Навесні Єврокомісія планує оцінити прогрес України у виконанні реформ, необхідних для початку переговорів про вступ до Євросоюзу, інформує FREEДОМ.
Досвід України на шляху до членства в ЄС — унікальний. Право бути частиною європейської родини українці відстоювали на Євромайдані. А заявку на членство президент Зеленський підписав 28 лютого минулого року, коли російські війська штурмували околиці столиці. А вже влітку Єврокомісія офіційно надала Україні статус кандидата на вступ до ЄС.
“Отримання статусу кандидата — це заручини. Серйозний крок у відносинах України та ЄС. Це не просто дружба, не симпатія, а твердий і офіційний намір стати в майбутньому одним цілим. У найближчому майбутньому”, — заявив Володимир Зеленський.
При цьому Україна має виконати низку вимог, серед яких — продовження судової реформи, боротьба з корупцією, реформа Конституційного суду, закон про олігархів, новий закон про медіа та нацменшини.
Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що парламент виконає всі зобов’язання щодо вступу до ЄС. За кожним із семи пунктів рекомендацій Єврокомісії ВР уже розробила дорожню карту.
“Робота велася і до початку повномасштабної війни, але для мобілізації настільки великої політичної волі для того, щоб просунутися по кожному з цих пунктів, у нас не було. І сьогодні рекомендації від Європейської комісії є певним стимулом”, — резюмувала віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
Україна запустила незалежні інституції для боротьби з корупцією: Національне антикорупційне бюро, Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, Національне агентство із запобігання корупції. Також було запроваджено систему електронного декларування доходів державних службовців.
“Наш уряд продовжує проведення інших необхідних державі реформ, це, зокрема, стосується побудови антикорупційної архітектури. Йдеться про системну послідовну роботу, яка потрібна Україні та є невіддільною умовою євроінтеграції”, — акцентував прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Розв’язана Росією війна проти України поставила країну перед системними економічними викликами. Попри низку важливих ініціатив Брюсселя, серед яких — доступ українських виробників до внутрішнього ринку ЄС, інтерес європейського бізнесу до інвестицій в Україну очікувано знизився.
Іноземні фінансові надходження покривають приблизно третю частину бюджету України. За словами Дениса Шмигаля, дефіцит держбюджету цього року становитиме близько 38 млрд дол.
“Відповідно щомісячний дефіцит бюджету на наступний рік ми оцінюємо в понад 3 млрд дол. Уже зараз більше третини бюджету нам допомагають фінансувати міжнародні союзники. Зі свого боку ми докладаємо максимум зусиль, щоб фінансова підтримка партнерів продовжувалася у 2023 році. І ми точно не можемо собі дозволити додаткові нецільові витрати”, — пояснив глава уряду.
За словами експертів, уже на найближчому саміті Україна — ЄС Київ запропонує Брюсселю покроковий план інтеграції економіки держави у внутрішній ринок Євросоюзу.
“Має бути спеціальний євроінтеграційний план відновлення. Європейський Союз дав так званий рятувальний круг, вони скасували квоти на всю аграрну продукцію на рік і скасували всі автомобільні ліцензії на рік. І це дуже рятує нашу економіку. Але це тільки один рік”, — зазначила виконавча директорка Українського центру Європейської політики Любов Акуленко.
Своєю чергою, Євросоюз обіцяє й надалі підтримувати Україну.
“Сьогодні Україна — кандидат у члени ЄС. Наша незмінна підтримка України не ослабне, починаючи від допомоги у відновленні електропостачання, опалення та водопостачання і закінчуючи підготовкою до довгострокових зусиль з реконструкції. Ми братимемо в цьому участь стільки, скільки буде потрібно, і будемо на боці наших українських друзів”, — заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну Євросоюз і його держави-члени виділили Україні допомогу на загальну суму близько 50 млрд євро. Усе це — безпрецедентна підтримка в історії Європейського Союзу. Як і рішення про проведення 24-го саміту Україна — ЄС у Києві в розпал війни.
Читайте також: Проведення саміту Україна — ЄС у Києві — це чіткий сигнал РФ, що Україна буде в ЄС та НАТО, — дипломат
Нагадаємо, 2 лютого до Києва прибуде делегація єврокомісарів. Її очолять президент Європейської ради Шарль Мішель і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Делегати зустрінуться з представниками українського уряду, а 3 лютого проведуть переговори з вищим керівництвом країни в межах щорічного саміту Україна — ЄС.