Під час війни зимові холоди завжди створюють серйозні проблеми для будь-якої з сторін, які беруть участь у бойових діях, і війна в Україні — не виняток.
Складні погодні умови, готовність техніки до роботи в зимовий період, забезпечення військ необхідним спорядженням – такі й інші складнощі стикаються як українська армія, так і окупаційні російські війська.
Президент України Володимир Зеленський під час свого виступу в панельній дискусії на 17-й зустрічі YES (Ялтинська європейська стратегія) заявив, що зима, що наближається, може стати переломним моментом у звільненні українських територій, які окупувала Російська Федерація.
“Я вважаю, що ця зима переломна, і вона може призвести до швидкої деокупації України. Ми бачимо, як вони (російські війська, — ред.) біжать на деяких напрямках. Якби ми були трохи сильнішими за зброю, ми б деокупували швидше”, — сказав Зеленський.
Війна за умов зими
Однією з головних проблем із настанням зими стануть холоди, які помітно ускладнять проведення військових операцій. Зокрема, погодні умови можуть суттєво вплинути на переміщення бойової техніки та логістику: дощі та бездоріжжя, а пізніше мороз та сніг уповільнять та ускладнять рух танків, БМП, БТР та інших видів військового транспорту.
До того ж у разі сильних морозів необхідні додаткові засоби для обігріву зброї, техніки та бліндажів.
Велике значення для ведення бойових дій також має тривалість дня: в холодну пору року світловий день коротший, а кольорова гамма обмежується чорним, білим і сірим відтінками. Тобто ускладниться ведення маскування та проведення розвідки.
Окрім цього, удари російської армії по об’єктах української енергетичної інфраструктури також створюють проблеми для Збройних сил України. Це триває вже дев’ятий рік: обстріл електростанцій та обрив електропередач фіксується з 2014 року. Під артилерійські удари також потрапляють тилові об’єкти, наприклад, госпіталі та продуктові склади.
У зв’язку з цим, у ЗСУ організовано систему автономного харчування, зокрема, використовуються різні генератори. Проте цієї зими потреби фронту в дизельному паливі та інших автономних джерелах живлення суттєво зростуть.
Як повідомив на своїй сторінці у Facebook військовий експерт Ігор Коваленко, воювати за умов зими стане складніше як Збройним силам України, так і солдатам окупаційних російських військ.
“Безумовно, зима — це випробування для обох сторін у цій війні. І війська будуть більш ефективними у тієї сторони, логістичне забезпечення якої буде кращим і швидшим. Мені здається, що це вдасться забезпечити силам оборони України. За останні місяці ми бачимо, що сили оборони України завдають суттєвих ударів по складах, логістичним базам супротивника, а також шляхам доставлення відповідного озброєння, боєприпасів, паливно-мастильних матеріалів і всього необхідного для ведення бойових дій. інших. Зимові умови впливають на обидві армії, але більше підготовлені, як зараз уже видно, Збройні сили України. Сподіватимемося, що тенденція ця продовжуватиметься. Найближчим часом це виявлятиметься все більшою і більшою мірою”, — наголосив Романенко.
Думки західних експертів
Деякі американські та європейські фахівці також вважають, що російській армії буде важче, ніж Україні вести взимку бойові дії на території нашої країни.
Зокрема, такої думки дотримується колишній командувач військ США в Європі генерал Бен Ходжес. Він вважає, що українські війська набагато краще екіпіровані, ніж солдати армії РФ, багато з яких були нещодавно мобілізовані. До того ж як зазначив Ходжес, бійці ЗСУ більш мотивовані, аніж російські військовослужбовці, оскільки захищають свою землю.
“В українській армії свій народ за спиною. А росіяни, особливо новоприбулі, недостатньо оснащені, неготові та ненавчені, будуть змушені протистояти сильним атакам української армії”, — сказав генерал.
Аналогічну думку висловив і полковник британської армії у відставці Річард Кемп, який натомість зазначив, що воювати в таких погодних умовах складно буде всім.
“Російські новобранці прибудуть на фронт погано екіпірованими, без зимового одягу. Вони опиняться в окопах, залитих водою. Одна річ, коли ви виграєте, але якщо вже програєте, психологічний ефект буде моторошним”, — пояснив Кемп.
Водночас співробітник Інституту стратегічних досліджень Військової школи та спеціаліст з теорії збройних конфліктів Едуард Жоллі зазначає, що морози або зміна місцевості можуть як допомогти, так і перешкодити Україні. На його думку, якщо погода дозволить, Україна може продовжити наступ, хоч і повільнішими темпами, ніж останніми тижнями.
“Окрім ускладнення бойових дій, мороз і холод ускладнюють ще й матеріально-технічне постачання, призводячи до передчасного зношування обладнання, завдаючи удару по моральному духу солдатів”, — сказав Жоллі.
У свою чергу, викладач військової стратегії та права в Портсмутському університеті та офіцер військової розвідки Френк Ледвідж у своїй колонці для The Guardian вказує, що перехід Росії до оборони у поєднанні з наближенням зими означає, що всі операції сповільняться. Він упевнений, що Кремль припиняє військову активність, щоб покращити стан своєї виснаженої армії. Водночас, як стверджує експерт, Росія продовжить готуватися до операцій наступного року.
“Але вона не отримає бажаного. Західна артилерія та ракетні системи, які отримала Україна та радіус дії яких перевершує можливості російських гармат, подбають про те, щоб загарбники не знали перепочинку у своїх окопах, бліндажах та захоплених будинках”, — зазначив Ледвідж.
Читайте також: Чи ускладнить зима ситуацію на фронті: можливі ризики проаналізували експерти
Які сюрпризи готує сторонам, що воюють, “генерал Мороз”
Які корективи може зробити зима на театрі військових дій в Україні? Наскільки готові до зимової війни армії України та Росії? Ці питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- колишній заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України, генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко;
- військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко;
- ексначальник прес-центру Генерального штабу Збройних сил України (ЗСУ), військовий експерт Владислав Селезньов;
- речник Східного угруповання військ Збройних сил України Сергій Черевий;
- військовий експерт Сергій Грабський.
— Як ви оцінюєте обороноздатність України та Росії напередодні зими? Хто успішніше вестиме взимку бойові дії?
Романенко: Той, хто буде краще підготовлений у логістиці забезпечення бойових дій, буде більш ефективним у веденні цих бойових дій.
Я думаю, що українським силам оборони це вдасться більшою мірою, і тому ми продовжуватимемо свої проведення наступальних операцій з деокупації територій, захоплених противником.
Коваленко: Все залежить від того, хто до зимового періоду найкраще підготується. Це головний показник. Якщо краще підготуються Збройні сили України, то в нас буде перевага ведення бойових дій у зимовий період. Якщо краще підготується Росія, то, звісно, у них.
Але ми вже сьогодні віримо, що в Росії можливості якісно підготувати свої війська до зимового періоду відсутні.
У свою чергу, збройні сили України вже розпочали цей підготовчий процес: вже формується відповідна база спорядження щодо забезпечення наших підрозділів усіма засобами матеріально-технічного забезпечення.
Я не виключаю, що саме в зимовий період інтенсивність та активність бойових дій, якщо й зменшиться, то незначно.
Проте настільки, щоб таки ЗСУ продовжували чинити постійний тиск на позиції противника та реалізовувати контрнаступальні дії. Оскільки підготовка до зимового періоду у нас, я більш ніж впевнений, буде все ж таки набагато кращою, ніж у російських окупаційних військ.
Череватий: Холод — це забезпечення особового складу, це обігрів, це маскування. Якщо влітку чи восени у листі легше вести бойові дії, особливо потайливі, то взимку це робити важче.
Ситуація, гадаю, більше залежатиме від того, скільки ми отримаємо нової та якісної західної зброї, ніж від самих погодних умов.
Це, на мою думку, може вплинути значно суттєвіше. Погодні умови враховуватимуться, але не будуть критичними.
Грабський: Зима на сьогоднішній день не є тим критичним фактором, який може призвести до зниження інтенсивності бойових дій. Навпаки, скута холодом земля дозволить краще використати саме броньові можливості, тобто маневрені можливості військ.
Якщо ми подивимося на перелік тієї техніки, яка надходить, то бачимо дедалі більше бронетехніки для української армії.
Тому я висловив би обережний сумнів у тому, що за належних умов оперативної обстановки ми дуже сильно дивитимемося на погодні умови.
— Чи справді постачання наших військових набагато ефективніше, ніж у військових армії Російської Федерації?
Коваленко: Так це дійсно так. Я скажу навіть таке. У лютому-березні цього року, коли почалося повномасштабне вторгнення в Україну, велика кількість 300-х (поранених, — ред.) серед російських окупаційних підрозділів були через обмороження на північному та харківському плацдармах, коли вони змушені були перебувати в полі в мороз та у польових умовах вести бойові дії. Була велика кількість обморожень.
На той момент, коли їхня армія, по суті, була зовсім в іншому стані: більш укомплектована, більш підготовлена, більш оснащена.
Нині ж це нівелювання потенціалу. На сьогодні армія не може забезпечувати свої підрозділи всім необхідним. Тому говорити про те, що вона зможе підготуватися до зими в період кінця 2022 – початку 2023 років. краще, ніж це було у лютому-березні 2022 року – ні, абсолютно.
Ситуація буде гіршою і до загальної кількості втрат. До осколкових, кульових поранень, опіків, інших поранень тощо буде додаватися ще велика кількість 300-х з обмороженнями. Особливо, наприклад, на Донбаському плацдармі, на Луганщині, наприклад, на Донеччині, де суворіші умови зими, ніж на півдні, — у Херсонській та Запорізькій областях.
Селезньов: Серед російських наративів “генерал Мороз”, тобто відповідні погодні умови зимового періоду під час ведення бойових дій, зводиться чи не в ранг святого. Цілком очевидно, що найефективніше в умовах діє армія, яка найефективніше до цих умов підготовлена.
Якщо українське Міністерство оборони докладає всіх зусиль, у тому числі за допомогою наших західних партнерів, забезпечити за всіма ключовими позиціями потреби українських воїнів, то російські генерали про це болять набагато менше. А за рівнем їхнього екіпірування ми можемо судити за тими численними відео, які розповсюджуються в інтернеті.
Тому, відповідно, не маючи відповідної підготовки, забезпеченості, без створення нормальних умов для російських військ, говорити про перспективи використання цих військ, говорити про високий рівень мотивації окупаційних військ не доводиться.
Я не говорю, що війна буде легкою. Я говорю про те, що перемога буде за нами. Питання лише у ціні, яку ми заплатимо за нашу перемогу. А те, що російська армія приречена на неуспіх і на смерть, для мене це цілком очевидно.
Читайте також: Ми розуміли, з ким маємо справу”: Радуцький розповів, як лікарні України готують до зими й атак Росії