Російські війська біля кордону України сконцентровані з 2015 року. Нині їхня кількість збільшилася менш ніж на 20%. Але це не говорить про те, що РФ уже готова розпочати повномасштабне вторгнення до України. Таку думку в інтерв’ю телеканалу “UA” висловив військовий експерт Олег Жданов.
Ведуча – Світлана Леонтьєва.
– США та Європа, та й міністр оборони України Олексій Резніков роблять різні висновки на підставі тих самих розвідданих про присутність російських військ біля наших кордонів. Чому так?
– Тому що ми по-різному дивимось на цю ситуацію. Річ у тому, що війська, які показані на супутникових знімках американської розвідки, ми спостерігаємо з кінця 2015 року. Вони не вчора з’явилися.
Згадайте, ми всі п’ять років говоримо про те, що вздовж кордонів України розташовано приблизно 85 тис. військовослужбовців Збройних сил Росії. Сьогодні просто ця цифра збільшилася до 100 тис. через реформи Збройних сил Росії, через перекидання військ із Далекого Сходу на європейську частину.
І тому для нас ситуація зрозуміла, контрольована, і ми спостерігаємо за ситуацією в режимі онлайн.
– Ваш оптимізм надихає. А як ви оцінюєте готовність Збройних Сил України до протистояння з армією Росії? Чи можливий локальний конфлікт? Чи якщо почнуть стріляти у відповідь, то здригнеться вся Європа?
– Щодо оптимізму, хочу уточнити. Щоб почати панікувати або розпочати дії у відповідь у плані підготовки до війни, треба спостерігати реальні розвідзнаки підготовки до війни. Ось коли Росія почне зосереджувати свої війська в безпосередній близькості до нашого кордону – тобто за 20-30 км від кордону, накопичувати там матеріальні засоби, боєприпаси, медикаменти та інше – тоді ми розумітимемо, що вони почали готуватися до реального проведення сухопутної операції на нашої території. І тоді ми оголошуємо особливий період, починаємо розгортання наших збройних сил, переведення економіки на військові рейки та згодом запроваджуємо воєнний стан для того, щоб бути повністю готовим для відбиття атаки.
– Ваша оцінка готовності української армії?
– Ми чудово знаємо, як воює російська армія, ми це відчули на власній шкурі, як то кажуть. Тож для нас це не проблема. Ми готові на сьогоднішні зустріти Збройні сили Росії та відповідно дати їм гідну відсіч або завдати поразки у тому обсязі, який їх змусить відмовитись від подальшого наступу.
– А що ви думаєте про навчання Росії? Ось вони проводять зараз навчання у Білорусі, навчання у Чорному морі… Що це для України означає?
– Ще у Середземному морі проводять китайсько-ірансько-російські навчання.
Це є елементи холодної війни. Це елементи великої геополітичної гри між Російською Федерацією та Сполученими Штатами, які сьогодні на міжнародній арені представляють консолідований Захід.
І за тим, що відбувається, припустимо, у Білорусі (це найближче до нас), ми маємо уважно спостерігати, відстежувати нові методики, нові зразки озброєнь. І брати це до уваги, щоб врахувати в наших оборонних планах.
Здебільшого ці навчання спрямовані на Захід, НАТО, щоб їх залякати.