49% росіян позитивно ставляться до виведення військ з України, — соціологиня

Ілюстрація: pixabay.com

Наприкінці 2022 року відсоток прихильників війни в РФ був істотно більшим за тих, хто її не підтримував. 47% не підтримали б рішення Путіна вивести війська з України, а 25% підтримали б таке рішення. Протягом року ці показники змінювалися. Починаючи з лютого 2023 року, це співвідношення було 40% на 40%. Зараз уже близько 49% підтримують виведення військ з України. Про це сказала російська соціологиня Олена Конєва в програмі “Люди доброї волі” телеканалу FREEДОМ.

“Дуже цікава динаміка спостерігається. Ми починали своє вимірювання наприкінці 2022 року. Тоді відсоток прихильників війни був суттєво більшим за тих, хто не підтримував. 47% не підтримали б рішення Путіна вивести війська з України, а 25% підтримали б таке рішення. Протягом року це змінювалося. І починаючи з лютого 2023 року, це співвідношення було 40% на 40%”, — зазначила Конєва.

За її словами, у жовтні 2023-го досить різко скоротилася кількість людей, які готові продовжувати війну — до 34%.

“А після жовтня почастішали і заглибилися територією Росії воєнні події. Тобто вся центральна Росія так чи інакше це відчула. Горять нафтосховища, військові заводи. Це вже зачіпає і цивільну інфраструктуру, тому що вона поруч розташована”, — сказала соціологиня.

У січні поточного року, за її словами, у росіян знову стався ефект певної згуртованості.

“Частка людей, які не підтримують рішення виведення військ, раптом зросла. І зросла за дуже короткий час”, — сказала Конєва.

Такий ефект спостерігали в спеціальних дослідженнях прикордоння РФ, коли тривалий час ці регіони за всіма параметрами підтримували війну більше, ніж у всій решті Росії. Тому що війна в прикордонні присутня дуже давно і це давало ефект згуртованості, доповнила соціологиня.

“І була гіпотеза, що так відбувається, поки ці втрати не стають суттєвими. А щойно втрати стають суттєвими, то ситуація змінюватиметься. І ми це побачили в прикордонні минулого року. Коли з весни військові заходи стали більш інтенсивними, коли вже з’явилися більш серйозні жертви — підтримка війни стала скорочуватися”, — пояснила гостя ефіру.

Нині, каже вона, у масштабах усієї Росії можна спостерігати цей ефект першого етапу війни в прикордонні.

“За короткий термін не підтримка рішення про виведення військ з України з 34% восени раптом зросла знову до 40%. Пояснення тут може бути тільки одне — почалися обстріли”, — доповнила Конєва.

Зараз, за її даними, ситуація знову змінилася.

“Цифра підтримки рішення Путіна про виведення військ була 40%, не підтримки — 34%, а зараз ми маємо 49% підтримки виведення військ. Тобто зростання на 9%. Це вперше за весь рік було”, — наголосила гостя ефіру.

Якщо говорити про показник, хто в Росії за мир, то, за словами Конєвої, саме перемир’я з Україною підтримують 50-60%. Дані з “Левада-Центру” — 70%.

При цьому цифри відвертих “яструбів”, тобто тих, хто дійсно хочуть війни, дуже слабо змінюються. Таких у РФ 12-15%, доповнила соціологиня. 

“Їх небагато, і вони дуже сильно скоротилися за цей рік. Ось минулого січня їх було 22%, а до осені кількість “яструбів” скоротилася до 12%. Яким чином ми їх рахуємо? Це ті, хто підтримує війну, ті, хто не підтримує зупинку війни, і ті, хто підтримує переважне витрачання держбюджету на війну, а не на соціальні потреби (тобто готові навіть гроші туди віддавати). Ось комбінація цих трьох ознак нам давала чергову цифру в 15%. Усі інші люди інертні або в них нестійка підтримка чогось”, — пояснила соціологиня.

Повна версія інтерв’юВід шоку до витіснення: як змінюється ставлення росіян до війни, обговорюємо із соціологинею Оленою Конєвою

Прямий ефір