8 лютого стартувало європейське турне президента України Володимира Зеленського. Серію зустрічей із європейськими політиками український лідер розпочав із візиту до Великої Британії, який експерти називають історичним. У Лондоні Зеленський виступив у Вестмінстері, зустрівся з прем’єр-міністром Ріші Сунаком і королем Чарльзом III, а також відвідав українських військових, які проходять навчання в Британії.
Далі — Париж, де у Зеленського була спільна вечеря з президентом Франції Еммануелем Макроном і канцлером Німеччини Олафом Шольцем. 9 лютого — Брюссель, де український президент виступив у Європейському парламенті, а також бере участь у саміті лідерів ЄС.
Експерти не виключають, що без попереднього анонсу Володимир Зеленський відвідає і зустріч у форматі “Рамштайн” 14 лютого, а також Мюнхенську безпекову конференцію 17-19 лютого.
Усі ці дипломатичні кроки спрямовані на те, щоб заручитися ще більшою підтримкою Заходу, озвучуючи конкретні військові потреби України в боротьбі з російським агресором.
“Швидше закінчити російську агресію — це найраціональніше, що може бути. Чим раніше Україна отримає далекобійну зброю, чим раніше наші пілоти отримають сучасні літаки, чим міцнішою буде наша танкова коаліція, тим швидше закінчиться російська агресія, і ми повернемо Європі впевнений мир”, — сказав Зеленський у Парижі.
У Лондоні президент наголосив, що коаліція ракет великої дальності допоможе “змусити зло відступити з нашої країни, знищивши його укриття в глибині окупованих територій”.
За підсумками зустрічі Зеленського з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, Лондон заявив, що почне підготовку українських морських піхотинців.
“З 2014 року Велика Британія проводить життєво важливу підготовку українських сил, даючи їм змогу захищати свою країну, захищати свій суверенітет і боротися за свою територію. Я пишаюся тим, що сьогодні ми розширимо цю підготовку від солдатів до морських піхотинців і пілотів винищувачів, забезпечивши Україні збройні сили, здатні захищати її інтереси в майбутньому”, — сказав Сунак.
Чому візит українського лідера до Великої Британії називають унікальним? До чого британські фахівці готуватимуть українських морських піхотинців? Яких озброєнь варто очікувати Україні незабаром? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Андрій Піонтковський, російський публіцист і політичний діяч;
- Іван Ступак, військовий експерт;
- Михайло Шейтельман, російський письменник і політтехнолог;
- Тарас Семенюк, політолог-міжнародник;
- Андрій Остальський, британський журналіст і письменник, у минулому – головний редактор Російської служби BBC (Лондон).
Андрій Піонтковський: Відбувся колосальний прорив
— Візит до Великої Британії — це символічна зустріч. Це і знак поваги [з боку британців] до героїчного народу України, який поки що один захищає всю західну цивілізацію від східних варварів, очолюваних божевільним у бункері. Також ми бачимо конкретні вирішальні результати в галузі озброєння для України.
І до візиту Зеленського в Лондон обговорювалося питання авіації. На мій погляд, колосальний прорив стався зовсім в іншому. Знято останнє табу, яке Захід накладав.
Це ракети GLSDB (далекобійні крилаті бомби, — ред.), які розширюють діапазон дії з 80 на 150 кілометрів. Український уряд дав обіцянку своїм партнерам, що Україна не використовуватиме зброю, яку отримала, для нанесення ударів по території Російської Федерації. Це озброєння допоможе Україні в перемозі, але не вирішить іншу надважливу проблему — це порятунок міст, які безкарно знищуються росіянами. Адже вони знають, що Україна не завдаватиме ударів у відповідь по Росії. А удари необхідні і по аеродромах, і по місцях запуску, і як стримувальний фактор.
Офіційно офіс прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака заявив, що ухвалено рішення про передачу далекобійної ракети. Але він не уточнив, про яку саме ракету йдеться. Ще в березні Борис Джонсон [будучи прем’єр-міністром Великої Британії] говорив про “коаліцію охочих”, що низка держав готові піти далі, ніж усі члени НАТО. Зокрема, англійці готові передати ракету Storm Shadow (англ.: “Тінь шторму”), далекобійність якої сягає до тисячі кілометрів.
Адже не просто так поляки збиралися передати Україні винищувачі МіГ-29. Останні два місяці якраз поляки з англійцями працювали, встановлюючи вузли кріплення до цих літаків для ракет “Тінь шторму”.
Також можуть бути передані американські винищувачі F-16 (General Dynamics F-16 Fighting Falcon). Пентагон днями оголосив, що самі Сполучені Штати не збираються передавати ці літаки, але не заперечують проти передачі іншими європейськими союзниками.
Михайло Шейтельман: Дипломатія Зеленського має прискорити передачу винищувачів
— Ми розуміємо, що візит насамперед — символічний. Тому що всі практичні домовленості вже досягнуто.
[У своєму виступі в британському парламенті] Зеленський був прямолінійний. Зазвичай парламент Великої Британії обходить гострі кути. Але цього разу їм було сказано: “Хлопці, ми воюємо за вас. Спасибі, що ви допомагаєте. Але дайте нам літаки”.
Я думаю, що це обеззброює британців, причому в прямому сенсі вони відмовляються від зброї, віддають її. Така пряма риторика обеззброює всіх. Я підозрюю, що і з королем Карлом III була така сама розмова.
Зеленський — великий молодець. Я думаю, що дипломатичні зусилля, яких він докладає в європейському турне, мають у досить швидкому темпі привести до рішення про передачу літаків. Тим паче Ріші Сунак уже доручив британському Міноборони шукати літаки, які будуть надані Україні.
Зеленський у Європі відвідує низку заходів. Це і британський візит, потім саміт лідерів Нвросоюзу, далі — “Рамштайн” і Мюнхенська конференція з безпеки.
З’явилася новина про те, що британці навчатимуть українських моряків. А що це за моряки такі, якщо плавати нема на чому? Тому, я підозрюю, що навчатимуть тих людей, які топлять кораблі, а не керують ними. Тобто українських військових навчатимуть топити російські підводні човни і кораблі Чорноморського флоту РФ, які ще залишилися.
Британія, як відомо, править морями в хорошому сенсі цього слова. Я думаю, атаки на Чорноморський флот, потоплення крейсера “Москва” прямо пов’язані з діяльністю колишнього прем’єр-міністра Бориса Джонсона.
Думаю, що Британія взяла шефство над питанням знищення Чорноморського флоту, щоб його кораблі більше не обстрілювали українські міста. У цю концепцію вписуються далекобійні ракети, на які очікує Україна.
Якби Британія одразу не дала протитанкові засоби, якби вона одразу не сказала, що буде з Україною, можливо, по Україні вже вдарили ядерною зброєю. Ми цього ніколи не дізнаємося. Це все — теорія. Але схоже на правду, що Україна зазнала б атомного бомбардування ще у квітні минулого року, якби не Британія, яка сказала, що завдасть ядерного удару у відповідь по Росії.
Іван Ступак: Президента зустріли з великими почестями, це рідкість
— Хочу зазначити, наскільки грамотно був підготовлений візит до Британії. Президент Зеленський буквально прослизнув через територію України з Києва в бік західного кордону. З відео ми розуміємо, що він летів на великому військовому літаку королівських Військово-повітряних сил. Його зустріли справді з великими почестями.
А 21 рік тому такий самий рівень візиту був у тоді ще перспективного молодого президента Російської Федерації Володимира Путіна. Тоді йому організували масштабний візит державного рівня, його зустрічав прем’єр-міністр Тоні Блер. Тоді це було масштабно. І була надія на те, що Путін стане світочем демократії в Росії. Але це минуло.
Андрій Остальський: Опозиція та уряд Великої Британії єдині в питанні України
— У Лондоні відбулася абсолютно унікальна подія. Жодного з п’яти попередників Зеленського — президентів України — так не приймали. Не було таких овацій. Взагалі не було ситуації, коли яблуку ніде впасти у Вестмінстерському холі — так він був набитий членами парламенту, співробітниками апарату, представниками уряду, журналістами.
Перед тим, як з’явився Зеленський на сцені, у першому ряду стояли Ріші Сунак, а поруч із ним був лідер опозиції Кір Стармер. Я спостерігав, як вони спілкувалися між собою: Сунак енергійно кивав Стармеру, повністю погоджувався. Як таке може бути? Вони ж абсолютні політичні супротивники, якщо не вороги, вони стикаються лобами в парламенті, і в них просто вже виробився рефлекс негативно реагувати на все, що говорить політичний супротивник. І раптом — така згода. Про що вони говорили? Вони могли говорити тільки про Україну, про Зеленського, що ще можна зробити. Тільки це викликає загальну згоду всього політичного істеблішменту.
Перед появою Зеленського в парламенті, у Палаті громад проходила сесія запитань до прем’єр-міністра. І там лідери політичних партій буквально змагалися в тому, хто з них, грубо кажучи, більш проукраїнський.
Дуже показово, що навіть опозиціонери намагаються бути подекуди більш рішучими в підтримці України, ніж консервативний уряд. Або, принаймні, виглядати так. А це про що говорить? Усе це йде від настрою британської громадської думки.
Тарас Семенюк: Зеленський звернувся до британських колег напередодні важкого етапу війни
— Виступ президента України перед політиками в Британії дуже важливий. Це свідчить про об’єднання всього політикуму Британії щодо України. І це означає, що один із наших великих союзників залишається з нами і буде підтримувати у складному періоді нашої історії.
Усе це відбувається на тлі меседжів про те, що Росія зібрала дуже велике угруповання для другого удару. Тому президенту дуже важливо не просто виступити перед партнерами, а й привезти наступальну зброю, яка нам допоможе відбити атаку і перейти в контрнаступ.
Я говорю про авіацію, про танки. Це також сигнал Росії, що Україна не одна, і буде нарощувати свою міць, яка матиме свої результати.
Нещодавня зустріч у форматі “Рамштайн” була про танки. Зараз (14 лютого, — ред.) говоритимуть про авіацію і, можливо, про ракети більшої дальності.