Росіяни перетворюють тимчасово окуповані території України на резервацію. Уже 10 днів вони не випускають охочих евакуюватися людей на підконтрольні Києву регіони. Про це повідомив Мелітопольський міський голова Іван Федоров. Водночас окупанти не можуть приборкати спротив на захоплених землях, а тому звозять туди своїх силовиків і посилюють репресії, повідомляє FREEДОМ.
Збройні сили України звільнили понад половину територій, які Росія захопила після 24 лютого. Це близько 78 тисяч кв. км. Але ще майже 2 тисячі українських міст і сіл залишаються під окупацією російської армії — у розрусі та злиднях.
У Мелітополі Запорізької області росіяни посилили фільтраційні заходи, повідомив мер. У містян перевіряють мобільні телефони, автомобілі, кидають у підвали. А від 1 січня 2023 року планують заборонити обіг гривні. Мелітопольців, які через окупацію опинилися на межі виживання, змушують міняти гривню на рублі за вкрай невигідним курсом.
“Вони намагаються загнати наших жителів у злидні. Зараз я говорю про ситуацію, яку вони роблять із гривнею. Від 1 січня рашисти оголосили, що будь-яка людина, у якої є гривні, це зрадник, це зрадник батьківщини, і до неї можуть застосовуватися будь-які види терору, насильства, починаючи від того, що забиратимуть у полон або проводитимуть роз’яснювальні роботи, і закінчуючи тим, що депортуватимуть, і ми чітко розуміємо, як вони катують наших людей”, — заявив Федоров.
Рівень життя, достаток і платоспроможність громадян на всіх окупованих територіях скорочується. Лівий берег Херсонської області не є винятком.
“Звичайно, рівень життя різко впав. Чому він різко впав? Тому, що зникли ті види діяльності, якими в основному займалися люди до того. Сільське господарство, яке було основою лівобережної діяльності. Що з ним сталося? Його російська влада частково вилучила, конфіскувала врожай, озимину, частково вони змусили продати його їм за заниженими цінами”, — каже політолог, херсонський активіст Володимир Молчанов.
І поки доходи багатьох людей скорочуються, а деякі й зовсім втратили роботу, росіяни підвищують ціни. Постачання на лівий берег Херсонської області повністю контролюють окупанти, а тому навіть товари першої потреби жителям регіону часто не по кишені.
“Постачання відбуваються з Росії, Криму. Зрозуміло, що правобережжя закрите, звідки надходило багато продуктів. М’ясо коштує 400 грн за 1 кг, я знаю, по будівельних матеріалах дуже високі ціни. Той самий цемент — 200 грн за мішок, мішок шпаклівки — 400 грн. Ціни дуже високі, на наше сприйняття — це просто захмарні ціни. Там такі економічні реалії створені, що люди змушені купляти за такими цінами”, — розповів Скадовський міський голова Олександр Яковлєв у коментарі проєкту “Новини Приазов’я”.
Перед тим, як захопити місто Маріуполь Донецької області, російська армія знищила близько 90% житлового фонду. Але попри це, сотні тисяч українців залишаються в місті. Раз на тиждень містяни шикуються в черги, щоб отримати тарілку безплатної каші.
Гуманітарна ситуація в Маріуполі — катастрофічна. Люди замерзають у власних квартирах без вікон, тепло-, електро- та водопостачання.
“Тільки за останній місяць рівень смертності збільшився в 2 рази, і на сьогодні ми можемо говорити, що рівень смертності в місті Маріуполі вищий, ніж у довоєнний, найскладніший ковідний період, вищий у 8 разів. І він, на жаль, продовжує зростати. І зрозуміло, з яких причин, тому що, дійсно, холоди, нелюдські умови, в яких продовжують жити люди, відсутність центрального опалення, відсутність шансу на хоч якесь опалення глобально. Воно призводить до природного зростання застудних захворювань. Крім того, містом поширюється явна епідемія грипу, і, відповідно, за колапсу медичної системи, до всього відбувається зростання смертності”, — поінформував радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко.
Одразу після окупації Маріуполя російські посадовці пообіцяли відбудувати місто, а кремлівські пропагандисти почали штампувати матеріали про реконструкцію будинків, мостів і доріг. У російському міністерстві будівництва проєкт відновлення зруйнованого міста назвали “Майстер-план розвитку Маріуполя до 2035 року”. Але замість обіцяних благ, окупанти принесли до Маріуполя тільки смерть, розруху і злидні.
Читайте також:Понад 1 тис. об’єктів культури пошкоджено або зруйновано, 40 музеїв розграбовано — збитки оцінили в Мінкульті