Війна, яку Росія влаштувала проти України, вже сьогодні відчутна у більшості країн світу. Продовольча криза лише набирає обертів, а коли воєнні дії припиняться остаточно, знадобиться час для відновлення товарообігу. Про це журналісти UA говорили з експертом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
– Іване, як російська агресія проти України зараз впливає на світ у плані продовольства? Що втрачають інші країни через агресію Путіна в Україні?
– Україна є провідним у світі постачальником соняшникової олії, одним із провідних постачальників зернових. Тобто певні регіони світу одержують значну частину саме з України. Це і ближнє для нас зарубіжжя, наприклад, Туреччина і такі країни, як Єгипет, країни Близького Сходу, Перської затоки. Наприклад, Саудівська Аравія у своєму імпорті ячменю на 9% залежить від України. Тобто, Україна впливає на світову продовольчу безпеку.
Багато країн не зможуть отримати продукти харчування, які традиційно отримували з України. Через те, що буде менше продуктів харчування, зростатимуть ціни на них.
Україна зараз не може продавати все, що вирощує. А продавати ми не можемо не лише через те, що безпосередньо воєнні дії точаться у певних сільськогосподарських регіонах, а ще через те, що логістично ми не маємо можливості використовувати наші порти. Величезна кількість сільськогосподарських вантажів, які Україна надсилала на експорт, йшли через наші порти в Чорному морі. І Україна позбавлена цієї можливості. Через все це виходить, по-перше, брак продовольства у багатьох країнах. А по-друге, зростання цін у всьому світі. І навряд чи ситуація нормалізується найближчим часом. І чим далі затягуватиметься війна в Україні, тим більше посилюватиметься ситуація із продовольством у світі.
– Навіть якщо війна умовно закінчиться сьогодні, то система глобального продовольства не відновиться за дні.
– Безперечно. Я продовжу тему. Є вже інформація, що росіяни мінують підходи до наших портів. Тобто для початку все це треба буде розмінувати. Але спочатку – мир, про який ми всі мріємо. Потім – розмінувати порти та налагодити постачання. Ну, і перед цим виростити те, що буде. Тому що, як сказав президент італійському парламенту, справді нам дуже складно навіть починати посівну, оскільки ми змушені думати про безпеку насамперед. Дуже складно відправляти аграріїв щось сіяти, коли невідомо, наскільки їхнє життя у безпеці. Тим більше, коли російські ракети літають не лише у зоні бойових дій, а й у регіонах, які далекі від цих дій. Тобто, на жаль, в Україні немає жодного регіону, зокрема формально найдальші – Закарпаття, які не мали як мінімум повітряної тривоги. Наскільки мені відомо, в Ужгороді була повітряна тривога. Тобто справді за таких умов говорити про якісь перспективи дуже складно.
– Як війна проти України впливає на продовольчу кризу самої Російської Федерації? Адже є Китай, котрий у принципі готовий завжди підтримати. Але чи ця країна допомагатиме Росії продовольством?
– Китай – це не та країна, яка допомагатиме. Після введення санкцій проти Росії Китай був однією з перших країн, яка призупинила покупку у Росії нафти, тоді як навіть західні країни ще не були готові навіть заявляти про це. Це зараз вони говорять про можливість відмовитись від російської нафти. Тоді ще таких заяв не було. Так от, Китай зупинив купівлю нафти, пояснюючи це тим, що на це треба брати кредит у фінансових організацій, а фінансові організації Китаю побоюються санкцій. Вони бояться, що якщо вони зараз профінансують купівлю цієї самої нафти, вони опиняться під санкціями, і, відповідно, вони сказали, що до прояснення ситуації жодних купівель у Росії нафти не буде, як і інших товарів.
Тож надії Росії на Китай у принципі не дуже й виправдовуються. Китай має свої інтереси і, як неодноразово останнім часом заявляли китайські чиновники, їм ця війна не вигідна, і вони не планують допомагати Росії. При цьому вони наголошують, що мають добрі відносини з РФ.
Нагадаємо, головний директор ІМК Алекс Ліссітса під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA висловив думку, що повномасштабне вторгнення РФ до України призведе до продовольчої кризи у багатьох країнах світу.
Зеленський: Формат компромісу з РФ має бути обрано на референдумі
Верещук: 22 березня евакуюватимемо людей з Маріуполя за трьома маршрутами
Читайте також: Політолог Володимир Фесенко під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA зауважив, малі альянси нового формату можуть діяти набагато ефективніше, ніж ті організації та країни, які сьогодні не наважуються на потужну підтримку України у відбитті російської агресії. При цьому експерт не заперечує важливу роль НАТО.