вона буде використовуватися.

Я думаю, чекати залишилося не пів року і не до кінця року — кілька місяців, і ми будемо повністю укомплектовані.

ІГОРЬ РОМАНЕНКО: Для успішної наступальної операції потрібен комплексний підхід

— Нам треба виконати завдання стратегічної оборонної операції, тобто зупинити просування противника, навіть мінімальне.

Ми їх маємо зупинити на всій лінії, і потім сформованими резервами рівня не меншого за оперативний, а то й вищого, завдавати удари, які б були близькі до тих, які проводилися в наступальних операціях на Харківському та Херсонському напрямках.

Потрібно щоб піхота переміщалася в бойових броньованих машинах — БМП, БТР. Їх на суходолі мають підтримувати танки для проведення наступальних дій, а з повітря — авіація, яка завдаватиме ударів по цілях противника, забезпечуватиме просування нашої піхоти.

Також потрібні протиповітряні винищувачі, які б прикривали ці танки, бронетранспортери та піхоту на полі бою. І, крім того, всі ці дії має забезпечити наша ствольна артилерія та системи залпового вогню. А з повітря безпілотні апарати — або ударні, або камікадзе.

Тобто необхідний комплексний підхід, який може бути ефективний за рахунок широкого спектра озброєнь в організації проведення наступальних операцій. Тоді можна домогтися ефективного виконання завдань із деокупації наших захоплених земель.

Читайте також: Контрнаступ ЗСУ може бути підтриманий додатковою авіацією або далекобійною артилерією — думка

Прямий ефір