Росіяни, які втекли від мобілізації, не зацікавлені повертатися та обживаються в нових країнах (ВІДЕО)

Казахстан, Узбекистан, Вірменія та Грузія стали популярними напрямками для росіян, які тікають від мобілізації у своїй країні. Тут вони починають жити наново — купують житло та відкривають підприємства, повідомляє FREEДОМ.

Це друга велика хвиля міграції за рік, перша відбулася після 24 лютого. Тільки Казахстан, за даними прикордонників, після оголошення часткової мобілізації в Росії прийняв близько 300 тисяч росіян. У великих містах зросли ціни на оренду житла та з’явилася конкуренція у пошуку роботи. 8 тисяч росіян офіційно працевлаштувалися у Казахстані та сплачують державі податки. Близько 70 тисяч росіян після оголошення про мобілізацію мігрували до Грузії. У центрі Тбілісі тепер з’явилися бари та ресторани, де збираються росіяни та обговорюють війну.

“Мені рішення насправді непросто далося, довго думав, кілька днів розмірковував з цього приводу. Я зрозумів, що якщо я зараз не поїду, то я вже не зможу виїхати, бо скоро можуть закрити кордони. На війні, крім того, що дуже велика загроза життю, можна підірватись на міні, може відірвати ноги і ніхто, держава нічого не робитиме”, — каже росіянин Олексій, який виїхав до Грузії.

У Тбілісі та Батумі російські мігранти осідають, мабуть, надовго. За даними Національного агентства суспільного реєстру, близько 20 тисяч громадян РФ володіють будинками або квартирами в Грузії. Понад 4 тисячі квартир у столиці та курортному Батумі було куплено з початку цього року. Бум на купівлю житла спровокував зростання цін на нерухомість.

“Нічим не забезпечені гроші ринули в країну. І загалом це дуже небезпечне явище, враховуючи те, що перегрітий ринок нерухомості, перегріті всі ринки: і продовольства, і побутових послуг, і так далі. Але це знову-таки у двох великих містах — Тбілісі та Батумі. У решті міст це менше відчувається, але так чи інакше саме ці два міста визначають економіку Грузії в цілому”, — зазначив грузинський політолог Гела Васадзе.

До топ-країн для релокації росіян входить і Вірменія. За даними міграційної служби, лише за вересень до країни приїхало 60 тисяч громадян Росії. Серед них IT-фахівець Микола Сальников. Чоловік планує залишатися жити та працювати в Єревані надовго, оскільки оголошенням про закінчення мобілізації не вірить.

“Мені здається, це спосіб заманити назад, тому що поїхало багато айтішників. Їм хочеться, щоб айтішники повернулися. Та й загалом, вірити, що мобілізація закінчилася, — це те саме, що вірити, що військову кафедру не призвуть, призвуть тільки людей із бойовим досвідом, хоча всі бачили, що повістки роздають просто на вулиці всім”, — вважає Сальников.

Головна відмінність держав Азії від тієї ж Грузії у питанні міграції полягає в тому, що мешканці країн цього регіону нещодавно самі активно підкорювали Москву. Це були і етнічні росіяни, які поверталися до Росії, і центрально-азіатські мігранти, які виїжджали на заробітки. Тепер ситуація протилежна. І повертатися російські мігранти до зміни влади у Кремлі не мають наміру.

“Перспективи стовідсоткові є, але не за поточної влади. Питання в тому, коли ця влада зміниться, як довго займе процес відновлення економіки, чи матиме бажання нова влада, чи будуть якісь ліберальні реформи. Якщо цього не буде, особисто ми не зацікавлені повертатися”, — сказав росіянин Георгій Трубніков, який виїхав до Вірменії.

На відміну від Грузії та країн Азії, не готові приймати всіх російських втікачів від мобілізації у країнах Прибалтики, Чехії та Фінляндії. Латвія вже заявила, що не надаватиме притулку всім росіянам, а також з метою безпеки перевірить їх на політичні погляди при продовженні посвідки на проживання. При цьому офіційно в Брюсселі не раз наголошували, що росіяни, які тікають від мобілізації, насправді потребують допомоги, вони голосують ногами проти злочинного путінського режиму.

Читайте також: Росія вийшла із ситуації правового поля — експерт пояснив, чому росіяни не протистоять мобілізації

Прямий ефір