290 українських дітей вдалося врятувати команді Save Ukraine з російської окупації або з самої РФ — жахливі історії розповів Кулеба

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

290 дітей вдалося врятувати команді Save Ukraine із російської окупації або з самої Росії та повернути на підконтрольні Україні території. Про це сьогодні, 17 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив колишній уповноважений президента України з прав дитини, керівник відділу порятунку Save Ukraine Микола Кулеба.

“Буквально вчора ми повернули ще шість дітей, і сьогодні це вже 290 дітей, яких повернуто з Російської Федерації, з окупованих територій. Ми постійно проводимо наші повернення, ми їх називаємо рятувальними місіями, щоб якнайбільше українських дітей могли бути повернені на контрольовану територію. Ви знаєте, кожна зустріч з такою дитиною — це нова історія геноциду, нова історія жаху, яку росіяни здійснюють на окупованих територіях і в Російській Федерації. І взагалі неможливо без сліз розповідати ці історії, тому що у мене самого четверо дітей, і я не уявляю, як наші діти героїчно витримують цей тиск, який чиниться на них та їхніх батьків, особливо на дітей-сиріт”, — зазначив він.

Після повернення на підконтрольну Україні територію усі діти проходять реабілітацію тривалістю від 3 до 6 місяців, розповів Кулеба.

За його словами, історії, розказані дітьми, свідчать про те, що у російських школах, які діють на окупованих територіях, ламають їхню ідентичність.

“Їх зранку вчитель запитує: де ви живете, вони повинні сказати — у Росії. Далі вони співають російський гімн, а далі вчителі розповідають, що діти, ви повинні добре вчитися, й ви маєте бути готові віддати своє життя за Росію та за Путіна. Слухайте, що це? Хіба це не геноцид? Росія — це терористична держава. І нам якнайшвидше треба звільнити з полону наші українські родини, наших українських дітей… Чому йде примусова паспортизація? Щоб сім’я та діти показали свою лояльність. Після того, як діти одержують свідоцтво про народження, паспорт, їм кажуть, що якщо ви повернетеся до України, “вас за цей паспорт нацисти вб’ють”. І діти бояться навіть розмовляти, бо їм пояснюють, що ви дивіться, вас слухає ФСБ, ви можете постраждати”, — сказав керівник відділу порятунку Save Ukraine.

Кулеба також повідомив, що один із хлопчиків, якого організація Save Ukraine змогла повернути, сидів в ізоляторі — у кімнаті два на два метри з ґратами замість вікна — чотири рази загальною чисельністю 15 днів за відмову співати російський гімн на окупованій території, а також за те, що порвав видане російське свідоцтво про народження.

За словами керівника відділу порятунку Save Ukraine, є достатньо історій, коли родичі не змогли потрапити до своїх дітей, тому що їх після допитів депортували з РФ через намір забрати свою дитину назад в Україну.

Кулеба зазначив, що дуже складно знайти, де у РФ перебувають українські діти, оскільки їм надають російське громадянство, змінюють особисті дані тощо.

“Сьогодні ми не знаємо насправді, що з цими дітьми відбувається. Ми повернули ще торік 13-річного хлопчика. Я не говоритиму, як, я не можу розповідати про те, як ми це робимо. Нам вдалося повернути його з російської прийомної родини, де прийомний батько — російський військовий, який був поранений, воюючи на українській землі та вбиваючи українців. Так ось, вони його прийняли до своєї сім’ї, й він розповідав, як ця прийомна мати його ненавиділа за це. Ось він розповідав, як у його ж школі інша дитина українська, з Маріуполя, постійно приходила голодною, бо це була неблагополучна родина алкоголіків, російська родина, куди її влаштували”, — сказав Кулеба.

Він наголосив, що Україна хоче повернути кожну свою дитину, тому сьогодні потрібна допомога всього цивілізованого світу, щоб чинити необхідний тиск на Росію.

Читайте також: У РФ немає мети повернути Україні викрадених дітей, вона активно включає їх у федеральні банки даних сиріт, — Рашевська


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір