Остаточно захопити Донбас до березня — таке завдання президент Росії Володимир Путін поставив перед командувачем угруповання окупаційних військ в Україні Валерієм Герасимовим.
Чи зможуть російські війська захопити до березня всю територію Донецької та Луганської областей. У яких саме районах чекати наступу окупаційної армії. Яку мету переслідує Путін новим повномасштабним наступом на Україну. І чим на це відповість Київ. Ці та інші теми в ефірі телеканалу FREEДОМ розібрали:
- генерал-лейтенант запасу, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України” Ігор Романенко;
- генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун;
- речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий;
- військово-політичний експерт Дмитро Снєгирьов;
- генерал армії України, екскерівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж;
- військово-політичний експерт Юрій Федоров;
- військовий аналітик Олексій Гетьман.
Донбас до березня
Плани Путіна в лютому захопити Донбас підтверджує Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО).
“Ми спостерігаємо, що російсько-окупаційні війська передислоковують на схід додаткові штурмові групи, підрозділи, озброєння і військову техніку. За даними військової розвідки України, Путін віддав наказ до березня захопити території Донецької та Луганської областей”, — заявив виданню Kyiv Post представник ГУР МО Андрій Черняк.
Як повідомляє Financial Times з посиланням на джерела в українській армії, Росія може почати новий масштабний наступ в Україні в найближчі два тижні.
За інформацією видання, українська розвідка отримала “дуже надійні дані” про плани РФ почати новий наступ. Секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов в інтерв’ю Sky News розповів, що РФ може залучити до другої хвилі наступу близько половини з понад 320 тис. мобілізованих у вересні. Першу половину цього особового складу вже перекинуто в Україну для поповнення втрат.
Військово-політичний експерт Юрій Федоров вважає, що новий наступ РФ на Україну вже розпочався, і він іде за допомогою тактики живих хвиль, що призводить до великих втрат.
“РФ рухається повільно, не маючи особливих успіхів. Головними напрямками наступу стануть південь Донецької області, з метою оточити там угруповання ЗСУ, а також захід Луганської області. Окупанти, найімовірніше, підуть на Куп’янськ і Лиман”, — наголосив Федоров.
Зі свого боку, військовий аналітик Олексій Гетьман зазначив, що російська армія зараз промацує оборону України всією лінією фронту і суттєво не просувається. За словами експерта, на сьогодні окупанти зосередили досить велике угруповання на Луганському напрямку.
“Звідти, можливо, будуть якісь активні дії… Під час наступу такою кількістю людей, природно, вони на якісь метри, може, навіть кілометри просуватимуться. Але ці люди не забезпечені тією ж самою важкою технікою. Це люди зі стрілецькою зброєю, з гранатометами ручними, з кулеметами. Тобто це така чорна піхота, ось із такою тактикою вони намагатимуться захоплювати якісь території, але кудись вони просунуться. Це ж зрозуміло, це війна. Але якогось перелому вони навряд чи можуть досягти”, — розповів Олексій Гетьман.
У звіті Інституту вивчення війни (ISW, США) упевнені, що Путін, віддаючи наказ про захоплення всього Донбасу до березня, вкотре переоцінив можливості російських збройних сил. Зокрема, експерти не знайшли жодних свідчень того, що армія РФ відновила необхідну бойову міць.
У ISW вважають, що Росії не має достатньо сил, щоб завдати поразки ЗСУ на сході України, як наказав Путін, і захопити понад 11 300 квадратних кілометрів неокупованої Донецької області до березня. На думку аналітиків, масштабний російський наступ може завершиться у квітні з початком сезону весняних дощів.
“Кульмінація російських сил може потім створити сприятливі умови для ЗСУ, щоб використати їх у контрнаступі наприкінці весни або влітку 2023 року після початку поставок танків західними союзниками”, — ідеться у звіті ISW.
Читайте також: Бої за Бахмут, вихід із Соледара і два можливі наступи РФ: ситуація на Донбасі в огляді експертів
Ігор Романенко: Путін хоче показати росіянам хоч якусь гучну перемогу
— За відомостями нашого Генерального штабу, зараз противник веде наступальні дії на п’яти напрямках, до яких належать Куп’янський, Лиманський, Бахмутський, Авдіївський і Новопавлівський. Зрозуміло, що через терміни рівень підготовки особового складу не дуже високий, але за рахунок нього доукомплектовуються всі підрозділи й частини противника, які діють на всіх напрямках.
Насамперед ідеться про той стратегічний резерв, який вони намагаються сформувати і підготувати, а сама підготовка відбувається на навчальних полігонах Російської Федерації та Білорусі. І перші з’єднання, наприклад, 2-гу мотострілецьку дивізію, вже нібито було підготовлено на білоруському полігоні і переведено в район бойових дій.
А розмова йде про використання і задіяння цього так званого стратегічного резерву противника на 150-200 тисяч військовослужбовців.
Тут діє кілька чинників сприйняття противниками насамперед Путіна. Зрозуміло, що в посланні до свого улюбленого народу він хоче щось пред’явити, показати результати так званої “спецоперації”. Це вони вже робили протягом року, але їхні плани були зірвані, і операція “Бліцкриг”, і стратегічні наступальні операції на півночі держави були провалені.
А зараз зриваються і терміни виконання наступного етапу стратегічних наступальних операції на сході та на півдні. Тому, з огляду на підходи до таких подій з боку Путіна, Герасимову як новому головнокомандувачу угруповання російських збройних сил в Україні, було поставлено дату до початку березня.
Тому противник і докладає максимум зусиль, а часом і зриває свої раніше сформовані плани з підготовки цього так званого стратегічного резерву. І росіяни починають уже кидати свої з’єднання і частини в бій. Ми це бачимо по 2-й мотострілецькій дивізії, яка входить до танкової армії.
Це не новий підхід. Свого часу влітку їм ставили завдання формувати резервні чотири корпуси до кожної армії, однак змогли виставити лише один. І вводили його не цілим об’єднанням, а заводили по частинах.
Тобто це неефективне задіяння резервів. Бойові дії висувають свої вимоги до підготовки їх організації та проведення. І ми бачимо, як це все складається зараз [у російської армії]. А на терміни, коли, що і як може відбуватися, впливають багато факторів.
Віктор Ягун: Удари під час нового наступу будуть за трьома напрямками
— Те, що її (операцію із захоплення Донбасу до березня, — ред.) неможливо реалізувати, це і так зрозуміло. Тому що ми бачимо ті можливості, які були в росіян до цього, і те, як вони намагаються збільшити [чисельність військ] на деяких напрямках у майбутньому.
Проблема не в кількості людей, яких вони можуть виставити на передовій. Проблема в тому, що, по-перше, це наступальна операція, яку вони намагаються організувати. А по-друге, треба розуміти, яка ситуація з погодою, і основна проблема у них — це бронетехніка.
Фактично вони намагаються повторити ту тактику, яка була застосована в Соледарі, тобто штурмовими групами, валом намагатися витіснити наші війська з тих позицій, на яких вони стоять.
Я розумію, що якщо десь непідготовлені рубежі, якщо наші перебувають десь у полях або в непідготовленому до тривалої оборони районі, то такі успіхи в них можливі. Але те, що ЗСУ готові до зміни тактики противника, і готувалися вже не перший тиждень, це теж зрозуміло.
Треба розуміти, що Путін намагається до дати 24 лютого зробити черговий який-небудь “подвиг”. Дійсно, вони намагаються продемонструвати, що ситуація кардинально змінилася, що ті війська, які вони назбирали за останній період, не просто так десь там перебували, а підготувалися, що є кулак, який може вдарити.
Але якби вони дійсно сконцентрували війська в одному місці, то в них би, можливо, десь щось і вийшло. Але вони вкотре розосереджують ці підрозділи по всій лінії зіткнення. По-друге, вони намагаються прикрити ті діри, які з’явилися під час останніх боїв. Ви собі уявіть тільки, що близько батальйону кожен день у противника просто йде в нікуди.
Це тільки безповоротні втрати, а є ще важко поранені, хворі. Тобто це все можна помножити на три. І це щодня треба закривати по всій лінії фронту. Тому росіяни ніяк не можуть сконцентруватися на одному напрямку.
Удар буде десь у двох-трьох місцях. Ми розуміємо, що це дійсно буде Луганщина. Що буде продовження наступу на Бахмут. Перед Герасимовим поставили чергове нездійсненне завдання до 1 березня вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської області, і вони не зможуть його виконати.
На жаль, у наших бійців теж важка ситуація в плані й погоди, і ситуації в тому, що противника у два-три рази на деяких напрямках більше. Тому зараз головне не панікувати, дуже чітко відпрацьовувати те, що поставлено командуванням. І я думаю, що у противника нічого не вийде.
Сергій Череватий: Хрещені вогнем бійці ЗСУ не дадуть окупантам реалізувати плани Путіна
— Росіяни до цього (нового наступу, — ред.) постійно готуються, і, відповідно, у них постійно йде ротація. Так, вони підтягуються через те, що військово-політичне керівництво вимагає від них якихось результатів з окупації хоча б Луганської та Донецької областей, які вони називають так званими “ЛНР” і “ДНР”.
Сказати, що російські війська підготовлені до великої стратегічної операції, напевно, важко. Тобто інтенсивність боїв йде приблизно на тому рівні, як вона була всі останні місяці.
Вони намагаються контратакувати і в районі Білогорівки, і поблизу Червонопопівки, і в районі деяких інших населених пунктів. Само собою, у напрямку Кремінної, тому що там усі останні місяці ініціатива була все-таки за Збройними силами України.
По-перше, вони побоювалися нашого прориву. А по-друге, керувалися завданнями свого вищого керівництва про захоплення всіх наших [територій] Луганської та Донецької областей. Вони туди пересувають війська, там є і десантні, і механізовані війська, і бригада з так званого “другого корпусу ДНР”, яка створена під керівництвом російських військових.
Туди ж набирали мобілізованих з окупованих [районів] Луганської області. Тому бажання цього (захопити весь Донбас, — ред.) у них є. Інша справа, що ми це бажання щодня припиняємо, і ціною нормальних жертв [з їхнього боку].
Якщо ми оцінимо якість російських військ, то на початку агресії у них були найкращі підрозділи, які вони могли за цей час підтягнути. І водночас вони не змогли досягти того, що вони планували — за кілька тижнів окупувати українські Донецьку та Луганську області, якщо ми говоримо про цей напрямок.
Якість тих призовників, для яких вони провели мінімальну підготовку і злагодження, теж треба перевірити. Наскільки вони готові до великої наступальної операції, починаючи з військової точки зору як фахівці, і закінчуючи морально-психологічним станом.
Ну і найголовніший фактор: чи дозволять наші вмотивовані воїни, які пройшли хрещення вогнем, їм це зробити? Я думаю, вони дають нам можливість засумніватися в реалізації цих планів.
Дмитро Снєгирьов: Друга лінія оборони стане для армії РФ могильною плитою
— Заяви про те, що Путін віддав наказ про захоплення Донецької області до кінця лютого — початку березня, викликають певний скепсис. І поясню чому. За ці місяці просування російських військ було максимум 20 км. Тобто не більше 3 км на місяць.
З огляду на те, що за цей час ЗСУ створили другу і третю лінію оборони — це Часів Яр, Костянтинівка, Краматорськ, Слов’янськ — можемо говорити про те, що друга лінія оборони стане фактично могильною плитою для російської окупаційної армії, з огляду на рівень втрат під час боїв за Соледар і Бахмут.
Останні бої й на Луганщині, і на Донеччині свідчать про те, що як ударна сила використовуються елітні підрозділи збройних сил РФ. Це свідчення низького, бойового і морального духу як так званих “чмобіків”, так і військовослужбовців регулярних військ.
Тобто десантників і морських піхотинців використовують фактично як штурмовиків, а не за функціоналом.
76-та дивізія повітряно-десантних військ РФ зараз штурмує українські позиції на Лиманському та Куп’янському напрямках. Підрозділи морської піхоти — це п’ята бригада морської піхоти Тихоокеанського флоту, уявіть географію передислокації! — намагається прорвати оборону в районі Вугледара. Загальні втрати сумнозвісної 155-ї бригади в районі боїв за Павлівку становили приблизно 500 морських піхотинців.
Я ще раз підкреслюю: це еліта збройних сил Російської Федерації. Використання елітних підрозділів свідчить або про повну неготовність так званих частково мобілізованих, або про низький рівень бойового злагодження.
Микола Маломуж: Герасимову потрібно відзвітувати перед Путіним за виконання першого завдання “СВО”
— Усі говорять про наступ буквально через 10 днів, 24 лютого тощо. Але зараз Росія ставить тільки локальні завдання, вона не може на 2 600 км почати наступальні операції. Це просто нереально. Навіть півмільйона [військовослужбовців] якби було. Але і їх немає. Немає навіть 300 тис.
Є кілька професійних підрозділів [РФ]. Це бригада, дивізія, близько 30-40 тис., які зараз будуть виконувати вказівку Путіна захопити Донбас. Це шість напрямків: Бахмут, Авдіївка, Вугледар, Новопавлівка, звичайно, Кремінна і, можливо, якісь певні дії на Запорізькому напрямку.
Там вони можуть пробивати [лінію фронту] і виконувати вказівку Путіна до 1 березня захопити Донбас, щоб відзвітувати, що вони виконали надзавдання “спецоперації”. Це зараз завдання номер один. Тому всі сили й основні засоби [кинуті туди], і дуже важкі бої будуть там.
Ми маємо сформувати сили, провести навчання, до цього часу розробити ті операції, які дозволять перейти від тактики оборони до стратегії наступу.
На сході, можливо, це буде Луганський напрямок — удар по Луганську та удари з тилу на Донецькому напрямку і, звичайно, південь. Це може зруйнувати фронт і викликати вал їхнього відступу. Це рух до Криму.
Читайте також: Донбас, Запоріжжя чи північ України: де може початися новий наступ армії РФ