35 млрд євро під заставу доходів з активів РФ передає ЄС Україні — терміни та призначення (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Європейська комісія погодила надання Україні кредиту у розмірі 35 млрд євро. Фінансувати позику ЄС має намір коштом прибутків від заморожених російських активів. Кошти Україна направить на енергетику, захист цивільного населення та озброєння для Збройних сил України, повідомляє FREEДОМ.

У країнах “Групи семи” (G7) та державах Євросоюзу заморожено 325 млрд доларів російських активів. Союзники поки не дійшли консенсусу щодо передачі їх Україні. Але розробили механізм надання Києву прибутків від заморожених російських активів. На червневому саміті держави G7 вирішили видати Україні кредит у 50 млрд дол. до кінця 2024 року під заставу доходів від заморожених російських активів. У п’ятницю, 20 вересня, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила про готовність Брюсселя виділити Києву свою частку від цієї суми.

“Я рада оголосити сьогодні, що Європейська комісія прийняла рішення, яке дозволить Євросоюзу надати Україні позику у розмірі 35 млрд євро з пакета, про який домовилася “Група семи”. Це величезний крок уперед, ми впевнені, що ми можемо дуже швидко надати Україні цю позику. Позика, яка підтримується доходами від знерухомлених російських активів… Росія напала на Україну, і буде правильно та справедливо, щоб Росія платила за відновлення та виправлення тієї шкоди, яку завдала”, — заявила Урсула фон дер Ляєн.

Позика у 35 млрд євро надійде до українського бюджету до кінця 2024 року. За словами президентки Єврокомісії, Київ сам розпорядиться, як краще використати ці кошти. Своєю чергою президент України Володимир Зеленський зазначив, що гроші витратять на енергетичний сектор, оборону та озброєння для ЗСУ.

“Ці 35 млрд ми витрачатимемо на енергетику, на захист, також на бомбосховища для дітей у школах, садках, університетах — це великий для нас дефіцит. І на зброю насамперед вітчизняного виробництва. Дрони та ракети наші сьогодні вражають ворога, і вони дешевші, ніж у наших партнерів”, — наголосив Володимир Зеленський.

Рішення Брюсселя може стати імпульсом для інших учасників G7, кажуть аналітики.

“Сполученим Штатам потрібні були гарантії, що закріплюють зобов’язання лідерів “Групи семи”, які погодилися, що суверенні активи Росії залишаться знерухомленими до закінчення війни й поки Росія не відшкодує Україні завдану нею шкоду”, — пише The New York Times з посиланням на чиновника адміністрації президента США.

Тим часом доходи від заморожених російських активів вже працюють на перемогу України. Данія уклала контракт з українським підприємством на виробництво гаубиць “Богдана” на суму 400 млн євро, розповіла в інтерв’ю “Європейській правді” пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова. Ці гроші є частиною траншу в 1,4 млрд євро, який Євросоюз виділив у серпні 2024 року. Дипломатка додала, що з наступного траншу на фінансування виробництва зброї українськими військовими заводами запланують ще більшу суму.

Читайте також: ЄС намагається відповідати Україні: деталі візиту президента Єврокомісії до Києва (ВІДЕО)

Нагадаємо, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у п’ятницю, 20 вересня, прибула до Києва. Це перший її візит до України після переобрання. На думку доктора політичних наук Ігоря Петренка, він дає чіткий сигнал Кремлю, що підтримка України з боку ЄС не припиниться.

Читайте також: Підтримка української енергетики, посилення оборони, тиск на РФ: стали відомі деталі перемовин Зеленського та фон дер Ляєн

Прямий ефір