2025 року економіка РФ може зробити крок від рецесії до депресії — розбір Уса

Іван Ус. Скріншот: uatv.ua

Заплановані у Росії витрати на війну у 2025 році можуть досягати, з урахуванням закритих статей, понад 70% бюджету. Це величезні гроші. І головним є питання: де РФ їх братиме? Про це сьогодні, 30 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат економічних наук, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

На його думку, має сенс говорити про три джерела. Перший — так звана “кубушка” — Фонд національного добробуту.

“Росія, безумовно, має певні заощадження у так званому Фонді національного добробуту, який допомагав країні проходити майже три роки повномасштабної війни, але він також не вічний. І це також треба розуміти. І зараз уже не лише опозиційні, назвемо їх так, російські економісти, а й навіть Центральний банк Росії акуратно дає сигнали про те, що він не виключає, як було сказано у заяві Центрального банку, обнулення Фонду національного добробуту. Тобто ті заощадження, які має держава, можуть зникнути”, — пояснив він.

Ще одне джерело коштів на війну, головне, — нафтові доходи. Нафта залишається основою російської економіки. 2025 року 27% очікуваних надходжень до російського бюджету, за словами гостя ефіру, складуть саме нафтові доходи. Чи виправдаються російські очікування щодо них, залежить, як наголошує Ус, від виконання новообраним президентом Дональдом Трампом своїх обіцянок після інавгурації 20 січня. Він нагадав: одна з цих обіцянок — збільшення видобутку нафти в США. З оточення Трампа вже звучали дані про збільшення видобутку на 3 млн барелів на день.

“Щодня у світі видобувається 81 млн барелів. І тут — 3 млн на день, які США поки що планують добувати. Це істотна цифра. Плюс ще очікуються дії Саудівської Аравії щодо збільшення видобутку. Плюс я не виключаю дії, спрямовані адміністрацією Трампа, що приходить, щодо країн, які могли б збільшувати видобуток нафти. Маю на увазі насамперед Венесуелу. Ми розуміємо, що це найбільша за запасами нафти країна у світі. Я не виключаю, що Трамп може сприяти революції в цій країні та, відповідно, поверненню її у гру. До чого це спричинить? До того, що ціни різко скоротяться. І тут головне — відповідь на запитання, звідки бере Росія гроші. Вона їх бере в основному з експорту своєї нафти… Я нагадаю, що у бюджеті Росії на 2025 рік закладено цифру 70 дол. за барель. А якщо ціни впадуть… Я думаю, ціна може бути нижчою ніж 50, а то й 40 дол. за барель”, — зазначив Ус.

Щодо ненафтогазового сектора, то від нього, на думку економіста, не можна очікувати значних доходів в умовах високої облікової ставки та “з відчуттям постійного зростання облікової ставки”. Адже для того, щоб розвиватися, підприємствам потрібні кредитні гроші, які в Росії стають дедалі дорожчими.

“До чого це призведе? До того, що не буде отримано очікуваних доходів по ненафтогазовому сектору”, — констатував він.

Резюмуючи сказане, гість ефіру прогнозує серйозні проблеми у російській економіці вже у другій половині 2025 року.

“Якщо ви недоотримуєте по нафті, як ми це очікуємо зараз, якщо ви недоотримуєте поповнення по ненафтогазовій сфері, як це також очевидно, то питання: звідки будуть гроші. Я не виключаю, що 2025 рік, принаймні друга половина року, може для Росії ознаменуватися не просто якимось серйозним крахом… Про це, до речі, теж пише російська преса. Якщо ми згадаємо початок другої половини 2024 року, тоді говорили про стагфляцію. У грудні, останньому місяці 2024 року, що минає, з’явилося слово “рецесія”. А від рецесії до депресії — один крок. Цей крок цілком може настати цього [2025] року”, — заявив Іван Ус.

Читайте також: Реальна ціна війни для Росії: про прямі та непрямі витрати розповів Постернак

Нагадаємо, керівники російських компаній зіткнулися з рекордним браком робочої сили. За результатами дослідження консалтингової компанії RosExpert, дефіцит працівників став головним викликом для російських топменеджерів у 2024 році.

Прямий ефір