Сьогодні, 18 травня, відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цього дня 1944 року з Кримського півострова радянський режим розпочав тотальну депортацію кримських татар в райони Середньої Азії та Уралу, інформує FREEДОМ.
До Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу в Представництві Кримської платформи презентували виставку “Qirim icun/Заради Криму”. Експозиція проводить паралелі між сучасними подіями та трагедією 1944 року. Кураторка виставки Мавіле Халіл впевнена — важливо не замовчувати злочини, а говорити про них, інакше вони повторюватимуться. Як і відбувається зараз в окупованому Росією Криму.
“З часу першої анексії, з приходом Російської імперії до Криму у кримських татар почали відбирати землю. Вижити їх із півострова хотіли через військову повинність — їх почали мобілізувати в армію Російської імперії. Через це багато кримських татар були змушені виїхати з Криму”, — розповіла Халіл.
“Історія повторюється, як за радянських часів, так і зараз із Росією. Я думаю, що варто знати про трагедію кримськотатарського народу навіть японським глядачам. Японський уряд твердо підтримує Україну. Тому що ми дотримуємося міжнародного права. І, звичайно, ми сподіваємося, що війна скоро закінчиться — але відповідно до міжнародного права. Тому нас дуже цікавить, що відбувається в Україні і що робить Росія”, — зазначив японський журналіст Джошо Ватанабе.
За даними Українського інституту національної пам’яті, 1944 року з Криму примусово депортували 190 тисяч кримських татар. Операція почалася рано вранці 18 травня і закінчилася 20-го. У ній задіяли 32 тисячі співробітників НКВС. Вони вривалися в будинки, давали на збори максимум пів години та везли людей на станцію. Тих, хто не міг іти або чинив опір, розстрілювали на місці.
Ешелони відвезли людей до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану та у віддалені регіони Росії. Тисячі людей загинули в дорозі. Багато — пізніше, від непосильної праці та нестерпних умов життя.
Зараз ми бачимо продовження злочину депортації.
“Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв сказав, що єдиною можливістю зберегтися кримським татарам як народу є деокупація Криму. Тому що якщо подивитися на всі злочини щодо кримських татар після 2014 року, ми бачимо поступову зачистку Криму від кримських татар. Це було і в 1944 році фізично, коли кримських татар посадили в товарні вагони і вивезли з Криму до країн Центральної Азії. Зараз це відбувається просто гібридними способами, змушуючи кримських татар залишати свої домівки”, — наголосила постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева.
У 2015 році Верховна Рада України визнала злочин комуністичного режиму геноцидом кримськотатарського народу. У постанові йдеться і про окупацію Криму Росією. З 2014 року російські окупанти чинять системний тиск на кримських татар. Українські громадяни зазнають репресій за національною та релігійною ознакою, людей позбавляють прав і відправляють до в’язниці.
“Користуючись демократичними правами України, ми досягли певних успіхів у відновленні своїх прав і національної культури. Цей процес був перерваний новою окупацією Росією. І знову десятки тисяч кримських татар були змушені покинути Крим”, — акцентував лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
Напередодні річниці трагедії російські окупанти посилили репресії на півострові. У травні російська окупаційна влада почала видавати “попередження”, щоб кримські татари чи українці не проводили жодних публічних заходів. Особливо заборонили вивішувати на будинках кримськотатарські прапори.
У Канаді, Латвії, Литві визнали депортацію кримськотатарського народу 1944 року геноцидом. Україна працює над тим, щоб й інші країни дали оцінку злочинам сталінського режиму.
Читайте також: 18 кримських татар затримано з початку року — репресії на окупованому півострові (ВІДЕО)