Село Шандриголове Донецької області на самому початку повномасштабного вторгнення Росії до України спочатку опинилося на лінії вогню, а потім кілька місяців перебувало в окупації. Там давно немає ні електрики, ні води, ні зв’язку. Школа, де до початку війни навчалися 120 дітей, зруйнована. Єдиний вчитель, який не залишив село, 45-річний Олександр Погорєлов вирішив відновити навчання для школярів, які залишилися, і організував школу у своєму будинку, повідомляє FREEДОМ.
Невелика вітальня заставлена шкільними партами, на стінах — навчальні плакати, які ще недавно прикрашали шкільні кабінети. Урок української мови для 7 і 10 класів проводиться одночасно.
“У мене українська мова і література, зарубіжна література. Потім я вже проводжу урок або біології, або географії, або історії. Сьогодні ми проводили інформатику”, — розповів шкільний учитель.
За словами Олександра, у селі залишилося близько 15 дітей — від 4 до 16 років. І залишити їх без можливості вчитися чоловік не зміг, тим паче без світла та інтернету це неможливо навіть дистанційно. Тому вирішив відкрити школу в себе вдома.
“Як лікар має лікувати людей, учитель має навчати дітей. І коли в нас так вийшло, що школа була вже розбита, вирішив у себе вдома зробити, щоб діти приходили, займалися, щоб вони між собою спілкувалися. Знаєте, краще займатися з дітьми, їх бачити особисто, а не на екрані”, — поділився Олександр.
Плакати, підручники та деяке обладнання, наприклад, мікроскоп із кабінету біології, вчителю вдалося врятувати зі зруйнованої школи.
Як розповів 10-класник Дмитро, він намагається не пропускати уроки. А живе за 3 км і ходить пішки.
Олександр намагається заповнити знання з більшості дисциплін, які зазвичай вивчають школярі. Але є й прогалини.
“Я математику викладаю в 3-му, 4-му і 5-му. У старших класах для мене це важкувато. Це потрібно самому спочатку пройти курс, а потім дітей вчити. Уже забув, стільки років як я школу закінчив”, — поділився вчитель.
Після уроків школярі допомагають зрушити парти вбік. А тим часом Олександр показав, де зберігає більшість врятованих зі шкільної бібліотеки книжок. Сховищем став підвал.
Олександр і досі інколи повертається в зруйновану будівлю школи, щоб узяти вцілілий шкільний матеріал. Бібліотека та кабінет, де чоловік викладав понад 20-ти років, зруйновані.
Найбільше Олександр сподівається, що колись школу-таки відновлять і туди повернуться дитячі голоси. Але ще сильніше переживає за тих учнів, які залишилися в селі. Щоб вони змогли здобути освіту, і в них було майбутнє в уже мирній Україні.
Читайте також: Загадили, розграбували та зруйнували всі класи — як російські окупанти знищують школи в Україні (ВІДЕО)