Переговори з Путіним, зброя для України, перестановки в НАТО: майбутню політику Трампа спрогнозували експерти

Дональд Трамп. Фото: ap.org

“Якщо ми програємо вибори, ми це приймаємо” — так кандидатка у президенти США Камала Гарріс описала принцип американської дипломатії. Напередодні вона привітала свого опонента Дональда Трампа з перемогою. Підрахунок голосів триває, проте вже відомо, що республіканець набрав 292 голоси, що достатньо для перемоги.

Також Трампа привітали телефоном лідери низки країн. Серед них — глава Української держави Володимир Зеленський.

Напередодні змін

Вибори у США відбулися 5 листопада. Дональд Трамп отримав підтримку більшості штатів, які “вагалися”, забезпечивши собі фактично другий президентський термін. Він уже оголосив про свою перемогу і пообіцяв змінити курс США: знизити податки, збільшити видобуток нафти і зупинити всі війни.

Прихильники республіканців святкують перемогу, тоді як прихильники демократів відчувають смак поразки. У команді Камали Гарріс аналізують допущені помилки. У команді Дональда Трампа — готують нові заяви про майбутнє США.

Для України результат виборів у США важливий, однак, як раніше зазначали експерти, Київ готувався працювати як із демократами, так і з республіканцями. Україні важлива єдність всередині свого ключового партнера.

“Дональд Трамп — сильний керівник, у цьому немає сумніву. Ми розуміємо, що ми маємо двопартійну підтримку в США і результати виборів президента Сполучених Штатів, а також результати виборів до Конгресу дають нам… оптимізм у частині продовження підтримки з боку Сполучених Штатів, і Республіканська, і Демократичні партії підтримують Україну”, — сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Серед перших, хто привітав Трампа з перемогою, — президенти Франції та Сербії Еммануель Макрон і Александр Вучич, прем’єр-міністри Ізраїлю та Угорщини Біньямін Нетаньягу і Віктор Орбан, глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і генсек НАТО Марк Рютте.

Президент України Володимир Зеленський теж привітав телефоном Дональда Трампа.

“У мене був чудовий дзвінок президенту Дональду Трампу і я привітав його з його історичною переконливою перемогою”, — написав Зеленський у соцмережі Х.

Глава держави назвав “приголомшливою” кампанію Трампа, яка зробила цей результат можливим.

За словами Зеленського, сторони домовилися підтримувати тісний діалог і розвивати українсько-американську співпрацю.

“Сильне і непохитне лідерство США життєво важливе для миру і справедливого світу”, — наголосив він.

Очікувалося, що в разі перемоги Гарріс Білий дім продовжить рухатися в цьому самому напрямі — поступове передання зброї, робота з європейськими партнерами над посиленням України та ослаблення Росії шляхом санкцій.

Дональд Трамп вирізняється різкими заявами як на адресу опонентів, так і на тему російської агресії. Наприклад, він часто заявляє, що може зупинити війну в Україні за один день, одним лише телефонним дзвінком Путіну. Що буде на ділі, складно прогнозувати. Експерти називають його риторику непередбачуваною.

Видання The Wall Street Journal із посиланням на власні джерела повідомило, що Трамп іще не затвердив жодного мирного плану, однак його оточення нібито рекомендує йому заморозити війну в Україні та змусити Україну призупинити спроби вступу до НАТО. За даними трьох джерел видання, одна з пропозицій нібито полягає в тому, що Україна обіцяє не вступати в НАТО протягом щонайменше 20 років, а в обмін на це США обіцяють і надалі постачати ЗСУ зброю. Пропозиція також передбачає створення демілітаризованої зони без уточнення, хто буде її контролювати. Інший план оточення Трампа нібито передбачає відмову від поставок зброї в Україну доти, доки країна не погодиться на дипломатичні переговори з РФ, зокрема про повернення втрачених територій.

Водночас експерти радять не поспішати з висновками щодо того, які рішення щодо України ухвалить Дональд Трамп у підсумку.

Результати президентських виборів у США не позначаться на підтримці України з боку Європейського Союзу, заявив представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано.

Він підкреслив, що позицію ЄС у цьому питанні зафіксовано в низці документів.

“Давайте не будемо забігати наперед. Я маю на увазі, що Дональд Трамп отримає повноваження тільки наступного року. А коли справа доходить до європейської позиції, вона залишається незмінною. Вона зафіксована в послідовних висновках Європейської Ради, і Європейський Союз та його держави-члени продовжують бути відданими підтримці України та продовжують підтримувати Україну в її зусиллях із відновлення її суверенітету, незалежності та територіальної цілісності”, — сказав Стано.

У Єврокомісії наголосили, що американсько-європейські відносини і трансатлантичне партнерство в усіх сферах, зокрема й у допомозі Україні, мають глибоке коріння, на яке не можуть вплинути окремі вибори.

Очікується, що інавгурація Дональда Трампа відбудеться в січні 2025 року. До цього главою Білого дому залишається Джозеф Байден.

Думки експертів

Якими можуть бути перші кроки на новому президентському терміні Дональда Трампа? Чи розуміє він суть і несправедливість війни, яку Росія веде проти України? Які відносини вибудовуватиме новий президент США з Китаєм і РФ, а також іншими країнами? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Олег Лісний, президент аналітичного центру “Політика”;
  • Максим Несвітайлов, політолог, експерт-міжнародник;
  • Олег Саакян, політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості”;
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій.

ОЛЕГ ЛИСНИЙ: Якщо Трапм розсердиться на Путіна, Росії доведеться зле

— Трамп не говорить уже про завершення війни за 24 години. Це яскравий приклад того, що говорить кандидат і як діє вже президент.

Добре, що росіяни вже починають показувати свій характер, це надихає. Бо якщо ще й Путін показуватиме характер, то Трамп може перейти до простих рішень, наприклад, до нафти по 40 доларів.

Путін хоче розмовляти з Трампом з позиції сили в українському питанні, скажімо так. Показати, що він усе захоплює, усіх уб’є, усіх знищить. Це хороший варіант для нас, що він буде так говорити. Якщо Трамп розсердиться, то він може ухвалити рішення, які підтримають дуже швидко.

У нього мегаціль, наскільки я зараз бачу, — це Китай. Є ризик, що питання Близького Сходу і України, вони для нього стоять як мінімум на другому місці після Китаю. І чи не захоче він за рахунок одного або іншого компонента посилити або послабити позиції співпраці когось із Китаєм, маю на увазі насамперед Росію. Тому тут усе непросто. Але треба буде подивитись на його команду, яка формуватиме йому це бачення або коригуватиме його бачення. Тобто все дуже непросто, але у відчай впадати не варто.

Виклик — це не завжди катастрофа. Зараз, наприклад, у соціальних мережах висловлюють діаметрально протилежні оцінки підсумків голосування з боку українців та українського експертного середовища.

Одні кажуть, що перемога Трампа — це катастрофа, інші — можливий прорив. Але тільки реальна ситуація покаже, наскільки мають рацію ті чи інші думки. Я б зараз не впадав ні у відчай, ні в ейфорію.

МАКСИМ НЕСВІТАЙЛОВ: У Путіна можуть відмовити Трампу в діалозі, поки РФ відчуває перевагу на фронті

— Перше, що точно може зробити президент Джозеф Байден, — це передати Україні досить багато озброєння. У нього ще кілька мільярдів доларів завалялося в програмі президентського вилучення, здається так вона називається російською мовою. Власне, він може забрати якесь озброєння на певну суму з американської армії, передати Україні та покрити витрати з цього фонду, ні з ким не погоджуючи цю історію.

І другий момент, що теж перебуває повністю в повноваженнях, дати Україні дозвіл бити далекобійною зброєю вглиб Російської Федерації. Це виключно його прерогатива, і жодних обмежень у нього немає, він може прийняти це рішення. Це два тих моменти, які наостанок Байден може зробити, щоб зовсім уже з ганьбою не йти зі своєї посади.

Трамп дійсно налаштований увірватися в систему міжнародних відносин, зокрема в усі можливі президентські повноваження вже зараз, перестрибнувши через голову Джо Байдена. У нього, окрім великих політичних амбіцій, є ще й особиста вендета, тож діятиме дуже активно.

Серед певних заяв, які більшою мірою робив навіть не Трамп, а його віцепрезидент Джей Ді Венс, ми чули тривожні знаки про можливу модель заморозки війни РФ проти України. Але це був не Трамп, а Джей Ді Венс, це була частина виборчої кампанії.

Також варто зазначити, що Російська Федерація зараз перебуває в позиції, не схильній до перемовин, тобто вони відчувають себе в сильній і впевненій позиції, росіяни наступають по всій лінії фронту. Путін зміг суб’єктивуватися на міжнародній арені завдяки візиту до Монголії, організації саміту БРІКС. Переговори зараз ніби не з руки Кремлю. І тому у Путіна можуть відмовити Дональду Трампу в діалозі в цей момент.

Своєю чергою, Україна зараз грає досить грамотно стосовно Трампа. Це стосується і низки виступів і висловлювань, які були до цих виборів із посиланням на Дональда Трампа. Також це стосується цього мирного плану, який було презентовано, і в якому п’ятий пункт — це, по суті, пункт для Дональда Трампа. Я маю на увазі той пункт, де йдеться про те, що після завершення війни українські війська займуть американські бази в Європі, американські військові повернуться додому. Це полегшить бюджетне навантаження для Сполучених Штатів Америки, яке в цьому співвідношенні дуже велике. Та й у принципі поверне американських хлопчиків додому, їм не потрібно десь виконувати цей інтернаціональний обов’язок.

Прихід Трампа для Китаю — це абсолютно нехороша новина, тому що якось з адміністрацією Джо Байдена він міг працювати, міг із неї мотузки вити, так, десь Пекін отримував неприємні сюрпризи у вигляді мита на електромобілі, але була досить прогнозована історія. Зараз же з приходом Дональда Трампа все може дуже сильно змінитися.

ОЛЕГ СААКЯН: Трамп — це політика радикальних крайнощів

— Влада в Сполучених Штатах буде консолідована. І, відповідно, настане час рішучих і різких рішень, які зможе собі дозволити американська влада. І внутрішня, і зовнішня політика опиняться фактично в одних руках.

Для України — це і хороші, і погані новини. Це підвищує ціну будь-якої помилки і збільшує швидкість від ухвалення до реалізації рішення. Може почати заносити на поворотах. Можуть бути низка рішень, які будуть болючими для України, де Трамп захоче спробувати прості рецепти для дуже складних завдань. І запобіжників від подібних персональних помилок практично не залишається.

Там, де рішення будуть для нас позитивними, ми також можемо розраховувати на їхню досить швидку імплементацію, без пробуксовок і без зволікань для імплементації та реалізації таких рішень.

Середні варіанти стабільності, варіанти інерційного сценарію, варіанти, коли послідовно і розмірено ухвалюються рішення — це не про Трампа. Буде десь і в якихось питаннях дуже добре, і водночас в інших же, а можливо, і в цих же питаннях, дуже погано. Це буде політика радикальних крайнощів.

Перехід влади може викликати певні тертя і переживання, тривогу і, можливо, навіть інституційний параліч.

Трамп узяв і Верхню, і Нижню палату парламенту. І, відповідно, це може призвести до соціальної та політичної кризи, щоб виборці Демократичної партії також не збунтувалися через те, що Трамп ігноруватиме їхню волю повністю.

Путіну необхідно створити ілюзію своєї договороздатності та тягнути час у переговорах, щоб максимально розхитати трансатлантичну єдність, поставити Трампа в становище певних зобов’язань і, відповідно, не дати можливості зараз наростити підтримку України. Це те, що було б ідеальним сценарієм для Путіна. Тому він, звісно, не буде відкидати переговори, але при цьому всіляко їх саботуватиме зсередини за змістом і при цьому імітуватиме свою договороздатність.

Китай у цьому разі відіграватиме антиамериканську позицію, ключового полюса протиставлення Сполученим Штатам і гаранта, скажімо, “безпеки і стабільності” в Європі. З таким діалогом буде виходити, користуючись напругою між Європою і Сполученими Штатами.

У Трампа немає жодних механізмів реально ні за 24 години, ні за 1024 години, ні за місяць зупинити війну. Це не в його владі зараз. Але він може зробити все для того, щоб Україна змогла перемогти в цій війні в якійсь осяжній перспективі. Або він може зробити все для того, щоб війна уповільнено тривала величезною кров’ю, руйнуваннями і загалом тривала ще в режимі тягни-штовхай досить тривалий час. Ось від цього ключі дійсно знаходяться у Трампа.

ІГОР ЧАЛЕНКО: Путіну вигідно затягнути переговори зі США, а не реально домовлятися

— Чому потрібно вважати, що Трамп із Путіним одразу ж знайдуть спільну мову? Путіну необхідний хаос у Сполучених Штатах, а не ефективний президент.

В нинішній ситуації комунікація з Путіним може насправді бути дуже схожою на багатогодинні розмови президента Франції Макрона, який однаково в цьому руслі нічого не домігся.

Ми чули передвиборчу риторику Трампа, яка ґрунтувалася на політиці ізоляціонізму, по суті. Це як певна доктрина Монро (політична доктрина США, проголошена 1823 року, — ред.), тільки ХХІ століття. Але все-таки я думаю, що, швидше за все, після інавгурації Трамп не захоче настільки зменшувати позиції безпосередньо Сполучених Штатів на світовій арені.

Так, у нього будуть нестандартні, віроломні кроки, але закриватися в рамках Сполучених Штатів він точно не буде. Оскільки в цьому не буде ніякої величі. А ми пам’ятаємо, що він обіцяв повернути Америці цю велич. Тому очевидно, що його зовнішня політика все одно буде активною.

Читайте також: Трамп може ініціювати зупинення війни РФ проти України: якими можуть бути умови для Києва, розповів американіст

Прямий ефір