Іран відмовився допомогти диктатору Башару Асаду, пише The Wall Street Journal із посиланням на сирійських чиновників. За їхніми словами, Тегеран організував вихід своїх військових із Сирії та домовився із сирійською опозицією про передачу контролю над територіями, інформує FREEДОМ.
Іран звинуватив Башара Асада в тому, що він не підготувався до наступу опозиційних сил, пише The Wall Street Journal. Міністр закордонних справ Ірану заявив, що Тегеран заздалегідь передав уряду Асада інформацію про можливу атаку.
“Дивовижною була нездатність сирійської армії дати відсіч, а також швидкість розвитку подій, яка була несподіваною”, — сказав міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі в коментарі Tasnim News Agency.
Уряд Ірану не захотів підтримувати режим Башара Асада, побоюючись реакції Ізраїлю, пише The Wall Street Journal. Іранський військовий літак навіть змушений був розвернутися після зльоту через загрозу авіаударів Ізраїлю.
“Ізраїль у рамках цієї війни дуже послабив і Іран, який підтримував шиїтів і в Сирії, і скрізь, а “Хезболла” буквально, якщо можна так висловитися, переможена, бо дуже багато і лідерів, і командирів, і бойовиків були знищені Ізраїлем у рамках цієї війни”, — сказав військовий експерт, підполковник Генштабу Ізраїлю в резерві Марк Бабот.
Після краху режиму Башара Асада Ізраїль завдав авіаударів по військових об’єктах у Сирії, повідомили в ЦАХАЛ. Сирійські правозахисники в Лондоні підтвердили — Ізраїль завдав близько 250 ударів. За інформацією ізраїльського армійського радіо “Галей ЦАХАЛ”, головними цілями стали місця зберігання і дислокації стратегічного озброєння — винищувачів, ракетних комплексів, боєприпасів. Значної шкоди було завдано в кількох регіонах, зокрема в провінціях Хама, Латакія та Хомс.
“Ми вживаємо всіх необхідних дій, щоб спробувати забезпечити нашу безпеку в зв’язку з новою ситуацією, що склалася в Сирії. Разом із міністром оборони та за підтримки всіх членів кабінету я наказав ЦАХАЛу захопити буферну зону між нами та Сирією та прилеглі до неї позиції. Це також включає в себе вершину Хермона, так званий сирійський Хермон”, — заявив прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу.
8 грудня ізраїльські військові зайшли в демілітаризовану буферну зону на Голанських висотах. Їх Ізраїль вважає своєю територією з 1967 року.
“Наш контроль над Голанськими висотами гарантує нашу безпеку, гарантує наш суверенітет. І з цієї нагоди я хотів би подякувати моєму другові, обраному президенту Дональду Трампу, за те, що він прийняв моє прохання про визнання суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами 2019 року. Сьогодні це історичне визнання набуває ще більшої сили та значення. Голанські висоти назавжди залишаться невіддільною частиною держави Ізраїль”, — сказав Нетаньягу.
9 грудня Ізраїль повідомив Раді безпеки ООН, що вжив обмежених й тимчасових заходів у демілітаризованій зоні. ЦАХАЛ не втручається у внутрішні справи Сирії, підкреслили в командуванні Сил оборони Ізраїлю. Їхнє завдання — забезпечити безпеку буферної зони та цивільного населення Ізраїлю.
Читайте також: Тліючий вогонь громадянської війни і сумний сигнал Путіну: що говорять експерти про ситуацію в Сирії
Нагадаємо, з 27 листопада в Сирії опозиційні збройні сили розпочали наступ з півночі країни, рухаючись до столиці — Дамаска. Повстанці увійшли в Дамаск 8 грудня і проголосили падіння режиму президента-диктатора Башара Асада. 10 грудня в країні було введено тимчасовий уряд. Сам Асад із сім’єю втік до Москви.
Сім’я Асадів правила Сирією з 1971 року, коли президентом став Хафез Асад, а 2000 року до влади прийшов його син — Башар Асад.