Жодної Росії, жодного “Мінська”: учасників і цілі контактної групи щодо завершення війни назвав Буряченко

Олексій Буряченко. Фото: uatv.ua

Європейська контактна група щодо завершення війни в Україні стане додатковим треком, який додасть прагматичності діалогу з партнерами. Позиція України в межах групи має враховуватися максимально. Таку думку сьогодні, 11 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Олексій Буряченко.

“Ця група — це, скоріше, додатковий трек. Давайте на переговорні питання дивитися максимально прагматично. Чим більше у нас буде синхронізованих контактів із нашими партнерами, тим більше і краще буде враховуватися позиція України”, — сказав Буряченко.

Він зазначив, що формат контактної групи випливає з досвіду Веймарського трикутника, в якому беруть участь Польща, Франція і Німеччина.

“Свого часу Веймарський трикутник був створений для інтеграції Польщі до Європейського Союзу. І далі українські політики, дипломати неодноразово зустрічалися в межах цього формату, обговорювали питання інтеграції України в ЄС, безпекові питання. У межах зустрічей Веймарського трикутника Україна передавала, наприклад, досвід протидії гібридним загрозам, які створювала Російська Федерація. І, до речі кажучи, європейці дуже серйозно його оцінювали. Тоді було викрито цілі мережі ультраправих, які фінансувалися з РФ, і метою яких було дестабілізувати ситуацію в країнах ЄС”, — пояснив політолог.

Також у роботі контактної групи очікується участь Британії, з якою в України сильні стосунки, і яка є серйозним гравцем на Європейському континенті.

“Тобто об’єднали позиції Польщі, Франції, Німеччини та Британії, щоб виробити спільну концепцію завершення війни. Також Україна пропонує приєднати до цього формату одну з нордичних країн, ідеться про Данію чи, можливо, Норвегію, щоб ширше враховувалися інтереси безпеки Євросоюзу і НАТО”, — додав Буряченко.

Експерт вважає, що головна позиція все ж таки має належати Україні. Бо Україна є невід’ємною частиною європейської системи безпеки, і протистоянням Росії вона дає можливість виграти час для Європи.

“Тому враховувати пріоритети України щодо справедливого і довгострокового врегулювання цієї війни — це абсолютно справедливо. Тим паче, що ми маємо і нашу концептуальну формулу миру, яка має бути максимально інтегрована в будь-які процеси. Загалом такий формат дуже посилює голос, як України, так і Європи. А Європа без України вже на цей момент не може бути остаточно суб’єктною, як і голос України без Європи не звучить настільки сильно, перш за все, для Сполучених Штатів”, — акцентував він.

Усі, звісно, зараз очікують конкретного бачення завершення війни від новообраного президента США Дональда Трампа. Буряченко вважає, що щонайменше для партнерів цей план американська сторона має озвучити до 20 січня 2025 року — до дня інавгурації Трампа на посаду президента. І тоді у Європейської контактної групи буде час розглянути пропозицію Трампа щодо закінчення війни і сформувати свою консолідовану думку.

“Головна мета Європейської контактної групи — синхронізувати позиції України та європейських країн-лідерів для того, щоб потім працювати з цією рамкою насамперед зі Сполученими Штатами”, — зазначив політолог.

Природно, ні про яке залучення представників Росії в межах Європейської контактної групи не йдеться.

“Ні про яку Росію навіть близько мови немає. Навіть функціоналом контактної групи не передбачено залучення третьою стороною, наприклад, Росії. Залучення Росії взагалі до діалогу планується вже після другого Саміту миру, на якому з партнерами буде узгоджена дорожня карта, заснована на формулі миру. А ось потім буде створюватися якась переговорна, діалогова група, за прикладом тієї, що була для формування зернових угод [щодо експорту з українських портів Чорним морем]. Тоді було два трикутники за участю Туреччини та ООН: в одному трикутнику з ними була Україна, в іншому — Росія. Надалі може бути щось подібне і з більшим числом учасників, і з більшими гранями багатокутника”, — прокоментував він.

Деякі засоби масової інформації почали вбачати в контактній групі підготовку до чергових “Мінських угод” (“Мінськ”), чергового Нормандського формату, які були переговорними форматами щодо врегулювання війни на Донбасі після 2014 року.

“Про це теж не йдеться. Тому що нова контактна група — це не про врегулювання кризи і підписання якихось документів із Російською Федерацією. Ні. Це про напрацювання нашої синхронізованої позиції з Європою, з європейськими лідерами, які розуміють, що без України вони не зможуть повноцінно забезпечити свою безпеку. І ми розуміємо, що нам потрібна Європа, щоб наш голос для Сполучених Штатів і загалом для країн широкої антипутінської коаліції звучав максимально голосно”, — резюмував Олексій Буряченко.

Читайте також: Поставить Росію у вкрай незручне становище: значення контактної групи щодо завершення війни оцінив Рейтерович

Як повідомлялося раніше, у грудні Україна планує провести першу зустріч контактної групи, яка сформує спільну позицію щодо завершення війни Росії проти України. Остаточний перелік учасників ще формується. Проте вже відомо, що це будуть європейські країни, які мають далекобійні спроможності.

Читайте також: Навіщо створюється контактна група щодо завершення війни Росії проти України — розбір Левуся

Прямий ефір