Більшість населення Грузії бачить загрозу з боку Росії та підтримує вступ країни до НАТО. Такі дані опублікував Національний демократичний інститут на основі проведеного в Грузії від 14 липня до 15 серпня соцопитування. Тим часом у столиці Молдови відбуваються проросійські мітинги проти проєвропейської політики президентки країни Майї Санду, повідомляє FREEДОМ.
Так, за даними опитування, опублікованого 17 вересня, населення Грузії стурбоване економічним становищем у країні, не вірить політикам і бачить загрозу з боку Росії. Разом із цим більшість жителів Грузії підтримує інтеграцію в ЄС і НАТО. За вступ до Північноатлантичного альянсу проголосувало 69% населення.
“Попри ймовірну невдачу на шляху інтеграції до ЄС ще в червні, грузини посилають чіткий сигнал про те, що вони, як і раніше, повністю підтримують європейську інтеграцію”, — сказав директор грузинського офісу NDI Алан Гіллам в інтерв’ю “Голосу Америки”.
“Це пов’язано з тим, що ця країна зазнала вторгнення Росії і запит на те, що цю маленьку країну хтось захистить, не маючи великих збройних сил, щоб протистояти такому монстру, як Російська Федерація. Тому очевидно, що запит населені на вступ до Альянсу є високим”, — коментує заступник директора соціологічної групи “Рейтинг” Любомир Мисов.
У Молдові на акціях протесту проти проєвропейської політики президентки країни Майї Санду серед мітингувальників переважно люди з проросійськими переконаннями. Ще на початку березня уряд Молдови заявив, що після повномасштабного вторгнення Росії до України країна продовжує зберігати нейтралітет, відповідно до своєї конституції. Планів стати членом НАТО немає, але вони домагатимуться членства в ЄС. Більшість громадян Молдови виступають проти вступу до Альянсу. За останніми результатами соцопитування, лише чверть населення країни підтримують вступ до НАТО.
“Розширення співробітництва з НАТО за рахунок відносин з РФ справді може внести сильний розкол у молдавське суспільство, тому що ми маємо цілі регіони, які виступатимуть категорично проти будь-яких відносин і розвитку тісніших зв’язків із НАТО. Це насамперед Гагаузія, яка традиційно проросійськи налаштована. Це також російськомовний сектор Молдови. Там дуже високий відсоток антинатівських настроїв. Звичайно, категорично проти вступу Молдови до НАТО буде і Придністровський регіон, який на сьогодні себе вважає за самостійну державу”, — розповів політолог, член Ради громадянського суспільства Молдови (2017-2020 рр.) Борис Шаповалов в інтерв’ю “Євразія. Експерт”.
Росіяни ж продовжують вважати НАТО своїм основним ворогом, стверджуючи, що розширення військово-політичного блоку загрожує РФ. Згідно з соцопитуваннями, проведеними в Росії до 24 лютого цього року, майже 60% росіян негативно ставилися до Північноатлантичного альянсу. На думку експертів, за пів року повномасштабної війни цей відсоток швидше виріс не без участі російської пропаганди, яка переконує внутрішню аудиторію, що Росія воює не з Україною, а з НАТО.
“Як може росіянин позитивно ставитися до НАТО, якщо щодня з кожної праски, телевізора, з кожного куточка про НАТО ллється тільки негативна інформація. Тим більше сьогоднішня війна з Україною політичною верхівкою і пропагандистами проголошена війною з НАТО, щоб додати їй вищої статусності і якимось чином пояснити, чому Україна перемагає Росію і просто трощить її армію на своїй території”, — вважає Мисов.
Водночас українці демонструють найбільшу підтримку НАТО. Останнє опитування, проведене соціологічною групою “Рейтинг”, показало, що 76% громадян України виступають “за” членство країни в Альянсі. При тому, що до 2014 року відсоток підтримки був удвічі меншим — 34%. Упродовж останніх 8 років цей показник тримався на рівні 40-45%, заявляють експерти.
“Все-таки питання НАТО певним чином показувало різницю ідеологічних поглядів в Україні. Через те ми фіксували значні відмінності у поглядах жителів сходу та півдня на відміну від жителів заходу і центру. Очевидно, що захід та центр були більш лояльними до прозахідного напрямку і вектору розвитку України. А жителі сходу негативно ставилися до ідеї вступу до НАТО”, — повідомив заступник директора соцгрупи “Рейтинг”.
Ставлення українців до Північноатлантичного альянсу динамічно змінювалося також і протягом повномасштабного вторгнення Росії до України. Як пояснюють експерти, на це впливала воєнно-політична ситуація у країні. Щобільше, за їхніми словами, чим довше триватиме війна в Україні, а російські війська вбиватимуть мирне населення та знищуватимуть об’єкти критичної інфраструктури країни, тим більше зростатиме підтримка населення членства України в НАТО.
“Це дуже добре було помітно у березні-квітні, коли ми пам’ятаємо, що були доволі кволі заяви очільників Північноатлантичного альянсу щодо допомоги Україні, а надія була, шо ці країни допоможуть закрити небо і нададуть швидко зброю. І власне затягування розв’язання цих питань призвело до того, що цифра підтримки почала подати до 68%. Але ситуація виправилася буквально за кілька місяців, коли ми вже дійсно побачили на фронті західні зразки зброї, підтвердження того, що підтримка є. І сьогодні ми маємо ту ж ситуацію, що в березні, коли три чверті суспільства позитивно ставляться і підтримують вступ України до НАТО”, — каже Любомир Мисов.
Росія не зможе перемогти в Україні, оскільки її армію практично знищено, заявив російсько-американський історик Юрій Фельштинський. За його словами, Збройні сили України сьогодні довели, що є найсильнішою армією у Європі. Саме тому, на його думку, Україну вже можна вважати членом НАТО.
Читайте також: ВПК України буде переорієнтовано під стандарти НАТО — експерт розповів про майбутні зміни
Нагадаємо, на думку народного депутата України, очільника постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО Єгора Чернєва, зараз у Заходу, і насамперед у НАТО, відбувся тектонічний зсув у розумінні, що насправді собою є Росія.