Країни-учасниці НАТО хочуть збільшити оборонний бюджет — подробиці про плани на 2023 рік (ВІДЕО)

Прапор НАТО. Фото: share.america.gov

Країни НАТО проведуть нові перемовини щодо рівня витрат на оборону. Про це розповів генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг в інтерв’ю агентству DPA. Рішення може бути ухвалено на наступному саміті, який відбудеться влітку у Вільнюсі (Литва). Країни-учасниці НАТО хочуть збільшити оборонний бюджет, повідомляє FREEДОМ.

Зробити НАТО згуртованішим, сильнішим і готовим протистояти викликам сьогодення — ці завдання вказані як пріоритетні в стратегії, ухваленій на літньому саміті в Мадриді (Іспанія). Оновлювати ключовий на найближчі 10 років документ Альянсу довелося у зв’язку зі зміною безпекової ситуації. Зокрема, через загрозу, що зростає, з боку Китаю і Росії. Тому їм у стратегії відводиться окреме місце.

“Російська Федерація являє собою найзначнішу і пряму загрозу безпеці союзників. Тероризм є асиметричною загрозою безпеці наших громадян і міжнародному миру та процвітанню. Заявлені амбіції і політика примусу Китайської Народної Республіки кидають виклик нашим інтересам, безпеці та цінностям. Ми також стикаємося з глобальними і взаємопов’язаними загрозами і викликами, такими як зміна клімату, нові та руйнівні технології, а також ерозія архітектури контролю над озброєнням, роззброєнням і нерозповсюдженням зброї”, — йдеться у Стратегічній концепції НАТО.

“Росія напала на Україну, вона є безпосередньою загрозою, тому що Китай є стратегічним викликом для провідних західних країн. Тому Китай прописаний як стратегічний виклик на політичному рівні. А для протидії цим загрозам, відповідно, будуються інструменти. Щодо Китаю інструменти будуються на довшу перспективу. Щодо Росії поточна стратегія НАТО полягає в тому, щоб ця війна була локалізована на території України і на території України Росія зазнала своєї стратегічної поразки. Під це і будуть будуватися плани цього року”, — коментує завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

Нарощування військової підтримки України наблизить поразку Росії — таку формулу якнайшвидшого нівелювання російської загрози озвучують у Києві. Переглянути розміри допомоги НАТО може на найближчій зустрічі військового комітету, яка відбудеться в Брюсселі 18-19 січня, зазначає експерт.

“Я припускаю, що розв’язуватимуться практичні питання про підготовку Збройних сил України, яку проводять у кількох країнах НАТО в досить великих кількостях, про логістику постачання озброєнь і підготовку прийняття на озброєння України тих нових засобів, які ми зараз отримуємо насамперед у сфері протиповітряної та протиракетної оборони. І, можливо, будуть розв’язуватись деякі питання, хоча я не думаю, що саме на такому рівні вони розв’язуються, щодо збільшення темпів постачання деяких боєприпасів”, — сказав Їжак.

НАТО також дбає і про власну обороноздатність. Військовий бюджет Альянсу на 2023 рік встановлений у розмірі трохи менше ніж два млрд євро, що майже на 26% більше, ніж у 2022 році. Цивільний бюджет теж зріс на 27,8%. Крім того, цьогоріч в НАТО хочуть зафіксувати обов’язкові внески на оборону на рівні мінімум 2% від ВВП кожної з країн-учасниць. Від 2014 року цей показник прописаний як цільовий, але необов’язковий.

“Я очікую, що так чи інакше, хоча, ймовірно, 2% і буде збережено, їх буде збережено, скоріше, як мінімум, а не стелю витрат на оборону. Це перемовини, які триватимуть, але я абсолютно впевнений, що внески в оборону так чи інакше буде збільшено, тому що зараз усі бачать необхідність додаткових військових інвестицій”, — заявив генсек НАТО в коментарі Rеuters.

Більшість країн, що входять до Північноатлантичного альянсу, після початку широкомасштабної агресії Росії проти України вже помітно наростили витрати на оборону. За словами Столтенберга, домовленості щодо цього питання буде досягнуто не пізніше наступного саміту НАТО, наміченого на 11-12 липня у Вільнюсі. А до кінця року Альянс має поповнитися новими членами — Швецією та Фінляндією. Столтенберг упевнений, що ратифікація угод завершиться вчасно.

Читайте також: Генсек НАТО закликав союзників до довгострокової підтримки України в її протистоянні з Росією — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, на думку надзвичайного та повноважного посла, заступника міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посла України у США (2006-2010 рр.), посла України у Франції (2014-2020 рр.) Олега Шамшура, 22 рік ознаменувався якісними змінами у відносинах України та НАТО. Україна показала свою військову міць і вступивши до Північноатлантичного альянсу, посяде у ньому важливе місце.

Прямий ефір