Місія поколінь — це майбутнє відновлення України. Про це заявили канцлер Німеччини Олаф Шольц та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на конференції в Берліні, що відбулася 25 жовтня за участю топ-чиновників ЄС, послів G7, міжнародних партнерів та української влади. Країни Заходу запропонували новий план Маршалла України. Що він означає і як втілюватиметься — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
Процес може тривати десятиліття і на конференції в Берліні йшлося не просто про відновлення на рівні до війни, а про повноцінну модернізацію, діджиталізацію, сучасні рішення та європейські стандарти. Реалізація плану передбачається за допомогою інклюзивного інструменту — європейської платформи відновлення.
“Ця конференція присвячена розробці структур та механізмів, які допоможуть сприяти та фінансувати те, що Джон Мейнард Кейнс у 1944 році назвав “постійною реконструкцією”. Отож тут поставлено на карту — ні що інше, як створення нового “плану Маршалла” для ХХІ століття, завдання поколінь, яке має розпочатися зараз. Для мене відданість Європейського Союзу Україні як майбутньому члену є одним із найважливіших геополітичних рішень нашого часу. Наші глобальні зусилля як щодо відновлення України, так і щодо продовження процесу вступу до ЄС принесуть величезну синергію. Від цього сильнішою буде не лише Україна, а й Європа загалом”, — заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Під час конференції лідери країн ЄС зазначили, що на початковому етапі вироблятиметься антикорупційна підзвітна та прозора система відновлення. Платформа, яка координуватиме процес відновлення на кількох рівнях, стане центральним інструментом розподілу допомоги від усіх донорів.
“Ми твердо переконані, що за тих масштабних інвестицій, які необхідні, це в інтересах України, і ми також регулярно обговорюємо це один з одним, щоб негайно поєднати ці інвестиції з необхідними реформами. Зв’язати ці реформи та інвестиції один з одним — найкращий спосіб прокласти шлях до Європейського Союзу”, — сказала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Риторика Заходу тепер змінюється на “ми”, адже лідери Євросоюзу неодноразово наголошували, що будуть з Україною пліч-о-пліч і після того, як завершиться війна.
“Україна ніколи не буде сама. Це історичний момент. Ми постачатимемо всім настільки довго, наскільки знадобиться. Коли війна закінчиться, ми й надалі стоятимемо пліч-о-пліч з Україною… Допомогти Україні — це зобов’язання, яке ЄС взяв на себе, надавши статус кандидата в Євросоюз. Дуже важливо, щоб Україна також брала активну участь і приймала велику відповідальність у цьому процесі трансформації. Через загальну платформу потрібно скоординувати процес відновлення. Вона має стати центральним інструментом для співпраці та координації міжнародної підтримки”, — резюмував Шольц.
Вже наступного дня, 26 жовтня, у Берліні провели конференцію “Реконструкція та відновлення України”. Дискусію Фонд “Відкрите суспільство” та Німецький фонд Маршалла присвятили інтеграції України до існуючої європейської структури
“Ми повинні не фінансувати Україну, а інвестувати в неї… Це буде перша реконструкція з часів Другої світової війни у промислово розвиненій країні, де нормально працює уряд, де сильне громадянське суспільство”, — заявила Катарина Матернова, заступниця гендиректора Європейської комісії з політики добросусідства та розширення.
Загальна сума прямого задокументованого збитку житлової та нежитлової нерухомості й іншої інфраструктури України внаслідок російської агресії станом на вересень 2022 року становила понад 127 млрд дол. Такі дані наводить Київська школа Економіки в межах проєкту “Росія заплатить”. За оцінкою Світового банку, на відновлення знадобиться близько 349 млрд дол.
Читайте також: Варто лише перемогти Росію: як “план Маршалла” допоможе Україні відновитися