Рівень підготовки Петра Павела, який переміг на президентських виборах у Чехії, дає змогу припустити, що він може стати одним із ключових модераторів допомоги Україні. Про це сьогодні, 30 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, експерт з країн Центральної та Східної Європи Іван Преображенський.
Він нагадав, що Петр Павел — генерал, колишній глава Генерального штабу армії Чехії, і колишній глава Ради штабів НАТО.
“Відповідно, не тільки чеський, а й НАТОвський генерал. Разом із цим, коли він балотувався, проти нього висували звинувачення в тому, що він водночас і колишній комуністичний військовий, тобто був у війську ще до розпаду Чехословаччини, до 1989 року Оксамитової революції, навіть перебував у Комуністичній партії. Але відтоді, очевидно, що його погляди серйозно змінилися, тим паче, що він був, по суті справи, спадковим військовим і не вибирав для себе всерйоз це покликання. Відповідно, до цих виборів він готувався дуже довго, чутки ходили про те, що він балотуватиметься ще напередодні попередніх виборів, а розмови про те, що він ідеальний кандидат, розпочалися одразу після взагалі запровадження всенародних виборів, на яких переміг тоді Мілош Земан. Мілош Земан — це той президент Чехії, який пропонував визнати де-факто і де-юре анексію Криму, наприклад, і взяти з Росії за це якусь фінансову компенсацію. І в принципі, дружив із Кремлем до самого останнього моменту — до 24 лютого 2024 року завжди підтримував стосунки. Петр Павел займає жорстку позицію щодо Росії”, — сказав Преображенський.
Політолог зазначив, що один із ключових радників Павела — колишній посол у Вашингтоні і в Москві Петр Коларж.
“Відповідно, він дуже непогано сам поінформований і за рахунок роботи в НАТО, і за рахунок своїх радників про те, що реально зараз відбувається, і спочатку виступав за максимально активну підтримку України. Категорично проти будь-яких закликів, які озвучував Андрій Бабіш. Але разом із цим, звичайно, проти прямого військового втручання Чехії, а також країн НАТО в цю війну”, — додав експерт.
За словами Преображенського, Петр Павел дуже добре розуміє, які виклики стоять перед Чехією, знає всі слабкості не тільки своєї чеської армії, головнокомандувачем якої він є за Конституцією, а й армій країн НАТО, прекрасно розуміє, які можливості у них є для підтримки України, а також які ще не були використані.
“Теоретично, якщо він посяде на загальноєвропейському рівні досить помітне місце, Чехія все-таки не дуже велика країна, і її президенту важко на що-небудь впливати, але його рівень підготовки дає змогу припустити, що він може стати одним із ключових модераторів допомоги Україні”, — резюмував політолог.
Читайте також: Росії час відмовитися від розкручування теми втоми Європи від України, — політолог про обрання Павела президентом Чехії