Щонайменше 872 справи за антивоєнну позицію щодо 1 083 осіб порушили в Росії 2023-го, повідомляють російські правозахисники. Адміністративних справ поменшало, кримінальних — побільшало. Особливою “популярністю” у році, що минає, користувалася стаття про “державну зраду”, повідомляє FREEДОМ.
“Моя справа — така дивна і смішна, що коли я розповідаю про неї співробітникам СІЗО-5, вони широко розплющують очі й кажуть: “Невже в нас тепер за це садять у в’язницю?” — розповіла активістка та художниця Олександра Скочиленко.
Суд у Санкт-Петербурзі засудив її до семи років колонії.
Дівчину затримали у квітні 2022-го за звинуваченням у поширенні так званих “фейків” про російську армію. Олександра в магазині замінила п’ять цінників на антивоєнні листівки. Вирок Скочиленко правозахисники та активісти назвали абсурдним.
“Про гуманізм я навіть не говоритиму. Ми не маємо рівності перед законом, бо за вбивство іноді дають менше, ніж за п’ять цінників у магазині”, — заявив російський політик Борис Вишневський.
“Фейки” та “дискредитація” російської армії — найпопулярніші статті для розправи над росіянами, які засуджують війну Росії проти України. Приводом для переслідування може стати висловлювання, пост у соціальній мережі чи одяг у кольорах українського прапора. Згідно з реєстром Судового департаменту при Верховному суді Росії, за перші шість місяців 2023 року за звинуваченням у так званих “фейках” про російську армію засудили 21 особу.
“За 2023 рік з’явилося близько 17 репресивних законів, частину з них було ухвалено, частина — на стадії розгляду. Важливо розуміти, що за давньою російською репресивною традицією, дуже не люблять винаходити велосипед… Продовжують посилювати репресивні закони й, звичайно, виходячи з цього, пожорсткішало законодавство, пов’язане з “дискредитацією” збройних сил Російської Федерації й поширенням так званих “фейків””, — пояснив юрист Дмитро Захватов.
З особливим ентузіазмом кремлівський режим полював у році, що минає, на так званих “зрадників батьківщини”, “екстремістів” і “терористів”. У першій третині 2023-го порушили майже стільки ж справ про “держзраду”, скільки за попередній рік.
“Абсолютним лідером у 2023 році були справи про “держзраду”, “шпигунство” та “підготовку до терористичного акту”. Це справи, які так чи інакше пов’язані з допомогою, підтримкою України. “Держзрада” полягала в тому, що хтось фінансував або робив перекази на підтримку ЗСУ, українських волонтерів”, — розповіла координаторка юридичної лінії проєкту “ОВД-Инфо” Марія Чащилова.
У квітні до 25 років колонії суворого режиму засудили політика Володимира Кара-Мурзу. Він став першим, кого за публічні виступи з перерахуванням загальнодоступних фактів звинуватили у “держзраді”. Судовий процес за рівнем закритості сам Кара-Мурза порівняв із радянськими судами над дисидентами у 60-70-х роках минулого століття.
“Якщо кількість справ щодо держзради була в межах десятка на рік у країні, то зараз — сотні. У принципі, апарат репресивний не був готовий до такої кількості справ, тому зараз вони пристосувалися і штампують їх”, — зазначив російський опозиційний політик Олександр Соловйов.
Правозахисники зазначають, що 2023-го, порівняно з попереднім роком, поменшало затримань. Проте суди призначають обвинуваченим великі терміни.
“Це такий механізм, який ми в робочій версії назвали “карусель”: коли людині присуджують адміністративний арешт, наприклад, за невиконання законної вимоги співробітника поліції. Він відбуває. Його звинувачують у наступному, наприклад, хуліганстві — ще 15 діб. Це робиться для того, щоб слідству дати тимчасовий проміжок, коли ще немає порушеної кримінальної справи, і коли вони намагаються нарити хоч якийсь матеріал, щоб людину посадити”, — пояснила координаторка юридичної лінії проєкту “ОВД-Инфо” Марія Чащилова.
Правозахисники зазначають: репресивна машина не має зворотного ходу.
“Для того, щоб її зупинити, повинен зламатися репресивний апарат, який її використовує, влада повинна змінитися або впасти”, — коментує російський опозиційний політик Олександр Соловйов.
Щоб тримати росіян під контролем, Кремль намагається переконати їх, що вороги скрізь — і зовні, і всередині. І захистити їх від міфічної загрози може лише Путін та репресії. Наприклад, закон про “іноагентів“.
“Це така палиця, за допомогою якої можна закривати роти, навіть якщо думка безпосередньо не пов’язана з критикою влади, а, наприклад, стосується екологічного порядку денного або незалежного моніторингу, зокрема соціологічного”, — каже юрист Дмитро Захватов.
2023-го “іноземними агентами” в Росії визнано десятки некомерційних організацій та засобів масової інформації. Цей статус надали політикам, юристам, музикантам, журналістам, громадським діячам. До списку потрапила і доярка з невеликого селища Тульської області Олена Агафонова. За що саме, Мін’юст відповісти не зміг.
“Як змінилося життя після цього звання? Майже всі мене звуть не інакше як “іноагент” або “російський народний іноагент”, — прокоментувала Агафонова.
Росія визнала міжнародний ЛГБТ-рух “екстремістською організацією”, заборонивши його діяльність на території країни. Дісталися і мігрантів.
“У 2023 році було ухвалено поправки. Тепер у нас набуте громадянство можна відібрати, можна позбавити людину громадянства за скоєння низки діянь, зокрема якщо ці діяння так чи інакше пов’язані з підтримкою України”, — зазначив юрист Дмитро Захватов.
Підхід Російської держави до мігрантів простий до примітивного. Усі, хто хоче отримати російський паспорт, мають вирушити на війну Росії проти України.
Також у році, що минає, російські силовики згадали практику сталінських часів, коли чекісти викрадали або виманювали до Росії емігрантів. Такі акції стають системними, кажуть правозахисники.
Наприкінці жовтня 2023 року в Грузії зник активіст руху “Артпідготовка” Рафаїл Шепелєв. Пізніше його виявили у тагільському СІЗО. Тоді ж у Казахстані на запит російських силовиків затримали якутського активіста Айхала Аммосова. Тепер і він у СІЗО. Там само і затриманий у лютому 2023 року в Алмати 19-річний Денис Козак. У Росії його звинувачують у “виправданні тероризму”.
“Більшість активістів, зокрема політичних, виїхали до країн з безвізовим режимом. Це Грузія, Вірменія, Казахстан. Це найпопулярніші країни. У Грузії нещодавно викрали активіста, таких випадків давно не було, щоб із Грузії когось вивезли”, — заявила Марія Чащилова.
У грудні 2023 року набули чинності поправки, які зобов’язують громадян РФ здавати закордонні паспорти у разі заборони на виїзд за кордон. Серед категорій, що підпадають під обмеження, є призовники та мобілізовані.
“У Росії, ймовірно, ухвалять рішення — протягом року запровадять подібність до якихось документів, які необхідно зібрати для виїзду з країни. І запровадять обмеження спеціальностей, у яких у нас спостерігається найсильніший голод”, — прогнозує російський опозиційний політик Олександр Соловйов.
Поки одних відправляють до колонії за антивоєнні повідомлення у соцмережах, інших амністують за вбивства. За даними правозахисного проєкту “ОВД-Инфо”, з 24 лютого 2022 року до 10 грудня 2023-го у РФ за антивоєнну позицію затримали майже 20 тис. осіб. 2023-го Путін підписав указ про амністію тисяч бойовиків російських ПВК. Їх завербували у колоніях. Частина найманців, які повернулися з війни проти України, повторно вчинила тяжкі злочини.
Читайте також: У РФ зростає число “держзрад” — перший вирок старшокласнику (ВІДЕО)
Раніше в ефірі телеканалу FREEДОМ адвокат, засновник правозахисних проєктів “Команда 29” та “Первый отдел” Іван Павлов зазначив, що спалах справ про “державну зраду” зумовлений воєнним часом. До 2014 року щороку виносилося не більше двох-трьох вироків за цією статтею.