Москва вимагає паспорти: як Росія виганяє українців із рідних міст

Українка несе свою дитину. Ілюстративне фото: gettyimages.com

Росія продовжує примусову паспортизацію жителів окупованих територій. Для цього Москва поступово, впродовж кількох років, запроваджувала нові правила і вимоги, називаючи їх “законами”, — згодом вони звели все життя людей в окупації до єдиної, основної, вимоги — мати російське громадянство.

До 10 вересня — або виїзд: Росія встановила крайній термін отримання громадянства

Глава Кремля Володимир Путін видав черговий указ про примусову паспортизацію громадян України на тимчасово окупованих російською армією територіях. У Міністерстві закордонних справ України документ назвали незаконним.

До 10 вересня 2025 року всі українці, які проживають на окупованих Росією територіях, а також у самій Росії, повинні, згідно з новим указом кремлівського диктатора, оформити російське громадянство. А МОЗ — у ті ж терміни — провести їхній медичний огляд. Тобто просто — зібрати персональні дані місцевих жителів. Хто відмовиться, тих депортують. Документ опубліковано на офіційному порталі правової інформації.

Таким чином Кремль намагається вирівняти демографічну кризу в країні, вважають експерти. Колосальні втрати Росії у війні проти України і рекордна хвиля еміграції негативно позначилися на і без того невеселій статистиці чисельності населення. У Росії все менше дітей. Хоча Кремль і намагається навіяти росіянкам, що їм не слід вчитися і працювати, а якомога раніше і якомога частіше народжувати, на тлі серйозної кризи в економіці розраховувати на позитивний результат не доводиться.

На початку 1990-х у Росії мешкало 149 мільйонів осіб. За попередніми даними Росстату, чисельність населення Росії на початок 2025 року знизилася до 146 мільйонів. Насправді — зменшення чисельності населення може бути ще більшим.

“Подивіться на те, що зараз відбувається з російською демографією, на те, що відбувається з тим поколінням, яке здатне на рішучі дії. Це покоління через демографічну яму дуже нечисленне. При цьому найсильніше страждає через війну”, — зазначив економічний оглядач і публіцист Максим Блант.

Це — продовження політики Кремля зі знищення національної та культурної ідентичності українців, вважають аналітики Інституту вивчення війни. Москва проводить кампанію з примусової паспортизації на окупованих російською армією територіях України, щоб “легітимізувати територіальні претензії Росії та посилити контроль над місцевим населенням”. А ще, щоб змінити демографічний склад на окупованих територіях.

“Кремль також проводить кампанії з репопуляції, щоб штучно зменшити кількість українців, які проживають на окупованих територіях України, та завищити кількість росіян на цих територіях”, — ідеться у звіті Інституту вивчення війни.

У лютому 2025 року заступник міністра внутрішніх справ Росії Олександр Горовий заявив, що РФ закінчила паспортизацію на окупованих російською армією територіях України. За словами російського чиновника, працівники підрозділів з міграції 2024 року “успішно завершили” видачу російських паспортів українцям. Насильницькі методи Кремля давно відомі.

Російські окупанти застосовують репресії щодо тих, хто відмовляється від громадянства РФ. Медикам забороняють надавати допомогу людям без російських паспортів. Отримання будь-яких пільг або допомоги на окупованій території передбачає наявність російського паспорта. Українцям тепер заборонено розпоряджатися своєю власністю на тій території, адже їх називають “іноземцями”.

У Міністерстві закордонних справ України заявили — примушуючи громадян України на окупованих Росією територіях отримувати паспорти країни-агресора, Москва порушує одразу кілька міжнародних правових актів.

“По-перше, це Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни, а саме: 49-та стаття про заборону примусового переселення або депортації населення окупованої території; 47-та стаття, що визначає насильницьке переміщення цивільного населення як тяжкий воєнний злочин. Ми вважаємо, що це нікчемний акт. Він є черговим кроком у російській кампанії з дискримінації, переслідувань і примусового витіснення громадян України з рідної землі або примусу їх до набуття статусу іноземця”, — заявив представник МЗС Георгій Тихий.

У відомстві заявили, що системні депортації та переслідування українців — це свідома російська політика геноциду народу України.

Паспортизація як інструмент геноциду: що кажуть експерти

Докладно про стратегію Кремля з витіснення українців з рідної території в ефірі телеканалу FREEДOM розповіли:

  • Михайло Савва, професор, доктор політичних наук, керівник української експертної групи “Сова”;
  • Віра Ястребова, виконавча директорка “Східної правозахисної групи”, адвокатка, правозахисниця;
  • Павло Лисянський, директор ГО “Інститут стратегічних досліджень та безпеки”, доктор філософії з політичних наук.

МИХАЙЛО САВВА: Росія свідомо змінює демографію окупованих територій України

— Цей указ — лише один з елементів у довгому ланцюгу подій, що розпочався ще 2023 року і спрямований на зміну демографічного складу окупованих територій. Його мета — витіснення людей, які усвідомлюють себе українцями і мають зв’язок з Українською державою.

Принципово нового в цьому указі немає. Він лише зсуває термін врегулювання правового статусу для осіб, які не отримали російського громадянства на окупованих територіях, з квітня до 10 вересня.

Що це означає? У людей є два варіанти: або отримати російське громадянство, або офіційно заявити про себе як про іноземця, пройшовши медичну комісію і вставши на облік, або зіткнутися з правовими обмеженнями і можливою депортацією.

Це ще один крок у рамках геноцидної практики — системи дій, спрямованих на знищення певної групи. У цьому випадку — українців на окупованих територіях.

Коли я говорю про геноцидну практику, важливо зазначити, що для доведення геноциду необхідно підтвердити умисел.

Кремль свідомо вибудовує політику, націлену на знищення етнічної групи українців у місцях їхнього проживання. Довести це складно, але аналіз конкретних дій показує, що вони спрямовані саме на досягнення цієї злочинної мети.

Тому я говорю не про геноцид, а про геноцидну практику. Історичних паралелей безліч — від імперії інків, яка проводила масові депортації, до нацистської Німеччини. Усе це має тривожні подібності і служить для Кремля інструментом контролю над окупованими територіями.

Згідно з даними міністерства внутрішніх справ Росії, близько 90% населення цих територій вже отримали російські паспорти. Тих, хто залишився, розглядають як нелояльних і вживають заходів для їхнього вигнання.

Тут важливо зазначити, що з 5 лютого в Росії введено новий правовий режим — так званий “режим видворення”. Раніше в російському законодавстві навіть не існувало такого поняття. Він був спеціально введений для українців на окупованих територіях.

Цей режим означає, що якщо людина не отримує російське громадянство і її визнають “небажаною”, їй не надають посвідку на проживання і вона потрапляє до переліку контрольованих осіб. Для таких людей діють жорсткі обмеження: вони не можуть зареєструвати шлюб, купити власність або офіційно влаштуватися на роботу. Фактично вони залишаються на волі, але в будь-який момент можуть отримати припис про виїзд. Це по суті депортація, але без поміщення в центр для іноземних громадян.

Не думаю, що це пов’язано з переговорами, оскільки процес вигнання українців почався задовго до них. Найімовірніше, російська влада просто дійшла висновку, що всі, хто був готовий отримати російські паспорти, вже це зробили, а ті, хто залишився, — нелояльні і можуть розглядатися як вороги. Тому зараз оформляються заходи щодо їх усунення.

Уже лунають обережні заяви представників нової американської адміністрації про необхідність враховувати результати так званих “референдумів” на цих територіях, а також аргумент про те, що місцеве населення здебільшого розмовляє російською мовою. Ці тези будуть використовуватися в переговорах для закріплення окупованих територій за Росією.

Однак Україна не піде на визнання цих територій російськими. Я в цьому впевнений. Це призведе до ситуації “замороженого” правового статусу, тоді як фактично на цих територіях відбуватиметься не тільки зміна ідентичності, а й фізична заміна населення: українців витіснятимуть, а на їхнє місце завозитимуть росіян. Це робиться для посилення контролю і створення більш лояльного населення.

Крім того, у Росії існують серйозні демографічні проблеми. У публічному просторі, включно із соціальними мережами та висловлюваннями блогерів, можна помітити спроби виправдати втрати у війні тим, що так звані “нові регіони” нібито збільшили населення Росії. Це не просто демографія — це пропаганда, яка формує наратив, що війна принесла Росії вигоди, зокрема приріст населення, а отже, її варто продовжувати.

Кожна людина на цих територіях має оцінювати рівень загрози особисто для себе. Російська правова система влаштована таким чином, що стратегічно режим має намір позбутися небажаного населення. Указ від 20 березня лише продовжує термін ухвалення рішення до 10 вересня. Але якщо людина залишається громадянином України, то рано чи пізно її або затримають, або виставлять.

ВІРА ЯСТРЕБОВА: Подібні укази Путіна створені для того, щоб надати легітимності “референдумам” в окупації

— Фактично процес примусової паспортизації в окупованих регіонах активно ведеться з 2019 року. На той момент російські паспорти видавали на підставі документів так званих “ЛНР” і “ДНР”, водночас місце реєстрації вказували за даними українського паспорта, що ігнорувалася російською владою.

Цей процес супроводжувався пропагандистською кампанією: громадянам обіцяли підвищені соціальні гарантії та поліпшені умови життя в обмін на отримання паспорта. Однак на практиці ці обіцянки виявилися обманом. Люди не отримали ні підвищених соціальних виплат, ні гідних пенсій, ні інших пільг.

Після повномасштабного вторгнення Росія впровадила новий інструмент — обов’язкову присягу під час отримання громадянства. Це стало проблемою для тих, хто отримав паспорти до введення цієї вимоги. Тепер усі нові громадяни РФ повинні зачитувати текст присяги на відео і залишати підпис. Цей крок був спрямований на посилення тиску на людей: без паспорта неможливо було отримати медичну допомогу та інші базові послуги. Ба більше, тим, хто не підкорився вимогам окупаційної адміністрації, загрожували репресивні заходи за російським кримінальним законодавством.

Сьогодні, запроваджуючи нові терміни, додаткові вимоги до медичного огляду, дактилоскопії та фотографування, Росія посилює тиск на жителів окупованих територій, яким раніше вдавалося уникнути отримання паспорта. Також це спосіб дестабілізації та дискредитації політичної обстановки.

Росія публічно заявляє про можливу висилку “нелояльних” громадян. Але куди їх будуть видворяти? В окупованих регіонах уже існують центри утримання “порушників міграційного законодавства” — по суті, це міграційні в’язниці, де узаконена примусова праця. Подібні практики вже застосовуються в самій Росії.

Цей указ — частина комплексних заходів із закріплення окупаційного режиму. Україна, своєю чергою, офіційно заявила, що не визнає російські паспорти, видані на тимчасово окупованих територіях, і що українців не переслідуватимуть за їхнє вимушене отримання, з огляду на порушення міжнародного права, включно з Женевськими конвенціями (статті 47 і 49). Головна мета — зберегти життя і здоров’я громадян.

Міжнародне співтовариство також має відреагувати на цей указ, оскільки він не тільки дискримінаційний, а й порушує міжнародне право. Російська пропаганда використовує такі заходи для легітимізації вторгнення і проведення фіктивних “референдумів”, виправдовуючи їх захистом російської мови.

Пропагандисти та агенти впливу продовжують просувати цей порядок денний, тому важливо показати, що указ — це лише частина масштабної політики примусової інтеграції та контролю над тимчасово окупованими територіями України.

Геноцидна політика Кремля реалізується комплексними заходами, включно з вербуванням агентів впливу для дестабілізації ситуації всередині України. При цьому українцям обмежено доступ на тимчасово окуповані території — багатьом, хто намагався в’їхати з соціальних або гуманітарних причин, було заборонено в’їзд. Це свідчить про страх Росії перед нелояльними українцями.

Москва прагне замінити населення регіону на відданих окупаційній владі громадян РФ, призначаючи їх на ключові посади в системі освіти, правоохоронних органах, судах і бюрократичному апараті.

Епоха колабораціоністів, які сподівалися на привілеї за співпрацю з окупаційною адміністрацією, відходить у минуле.

Російська влада тепер робить ставку тільки на перевірених людей із РФ. Водночас Україна вживає заходів для запобігання можливій кризі, пов’язаній з міграцією, і працює над забезпеченням соціальної стабільності та безпеки.

Україна також неодноразово заявляла, що її громадяни завжди можуть повернутися, а влада створює умови для нормального життя переселенців на підконтрольній території. Багато з них уже інтегрувалися в нові громади, знайшли роботу і продовжують будувати своє життя в Україні. Для них це єдиний спосіб зберегти свою безпеку і залишатися в правовій державі.

Однак український уряд також розуміє, що не всі мали можливість покинути окуповані території. Росія від самого початку вторгнення утримувала людей у заручниках, перешкоджаючи їхньому виїзду. Це одна з тактик Москви.

ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: РФ не просто так просто так будує міграційні в’язниці

— Люди просто не хочуть брати цей паспорт — і не беруть. І зараз є ті, хто принципово відмовляється від нього. Тим, хто погоджувався, погрожували втратою роботи або позбавленням соціальної допомоги. Однак є й такі, кому вже нема чого втрачати: вони вже втратили роботу та інші джерела доходу. Тому вони свідомо не беруть цей паспорт.

Методи тиску, які ми спостерігаємо, спрямовані на примусове отримання паспорта. Однак це не єдина причина.

У Луганську ще у 2023 році почали будувати одну з так званих міграційних в’язниць. Це свідчить про планомірну підготовку Кремля до депортації українців. Однак сама процедура депортації розтягнута в часі: очікування виконання наказу про міграцію може тривати до двох років у таких в’язницях. До цього, як правило, відбуваються арешти.

Важливо пам’ятати, що паспортизація почалася не після повномасштабного вторгнення Росії 2022 року, а ще 2019 року, під час дії Мінських угод. Тоді Росія почала видавати свої паспорти жителям окупованих територій, попередньо оформлюючи для них паспорти так званих “ДНР” і “ЛНР”. Спочатку в Луганську видавали паспорти цих квазідержавних утворень, а потім, на їхній підставі, вже російські.

Минулого року було ухвалено новий федеральний закон про громадянство. Згідно з ним, особи, які отримали російський паспорт у період з 2017 до 2022 року, але не склали присягу, підлягають позбавленню громадянства. У той період присягу не вимагали саме від жителів окупованих територій Донецької та Луганської областей. Таким чином, Росія позбавляє їх громадянства, яке сама ж їм видала.

У 2022 році Пєсков заявляв, що “на Донбасі — мільйони росіян”, використовуючи цей аргумент для обґрунтування військової агресії проти України. Тепер же внесено зміни до закону, про які не було гучних заяв. Вони свідчать: якщо людина не склала присягу, вона більше не громадянин Росії. А новий указ визначає крайній термін — до 11 вересня — після якого цих людей депортують.

Таким чином, Кремль знижує навантаження на федеральний бюджет, оскільки багато хто з цих людей були пенсіонерами. Одночасно йде очищення територій, на місце депортованих будуть заселятися інші люди. Це також вигідно економічно: квартири депортованих можна буде продати в кредит. Новий власник виявиться прив’язаний до цієї території на 20 років через іпотечні зобов’язання.

Для України це катастрофічний сценарій, оскільки масова депортація українців дестабілізує ситуацію в країні. Такі дії Кремля є частиною його стратегічного плану.

Приклади депортації вже були. У 2022 році в Запорізькій області незгодних просто викидали за лінію фронту, змушуючи йти пішки до першого українського блокпоста. Нині обмеження на в’їзд діє, зокрема, через аеропорт Шереметьєво: тих, кому відмовляють у допуску на окуповані території, депортують до країни вильоту. Найімовірніше, у такий самий спосіб людей викидатимуть до кордону України.

Але депортація — це не одномоментний процес. Людині доведеться провести в міграційній в’язниці до двох років, перш ніж її видворять. Це не станеться відразу після 11 вересня. Крім того, є ймовірність, що за час перебування у в’язниці їй можуть сфабрикувати кримінальну справу, перетворивши адміністративне покарання на реальний термін.

Росія продовжує вставляти палиці в колеса будь-яким спробам українців легалізуватися на окупованих територіях. Спочатку людям не дозволяли повернутися до своїх домівок, що дало можливість масової конфіскації житла. За статистикою, через Шереметьєво пропускали лише 10% охочих повернутися. Тепер вводиться кінцевий термін: після цієї дати почнуться депортації, паралельно з вилученням майна. Це цілеспрямована політика, спрямована на витіснення українців з окупованих територій.

Фінансова сторона також відіграє ключову роль. Російські окупанти ухвалили закони, згідно з якими без російського паспорта неможливо зареєструвати майно. Якщо власність не внесена до реєстру, її просто забирають.

Для Росії колективна депортація громадян України — це інструмент політичної технології, який вона використовує у своїй так званій “стратегії безпеки”. Вона спрямована на дестабілізацію не тільки України, а й інших пострадянських країн.

Слід пам’ятати, що Росія давно вийшла з міжнародних правових норм і їх не дотримується. Єдиний спосіб зупинити ці злочини — притягнути винних до суду. Тоді цей процес припиниться.

Читайте також: Воюй проти своїх або помри: як Росія насильно мобілізує українців на окупованих територіях

Прямий ефір