Глава Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР) Кім Чен Ин покинув Росію після 6-денного візиту, 17 вересня. Це був його перший закордонний візит від 2019 року. До Владивостока (РФ) північнокорейський лідер приїхав на бронепоїзді, повідомляє FREEДОМ.
Особиста зустріч Володимира Путіна і Кім Чен Ина у Владивостоці відбулася попри те, що обидва диктатори надмірно стурбовані власною безпекою і бояться залишати свої країни. Але ці перемовини для обох були настільки важливими, що Кім таки наважився приїхати до Росії.
“Північна Корея шукає економічну підтримку, паливо, продовольство, джерела грошей — усе, що може допомогти втримати режим на плаву. І Росія, схоже, готова надати це, навіть порушивши санкції ООН”, — сказав політолог Московського центру Карнегі Олександр Габуєв.
12 вересня очільник Північної Кореї прибув на своєму спецпоїзді до Приморського краю. Наступного дня відбулася його зустріч із Путіним на космодромі “Східний” в Амурській області. За її підсумками президент РФ заявив, що є перспективи військово-технічного співробітництва з КНДР. А також назвав початкові дискусії, які тривали понад п’ять годин, “дуже продуктивними”, включно з “відвертим обміном думками” як щодо регіональних питань, так і щодо двосторонніх відносин.
Кіму під час візиту показали заводи з виробництва бойової та цивільної авіаційної техніки, познайомили з можливостями Тихоокеанського флоту. Також він відвідав освітні та наукові установи.
“Для Путіна очевидною проблемою, з якою він стикається, є дуже пряме занепокоєння з приводу нестачі боєприпасів на полі бою. І в особі Кіма він бачить партнера, у якого є такі ж запаси, які необхідні Росії”, — вважає ад’юнкт-викладач державної політики Гарвардської школи Кеннеді Джон С. Парк.
Кім Чен Ину показали російські військові літаки Ту-160, Ту-95МС і Ту-22М3, а також ракетний комплекс “Кинджал” на винищувачі МіГ-31. На фрегаті Тихоокеанського флоту “Маршал Шапошников” північнокорейський диктатор оглянув комплекси крилатих ракет “Калібр”, які Росія нарівні з ракетами “Кинджал” використовує для ударів по Україні. На Заході припускають, що КНДР, найімовірніше, постачатиме Росії артснаряди в обмін на отримання від неї передових озброєнь або технологій.
“Щодо нашої реакції на це, то ми дуже уважно стежитимемо за підсумками цієї зустрічі. Я нагадаю обом країнам, що будь-яке передання зброї з Північної Кореї до Росії буде порушенням численних резолюцій Ради безпеки ООН. І ми, звичайно, безумовно дотримуємося наших санкцій проти організацій, які фінансують військові зусилля Росії”, — заявив представник Держдепартаменту США Метью Міллер.
Перемовини між КНДР і Росією були “проявом неспроможності Росії”. Таку думку висловив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк. За його словами, реакція України на зустріч Путіна і Кіма не змусить на себе чекати. А представник Ради національної безпеки Джон Кірбі заявив, що США дуже уважно спостерігають за зустріччю між Росією і Північною Кореєю, і попереджає, що КНДР зіткнеться з наслідками за допомогу Володимиру Путіну.
“Ще невідомо, чого хоче від цього кожна зі сторін… Це не дві країни, які добре співпрацюють одна з одною, і насправді у них не так вже й багато довіри одна до одної. Тож нам доведеться подивитися. Але, звісно, будь-яка домовленість, яка поліпшить військовий потенціал Північної Кореї, викликає у нас серйозну стурбованість”, — сказав Кірбі.
Під час перемовин лідер КНДР запросив президента Росії до Північної Кореї. І Путін прийняв запрошення. Про це повідомили державні ЗМІ Пхеньяна. За їхньою інформацією, Кім Чен Ин заявив, що зустріч із Путіним вивела їхню двосторонню співпрацю на новий рівень. І тепер вони розвиватимуть “стабільні, орієнтовані на майбутнє відносини протягом наступних 100 років”. Однак за час шестиденного візиту північнокорейського лідера до Росії про підписання двосторонніх документів публічно не повідомлялося.
Читайте також: “Кім Чен Ин був усім задоволений”: турне лідера Північної Кореї до Росії прокоментував Матвєєв