Питання Придністров’я на порядку денному в уряді Молдови стоїть у тому сенсі, що 24 лютого 2022 року — початок повномасштабної війни Росії проти України — радикально змінило контекст навколо нього. Придністров’я опинилася в ізоляції. А Молдова обрала сценарій повзучої європеїзації лівого берега. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив депутат парламенту Молдови Оазу Нантой.
“28 лютого минулого року Україна закрила ті 452 км спільного кордону, і Росія зараз уже не може впливати на ситуацію. Хамські заяви Сергія Лаврова або Марії Захарової, вони, звісно, відіграють свою роль в інформаційній війні, але реально нічого не можуть змінити для режиму з Придністров’я”, — сказав він.
За словами депутата, Євросоюз не ставить умову розв’язання цього конфлікту як умову для вступу Молдови до ЄС.
“Це означає, що ми обрали такий сценарій повзучої європеїзації лівого берега. Звичайно, ми обговорюємо ситуацію. У нас є і в парламенті, і в уряді діалог на цю тему, консультації з громадянським суспільством, з експертами. Ми починаємо, звісно, з великим запізненням, але все-таки починаємо не тільки думати, а й готувати документи, які потім ляжуть в основу конкретних кроків у напрямі розв’язання конфлікту. Але зрозуміло, що викинуто в сміттєвий кошик так звану “формулу 5+2″ перемовного процесу, яка впродовж понад 20 років була капканом для Республіки Молдова, організованим у Російській Федерації”, — каже Нантой.
Також, зазначив депутат, дедалі популярнішою є точка зору, що для лівого берега не потрібен жоден особливий юридичний статус, а потрібен контрольований процес демонтажу структури цього режиму і процес демократичної інтеграції людей з лівого берега в реалії Республіки Молдова.
“Звичайно, потрібно буде розв’язувати питання тотальної демілітаризації цього регіону. Це складне питання. Але в ситуації, коли українська армія героїчно захищає Україну і демократію на решті частини Європейського континенту, ця фундаментальна умова для розв’язання придністровського конфлікту дотримується. І, звичайно, нас не повинна відлякувати складність, тому що є відповідальність”, — сказав він.
Депутат парламенту наголосив, що Молдова має бути територіально цілісною країною, і на її території не повинні перебувати чужі війська, які становлять загрозу і для неї, і для України.
“Тому, повторюю, з великим запізненням, тому що важко пояснити, наскільки важку спадщину отримала наша партія, коли прийшла до влади після виборів 11 липня 2021 року. Здавалося б, минуло майже два роки, але система запекло чинить опір. Реформи йдуть важко, особливо в юстиції, і це позначається і на нашому рейтингу. Тому ми пішли шляхом зміни команди уряду, розраховуючи на те, що це дасть нам новий імпульс для гарантування безпеки, боротьби з гібридною війною, інструментарієм гібридної війни і для того, щоб європейська перспектива для Молдови стала справді незворотною”, — підсумував Оазу Нантой.
Читайте також: Єдиною гарантією для безпеки Молдови є поразка путінського режиму на фронті в Україні, — Нантой