Попри всі міжнародні зусилля, 90% дітей, депортованих після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, залишаються під контролем РФ. Деякі з цих дітей досягли на території країни-агресора 18-річчя. Серед них — хлопці, які таким чином опинилися під загрозою того, щоб бути мобілізованими до російської армії або опинитися в ній на строковій службі, оскільки їм нав’язане російське громадянство. Про це розповіла експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська в ефірі FREEДОМ.
Зокрема, такою дитиною є, за словами гості ефіру, маріуполець Філіп Головня, якого взяла у свою сім’ю уповноважена з прав дітей при президенті РФ Марія Львова-Бєлова.
“Насправді ми не можемо знати, що відчуває Філіп, чи хоче він додому і чи може він ухвалювати будь-які рішення щодо цього”, — зазначила Рашевська.
Вона додає, що є багато інших депортованих українських дітей, які вже досягли повноліття та навчаються у російських силових вишах, наприклад, академіях Слідчого комітету.
“Ця організація також залучена до процесу депортації. Вони просто приїжджали на окуповані території, обирали собі дітей та потім їх вивозили до своїх академій”, — розповіла правозахисниця.
Такі діти, насамперед хлопчики, будь-коли можуть опинитися на фронті у лавах російської окупаційної армії. Хоча такі випадки поки що не фіксувалися, наголосила Рашевська.
“Але я не виключаю такий варіант, тому що вся політика Російської Федерації налаштована на те, щоб ці діти або ж навчалися у військових навчальних закладах, або відразу пішли на фронт. Це головна мета, і ми маємо просто робити свої висновки, також базуючись на цій меті держави-агресора”, — коментує вона.
За словами гості ефіру, повернення депортованих хлопців із цієї причини є найскладнішим.
“Так, у нас були кейси, коли ми повертали дітей, які ось-ось мали досягти 18-річчя, як, наприклад, Богдан Єрмохін у листопаді минулого року. Ми повертали навіть дітей, які досягли вже 18 років, і це дуже складні випадки, особливо щодо хлопчиків, бо є нав’язане російське громадянство і військова повинність. Дуже складно без держави-посередника повертати таких дітей, тому що Російська Федерація створює тяганину для того, щоб цього не допустити”, — пояснила Катерина Рашевська.
Вона додала: що довше депортовані діти продовжують перебувати на території Російської Федерації, то більше злочинів вона проти них чинить і то складніше їх повертати.
Читайте також: Депортація українських дітей є загрозою міжнародній безпеці — пояснення правозахисниці
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.
Читайте також: На засіданні Радбезу ООН порушили тему депортації українських дітей