Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив в інтерв’ю державному радіо, що не планує йти у відставку через масштабні протести в країні. Він наголосив, що уряд можна змінити лише в результаті виборів, щоправда, не виключив можливості проведення дострокових, якщо коаліція втратить більшість через кризу. Фіцо вважає, що протести у Словаччині організувала якась група зловмисників з метою здійснення держперевороту, повідомляє FREEДОМ.
Близько 100 тис. людей вийшли на мітинги майже у 30 містах Словаччини під гаслом “Словаччина — це Європа”. Протестувальники виступають проти проросійської політики прем’єр-міністра та вимагають його відставки. За інформацією словацьких ЗМІ, лише у Братиславі в акції протесту взяли участь близько 60 тис. людей. За словами організаторів, це були мирні мітинги, жодних заворушень не відбувалося.
“Я прийшов на акцію протесту “Словаччина — це Європа”, щоб показати, що ми не хочемо бути з Росією, що ми хочемо слідувати політиці, яку ми розпочали. Ми хочемо бути в Європейському Союзі, ми хочемо бути в НАТО та хочемо залишатися там. Ми не хочемо асоціюватися з Російською Федерацією та хочемо продовжувати допомагати Україні”, — каже учасник протесту Франтішек Валах.
Словацький прем’єр заявив, що за масовими протестами в країні стоїть певна група за участі опозиції, неурядових організацій та іноземних експертів.
“Ми бачимо структуру, яка значною мірою хоче використати ці протестні збори для потенційного зіткнення з апаратом державної безпеки, щоб ще більше посилити напруженість, ще більше розпалити агресію… Це — атака на конституційний лад Словацької Республіки. Це — спроба організувати переворот у Словаччині, щоб уряд впав, а до влади прийшли ті, хто не може пройти через демократичні парламентські вибори”, — заявив прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо.
Звинувачення прем’єра опозиція відкинула. Партії “Прогресивна Словаччина”, “Свобода та солідарність” та Християнсько-демократичний рух повторно внесли пропозицію про вотум недовіри уряду Фіцо. Проте, як стверджує лідер “Прогресивної Словаччини”, урядова коаліція зірвала засідання, на якому мали розглянути цю пропозицію. Глава уряду оголосив, що ознайомить депутатів із секретними даними Словацької інформаційної служби. Тож засідання парламенту провели у закритому режимі.
“Це небезпечно та ганебно, що він зловживає Словацькою інформаційною службою. Кілька днів тому він використав її, щоб зірвати дебати про вотум недовіри в парламенті, а тепер прем’єр-міністр використовує її, щоб посіяти паніку та відвернути увагу від своїх невдач”, — зазначив голова опозиційної партії “Прогресивна Словаччина” Михал Шимечка.
Фіцо спробує всіма способами зберегти владу, але його останні дії загострили ситуацію в словацькому суспільстві, вважають аналітики.
“Його [Фіцо] надмірні загравання з Кремлем, Путіним та ситуація з енергетикою також дратує частину словацького суспільства. Цим, звичайно ж, потрібно скористатися опозиційним силам, щоб мобілізувати свою підтримку як альтернативу Фіцо, який чітко орієнтується на Росію”, — прокоментував кандидат політичних наук, засновник громадської організації “СД Платформа” Богдан Ференс.
Масові протести громадян Словаччини проти політики зближення із Росією прокоментував президент України. У соціальній мережі Х Володимир Зеленський написав: “Братислава — не Москва, Словаччина — це Європа”.
Читайте також: У Словаччині почалися масові протести проти політики уряду Роберта Фіцо (ФОТО)
Раніше повідомлялося, що увечері 24 січня у понад 20 словацьких містах розпочалися масові протести проти політики уряду Роберта Фіцо під гаслом “Словаччина — це Європа”. У більшості міст на протести вийшли по кілька тисяч людей.