Довгі роки у Кремлі розповідають про те, що Америка є злом світового масштабу, а головною метою НАТО завжди була Росія. Ця тактика досить успішно працює досі. Саме так росіяни виправдовують вторгнення своїх військ до України. Але у своїх антимериканських настроях Росія, схоже, лишилася сама. Міжнародний економічний форум у Петербурзі, який самі ж росіяни називали “російським Давосом”, своєю присутністю вшанували хіба що таліби та президент Казахстану. Та й той зробив заяву, якою дав зрозуміти: їм із РФ не по дорозі, інформує UA.
Російська антиамериканська та антиНАТОвська пропаганда зробили свою справу. Жителі РФ охоче повірили словам Путіна про те, що Альянс нібито розміщує свою зброю та військові бази на території України, і не почни РФ так звану спецоперацію, а насправді війну в Україні, то НАТО неодмінно напав би на Росію. Ось і під час виступу на Міжнародному економічному форумі в Петербурзі російський президент присвятив значну частину промови зовсім не економіці своєї країни, а західним санкціям, і, звичайно, “провині” США.
“США оголосили перемогу в холодній війні, оголосили себе посланцями господа на землі, які не мають жодних зобов’язань, а лише інтереси, до того ж ці інтереси оголошуються священними”, — заявив на форумі Путін.
Експерти вважають, що антиамериканська позиція Росії пов’язана із кількома факторами. Насамперед, РФ завжди позиціонувала себе як імперію. Ось чому розпад СРСР Путін одного разу назвав трагедією та “розпадом історичної Росії”. Колишній дипломат Європейського Союзу Роберт Купер у своїй книзі “Руйнування націй” назвав Росію “сучасною досучасною державою”. А філософ Джон Грей назвав Путіна “обличчям світу, який незбагненний для сучасного розуму”.
“Володимир Путін є обличчям світу, незбагненного для сучасного західного розуму. У цьому світі війна залишається постійною частиною людського досвіду; смертельна боротьба за територію та ресурси може спалахнути у будь-який момент; люди вбивають і вмирають заради містичних бачень. Ось чому західні коментатори та ліберальні росіяни спантеличені так званою спеціальною військовою операцією Путіна в Україні”, — зазначив філософ Джон Грей.
Просування антиамериканських настроїв у Кремлі, на думку експертів, стало невід’ємною частиною пропаганди.
“Це спроба виправдатися і підготовка внутрішньої аудиторії, що ми воюємо в Україні не з українцями, а з НАТО. Це надалі дає обґрунтування, чому програли в Україні. Тому що проти нас воювали американці. Наступного разу ми точно покажемо “кузькину мать”. З іншого боку, це додаткова мобілізація людей, а там багато хто вірить, що воюють проти НАТО, геїв, біолабораторій, — того, про що мовить російське телебачення”, — вважає політичний та економічний експерт Тарас Загородній.
Проте риторика Кремля не знаходить відгуку навіть у країнах із відверто антиамериканськими поглядами. Сьогодні Росія — країна-ізгой. Навіть на “російський Давос” приїхали лише представники “Талібану” — організації, визнаної в РФ терористичною. А промова президента Казахстану взагалі стала несподіванкою для Путіна, і аж ніяк не найприємнішою.
“Ми не визнаємо ані Тайвань, ані Косово, ані Південну Осетію, ані Абхазію. І, очевидно, цей принцип буде застосований щодо квазідержавних територій, якими, на наш погляд, є Луганськ і Донецьк”, — заявив президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв.
Це означає лише одне: Росії навряд чи вдасться зібрати навколо себе однодумців у протистоянні з Америкою.
“Єдиний, хто приїхав із пристойних лідерів — це лідер Казахстану, який зробив досить хамський випад у бік Російської Федерації, у присутності Путіна вказавши на його місце. Я взагалі не пам’ятаю, щоб казахські лідери колись так різко говорили, а щодо Росії, то це взагалі нонсенс. Це свідчить про те, що накипіло. Не буде вже жодної коаліції. Росія токсична. Уже ухвалене рішення щодо стратегічної поразки РФ, щоб вона взагалі наступні 50 років не змогла робити агресивні дії”, — коментує Тарас Загородній.
Навіть Індія та Китай не готові відкрито заступитися за Росію.
“Китаю теоретично, судячи з початку військової операції, цікава Росія для того, щоб підірвати НАТО і світову безпеку, але Росія виявила таку слабкість, що зараз вона нікому не потрібна”, — зазначив Загородній.
Сьогодні Путіну нічого не залишається, як переконувати своїх громадян у тому, що Росія воює не з Україною, а з НАТО. Щоби потім виправдати свою поразку у цій війні: мовляв, сили були нерівними. І, звичайно ж, загрожувати ядерною зброєю і шантажувати глобальним голодом. Тут успіх чи провал Росії залежить, на думку експертів, лише від рішучості Заходу.
Нагадаємо, глава Офісу президента Андрій Єрмак в інтерв’ю LB.ua повідомив, що, крім рамкового договору з гарантій безпеки, Україна може підписати двосторонні угоди з країнами-гарантами.