Лідери Європейського союзу на саміті у Брюсселі 30 травня погодили нафтове ембарго для країни-агресора РФ у рамках шостого пакета санкцій. Про це повідомила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
“Я вітаю сьогоднішнє рішення Євроради щодо нафтових санкцій проти Росії. Це фактично скоротить близько 90% імпорту нафти з РФ до ЄС до кінця року”, – написала Урсула фон дер Ляєн у Twitter.
Президент Європейської Ради Шарль Мішель наголосив, що це політичне рішення ухвалено консенсусом і є волевиявленням всіх держав ЄС. Серед країн-скептиків була Угорщина, яка до останнього блокувала запровадження таких обмежувальних заходів, проте на очній зустрічі Євроради пішла на поступки.
“Ми хочемо зупинити російську машину війни, зупинити фінансування агресії РФ через тиск на Кремль, і сьогодні Європейська Рада погодила шостий пакет санкцій, який передбачатиме також заборону на імпорт нафти з РФ із тимчасовим винятком для трубопровідного постачання”, – уточнив Шарль Мішель.
Таке нафтове ембарго, за словами голови Євроради, “одразу позначиться на 75% російського нафтового експорту до Європи та 90% – до кінця року”.
Урсула фон дер Ляєн також зазначила, що частина ембарго не набуває чинності одразу: “Рада ЄС тепер зобов’язана фіналізувати рішення, яке зупинить 90% російського нафтового експорту до ЄС до кінця року. І ми незабаром повернемося до питання решти 10”.
Наразі нафтопровідна нафта з РФ становить 30%, а не 10% імпорту до ЄС. Але Польща та Німеччина погодилися добровільно зупинити це постачання.
Лідери ЄС на саміті також затвердили надання Україні 9 млрд євро макрофінансової допомоги для погашення екстрених бюджетних потреб.
“Україна потребує невідкладної фінансової підтримки. Як ви знаєте, потрібно близько 5 млрд євро щомісяця для підтримки базових виплат: зарплати та пенсій… Ми готуємо механізм невідкладної макрофінансової підтримки на суму 9 млрд євро, над якою ми працюватимемо впродовж тижня”, – додала голова Єврокомісії.
Урсула фон дер Ляєн заявила, що шостий пакет санкцій також передбачає відключення від SWIFT найбільшого російського банку – “Сбербанку”.
“Я хочу зазначити, що інші елементи у пакеті також важливі. Це десвіфтизація “Сбербанку”. “Сбербанк” – це найбільший російський банк з часткою 37%. Тому це добре, що ми десвіфтизуємо “Сбербанк”… Маємо також заборону страхування та перестрахування російських кораблів європейськими компаніями. Заборона на надання російським компаніям різноманітних бізнес-послуг і, що дуже важливо, припинення трансляції в ЄС ще трьох російських державних ЗМІ, які поширюють дезінформацію, свідками якої ми були останніми тижнями та місяцями”, – сказала президент Єврокомісії.
Крім того, ЄС запровадить персональні санкції проти осіб, відповідальних за воєнні злочини в Україні.
Війна в Україні завдала шкоди екології: основні проблеми
Соляний дефіцит: чим замінити продукт, що зник з полиць магазинів