Україна залучила 150 млн дол. для подолання продовольчої кризи. Суму вдалося зібрати у рамках ініціативи “Зерно з України”. Донорами виступили 20 західних країн та Євросоюз. Зібрані гроші підуть на організацію експорту українського зерна до низки африканських країн, інформує FREEДОМ.
Війна, яку розв’язала Росія, сіє смерть не лише в Україні. Зруйновані ланцюжки постачань, спалені поля, обстріли українських портів призвели до серйозного загострення продовольчої кризи у бідних країнах Африки та Азії. Від голоду в цих регіонах страждають мільйони людей. Для їхнього порятунку Київ пропонує свій план.
“План нашої нової гуманітарної ініціативи дуже простий, прозорий і дуже важливий. Ми плануємо відправити з українських портів принаймні 60 суден до країн, які найбільше страждають від продовольчої кризи та потребують термінової допомоги. Кожне судно зі зерном, яке буде відправлене з українських портів у рамках ініціативи Grain from Ukraine, забезпечить потреби у продовольстві в середньому для 90 тис. людей” — заявив президент України Володимир Зеленський.
Україна — один із найважливіших світових виробників зерна. За даними Європейської комісії, на Україну припадає 10% світового ринку пшениці, 15% кукурудзи та майже стільки ж ячменю. Згідно зі статистикою Міністерства сільського господарства США, у 2021-2022 роках Україна посідала сьоме місце у світі з виробництва пшениці — 33 млн тонн. Але блокада українських портів Росією призвела до різкого зростання цін на зерно. Це загрожувало голодом у низці країн Африки та Азії. Завдяки роботі зернового коридору кризи вдалося уникнути.
“Росія справді знову вдалася до використання зерна як зброї. Угода по зерну в Чорному морі, укладена за посередництва Туреччини та ООН, має вирішальне значення зниження тиску світові запаси продовольства і запобігання успіху Росії в її гротескному плані створення нового штучного голоду. Але невизначеність та незахищеність зберігатимуться доти, доки Україна не відновить повний контроль над своїми землями та морем”, — зазначила прем’єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте.
Українське продовольство в рамках міжнародної ініціативи Grain from Ukraine постачатимуть до країн Африки та Азії. У середині листопада перші судна, на борт яких завантажили 27 тис. тонн пшениці, вже вирушили до Ефіопії. Зараз у порти України йдуть ще три судна. Вони доставлять понад 80 тис. тонн продовольчої пшениці для країн, які найбільше потребують її.
“Німеччина надасть додатково 15 млн євро для подальших постачань зерна з України за погодженням зі Світовою продовольчою програмою. Кожне судно, яке вирушає в рамках цієї ініціативи, не просто везе зерно, воно несе надію для тих, хто голодує. Важливе послання, повідомлення про те, що ми єдині, що ми подолаємо цю війну, і що наша спільна людяність переможе”, — наголосив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Установчий саміт ініціативи “Зерно з України” символічно проходив у день пам’яті жертв Голодомору — геноциду українського народу, спровокованого радянським режимом. За словами учасників саміту, Росія зараз повторює такий самий злочин проти людяності, що й СРСР у 1932-33 роках.
“Блокада експорту з території України до країн Африки та азійських країн — це, по суті, така ж поведінка Росії — спровокувати голодомор у всьому світі, щоб погодилися на їхні умови. Це така помилкова, хвора логіка Росії”, — вважає прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
З липня 2022 року в рамках зернового коридору з українських портів відвантажили понад 11 млн тонн сільгосппродукції, у тому числі 4,5 млн тонн кукурудзи та понад 3 млн тонн пшениці.
Читайте також: Світ отримуватиме українське зерно незалежно від позиції Росії, — Марчук (ВІДЕО)