У разі перемоги на президентських виборах Дональд Трамп, швидше за все, виступатиме руйнівником міжнародних систем, як це робив раніше. Відмова США від частини свого внеску в фінансування НАТО можлива, тому європейські політики, які усвідомлюють подібну загрозу, оцінюють ситуацію раціонально. Про це сьогодні, 5 лютого, заявив експерт з питань національної безпеки Іван Варченко в ефірі телеканалу FREEДОМ.
Так він прокоментував повідомлення The New York Times про те, що Німеччина побоюється негативних наслідків для НАТО у разі обрання Трампа, і німецькі політики розпочали неофіційні обговорення перспектив Альянсу без Сполучених Штатів Америки.
“Я бачу раціоналізм, досконалий раціоналізм, що виходить із попередньої політики Трампа, передбачуваної політики. Трамп, нагадаю, під час першого терміну свого президентства у Сполучених Штатах піддавав великій критиці колективні системи. Не лише колективну систему безпеки, якою є НАТО та ОБСЄ, наприклад, але й колективні системи, такі як ООН, Міжнародний олімпійський комітет і навіть ЮНЕСКО, не кажучи про МАГАТЕ… Він не лише звертав увагу, не лише критикував ці організації щодо якихось параметрів, але й говорив про те, що Сполучені Штати повинні припинити фінансування цих організацій або припинити фінансування тією мірою, якою було. Тобто за Трампа Сполучені Штати готові відмовитися від статусу і розуміння себе як держави, <…> яка встановлює правила, цінності, яка працює над тим, щоб цих правил дотримувалися. І, звичайно, ця історія цілком може повторитися… Так, Сполучені Штати можуть відмовитися від частини свого фінансування такої міжнародної інституції з питань безпеки, як НАТО”, — вважає Варченко.
На його думку, решті членів Альянсу необхідно оцінювати такі ризики, готуючи й бюджет, й суспільство до того, що доведеться “брати на свої плечі значну частину гарантування безпеки в євроатлантичному регіоні й, в принципі, у світі”.
Водночас Варченко виключає, що Сполучені Штати у разі президентства Трампа викинуть білий прапор перед Росією.
“Якщо особисто Дональд Трамп, громадянин Сполучених Штатів Америки, стане тим громадянином на посаді президента Сполучених Штатів Америки, який викине білу ганчірку перед Росією, ця біла ганчірка пошириться і на кожного громадянина США, колись, якщо ми прогнозуємо завтрашній день, гордого представника країни, що встановлює цінності, насамперед цінності, говорить про цінності, дотримується цих цінностей. Я впевнений, що 330-мільйонне населення Сполучених Штатів Америки, громадяни Сполучених Штатів Америки точно не допустять такої ганьби й не дадуть окремому громадянину викинути білу ганчірку перед російською загрозою”, — заявив Іван Варченко.
Читайте також: Войовничим республіканцям потрібна перемога Трампа навіть ціною великих проблем у Європі, — дипломат про допомогу Україні
Нагадаємо, у неділю, 4 лютого, сенатори США від обох партій, які брали участь у переговорах щодо міграційної реформи та посилення безпеки кордону, оприлюднили законопроєкт на 118 млрд дол. Документ передбачає виділення 60,1 млрд дол. на допомогу Україні, 14,1 млрд дол. для Ізраїлю та 20,2 млрд дол. на посилення безпеки на кордоні США, а також містить фінансування гуманітарної допомоги та операцій на Близькому Сході та Тайвані. Президент США Джо Байден висловив підтримку двопартійній угоді про національну безпеку, представленій Сенатом. Як наголосив американський лідер, тепер республіканці в Палаті представників мають вирішити, чи хочуть вони розв’язати проблему, чи “хочуть продовжувати грати в політику з кордоном”.
Читайте також: Україна, Ізраїль та Тайвань стали заручниками виборчого процесу в США, — Загородній