Україна зазнала чергового масованого обстрілу з боку Росії в середу, 23 листопада. В результаті атаки знеструмлено всі атомні, більшість тепло- та гідроелектростанцій, що призвело до відключення електроенергії для більшості споживачів в Україні.
Постраждала не лише критична інфраструктура, загинули та поранені мирні жителі. Найбільші втрати зазнали передмістя Києва — Вишгородському районі загинуло 4 особи, а 27 — поранено.
Аварійні відключення світла хвилею прокотилися країною, проте надвечір енергетикам вдалося повернути електрику в різних областях України, наприклад, в Одеській та Львівській.
Там, де електропостачання тільки відновлюється, місцева влада відкриває Пункти незламності, де люди можуть обігрітися, отримати першу допомогу та скористатися зв’язком.
“Коли я отримував звіти увечері про перебіг відновлення енергопостачання, 11 областей мали позначку “вся область без електрики”. Станом на початок ночі — поступово підключаємо нові та нові райони”, — сказав президент України Володимир Зеленський у відеозверненні.
А перед цим глава держави виступив із відеозв’язку на спеціальному засіданні Радбезу ООН. Президент закликав ухвалити резолюцію ООН про засудження енергетичного терору з боку Росії, а також допомогти Україні закрити небо.
Раніше лідери західних демократичних держав заявили, що планують надати додаткові кошти на відновлення енергетичної інфраструктури та посилення оборонного комплексу України. Щоб підтримати енергетичну систему України та знизити частоту відключень електрики, міжнародні партнери надали Україні понад 500 енергогенераторів. Додатково очікується постачання обладнання для ремонту об’єктів, що постраждали.
Жити в режимі відключення електроенергії українцям доведеться як мінімум до кінця березня. Про це повідомили представники постачальника енергоресурсів YASNО ще напередодні чергового російського обстрілу. Енергетики кажуть, якщо мережу внаслідок атак зашкодять ще більше, то змушені будуть задіяти екстрені відключення, за яких світла може не бути дуже довго. Тим часом, українці вже навчилися жити в нових реаліях.
Якими є цілі російських ударів по критичній інфраструктурі України? Наскільки складна ситуація? Що потрібно, щоб уникнути негативного сценарію для країни? Про це експерти розповіли в ефірі телеканалу FREEДOM.
Геннадій Рябцев, експерт з питань енергетики
— Навіть якщо 10 ракет впаде на велику ТЕС, пошкодження можна буде усунути досить швидко. А якщо йдеться про те обладнання, яке забезпечує розподіл електричної енергії між споживачами, трансформаторної підстанції, то її швидко відновити, як правило, не виходить. Специфіка обладнання не дозволяє їх нічим прикривати, розміщувати в приміщеннях, і цим безумовно користуються, на жаль, навіть на “Картах Google” можна побачити, де вони розташовані з прив’язкою до координат.
Об’єднана енергетична система України довгий час була частиною енергетичної системи РФ зумовила те, що більшість російських фахівців добре знають усі слабкі місця та складнощі, пов’язані з функціонуванням системи та знають, куди бити.
Ситуацію можуть підправити закриття піднебіння над енергетичними об’єктами, зокрема і формування запасу специфічного обладнання і генеруючим компаніям, і операторам системи розподілу.
Українці звикли створювати запаси всього, і ця традиція нині сприяє тому, що енергетики швидко відновлюють усі пошкодження. Зрозуміло, що запаси не безмежні.
В Україну постачається потрібне обладнання, але це обладнання зазвичай допомагає країнам і регіонам, які постраждали від стихійних лих — від пожеж, повеней і так далі. Нині інша ситуація. Наприклад, замість теплової гармати потрібний трансформатор. А замість генератора потрібна когенераційна установка, яка може забезпечити електричною, так і тепловою енергією.
Іван Плачков, міністр палива та енергетики України (2005-2006 роки)
— Сьогодні, я думаю, всі атомні енергоблоки, що працюють, були зупинені захистом самих атомних електростанцій, тому що був досить потужний обстріл з боку РФ. Це не дуже добрий режим роботи атомних енергоблоків, але маємо, на жаль, те, що маємо.
Я думаю, що після таких подій “Енергоатом” має можливість досить швидко повернути аварійно зупинені енергоблоки в об’єднану енергосистему спільно з “Укренерго”.
Я думаю, що у наших енергетиків все-таки залишається ресурс і можливості відновити нашу енергосистему. Але шкода завдається все більше і більше з кожним обстрілом. Резервів залишається все менше і можливості перенаправляти електроенергію дедалі менше. Тому ситуація є досить складною.
Ірина Коссе, старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
— Атаки на нашу енергетичну інфраструктуру це частина інформаційно-психологічної операції Росії. Справді, був розрахунок на те, що населення розлютиться, його вдасться якимось чином вивести проти влади. Але це не спрацювало. Українці розлютилися, і я дуже сподіваюся, що розлютилися міцно, не на владу, а вони розлютилися на Росію, бо всі розуміють, хто є першопричиною всіх наших бід.
Ми вже бачимо, що оптимізм, винахідливість, виживання, незважаючи ні на що, є. Ми починаємо різко згадувати всю нашу історію про те, що українці як нація вже пережили багато бід і вижили. І ми говоримо про те, що ці навички виживання передавалися з покоління в покоління. Тому ми проживемо і цю зиму також.
У нас зараз із енергосистемою дві проблеми: проблема у виробленні електроенергії — ми розуміємо, що у нас недоступна Запорізька АЕС, яка давала нам майже 6 тисяч мегават. І у нас із самого початку війни недоступні Луганська, Вуглегірська, Запорізька ТЕС, Каховська ГЕС, що давало нам ще 2 тисячі мегават. Тобто нам не вистачає генерації у системі. І ці атаки на наші ТЕС, що залишилися, на наші ГЕС ще більше знижують ту кількість електроенергії, яку Україна здатна виробляти.
Ми також розуміємо, що в нас знизилося споживання через те, що наша промисловість працює менше, ніж раніше. Тобто, знизилося споживання промисловості, знизилося споживання від населення, адже частина людей виїхали, проте той попит, який існує зараз, не може повністю покриватися пропозицією. Тобто наші електростанції, що залишилися, не покривають споживання — саме це викликає ті планові відключення на 4 години щодня.
Андрій Герус, голова комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг
— Все можна відновити. Просто це питання часу та грошей. Неможливо відновити лише те, що знаходиться на лінії фронту або у безпосередній близькості до лінії фронту. Тобто, якісь обхідні варіанти, резервні схеми подачі електроенергії використовуються. Тому робота з вирішення цих проблем ведеться різними способами.
Робота йде і не так просто створити в Україні таку масштабну проблему, як цього вимагають російські війська. До речі, у нас уже був схожий приклад цього літа, коли хотіли створити масштабну кризу — дефіцит палива, бензину та дизеля. І це зробити не вдалося. Були якісь тимчасові незручності, але ми пережили, і в нас ситуація налагодилася. Тому я впевнений, що і тут теж ми стали сильнішими, і у нас буде і електроенергія, і тепло.
Володимир Фесенко, політолог
— У російському уряді не розуміють українського народу, його світогляду, способу мислення, настроїв. Якби розуміли, не розпочинали б цю війну. Вони ж думали, що Україна — це штучна нація, а виявилося ні. Навпаки, поки що сипеться Росія на фронтах. Але я думаю, що через якийсь час і всередині почнеться. А ось Україна, знаєте, як сталь — вона гнучка, але тверда та сильна.
Атака Росії на енергетичну систему України — випробування не лише для Збройних сил України, це випробування для українського тилу, простих українських громадян. Це теж фронт, на якому ми маємо вистояти.
Я знаю дані соціології, які проводили ще після перших двох атак на Київ, коли розпочалися відключення. Під час опитування Київського міжнародного інституту соціології 86% українців сказали, що треба продовжувати збройний опір, незважаючи на відключення електроенергії, незважаючи на ці ракетні атаки. А 10% сказали, треба розпочинати переговори. Але різниця відчутна, адже 86% за те, щоби продовжувати опір. Це відповідь на спроби Росії деморалізувати українців. Вони наївно думають, що українці піднімуться проти Зеленського, а вони піднімаються проти путінського режиму, допомагають Збройним силам України, допомагають один одному вистояти. Тому Путін як не розумів, так і не розуміє українців. І це одна з причин, чому він неминуче програє цю війну.
Читайте також: Не допустити найгіршого сценарію з енергопостачанням в Україні — про завдання влади розповів Герус