Україна отримала від Сполучених Штатів Америки один мільярд доларів у межах ініціативи G7 (“Групи семи”). Кредит забезпечений доходами від заморожених російських активів, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Ці кошти Київ отримав не безпосередньо від Вашингтона — їх перерахували до спеціального фонду Світового банку. На які цілі спрямують отримані кошти — у матеріалі журналістів телеканалу FREEДОМ.
Транш зараховано в межах програми Світового банку на підтримку політики “Основи зростання”. Доходи від заморожених російських активів будуть направлені на фінансування першочергових соціальних і гуманітарних витрат держбюджету.
За інформацією Центру стратегічних комунікацій при Міністерстві культури України, фінанси допоможуть забезпечити житлом внутрішньо переміщених осіб.
“Передбачені кошти зараховуються до загального фонду держбюджету єдиним траншем за результатами виконаних до його підписання завдань. Ключові реформи торкнулися зміцнення основ економічної політики, спрямованої на забезпечення сталого зростання. Зокрема, реформи, пов’язані із залізничною інфраструктурою, митною та податковою політикою, боротьбою з корупцією”, — йдеться в повідомленні на сайті Міністерства фінансів України.
Це перший із запланованих 20 мільярдів доларів. Їх Вашингтон зобов’язався надати в межах ініціативи “Групи семи”. Загалом G7 передасть Києву 50-мільярдну позику.
“50 мільярдів дол. допоможуть надати Україні ресурси, необхідні для підтримки екстрених служб, лікарень та інших основ її опору. Ми посилаємо недвозначний сигнал рішучості, змушуючи Росію нести витрати на її незаконну війну, а не платників податків у нашій коаліції”, — зазначила міністерка фінансів США Джанет Єллен.
Крім Сполучених Штатів, кошти виділять Євросоюз, Велика Британія, Японія і Канада. Формально гроші Києву дають як кредит на 30 років. Але погашатиметься він коштом надприбутків, які генерують заморожені російські активи.
Таким чином очікується, що 50 млрд дол. Україна отримає безповоротно і не спрямовуватиме на погашення внутрішні фінансові ресурси.
Водночас Київ продовжує наполягати на тому, що передача доходів від заблокованих російських активів має бути лише першим кроком у їхньому використанні. Наступний — повне вилучення та передача Україні.
“Дякую американським партнерам і Світовому банку за цей важливий крок на шляху до справедливості. Ми розраховуємо, що всі суверенні російські активи будуть конфісковані та спрямовані на відновлення України”, — написав очільник уряду України в Telegram.
На Заході побоюються, що конфіскація російських активів може підірвати довіру до міжнародної фінансової системи. Але ця тема знову стала предметом обговорення у Єврокомісії. Дискусія отримала новий імпульс, оскільки Брюссель побоюється, що США можуть скоротити допомогу Україні після інавгурації Дональда Трампа, пише Bloomberg.
В інтерв’ю агентству єврокомісар з економіки Валдіс Домбровскіс нагадав про норми міжнародного права, згідно з якими відповідальність за завдані збитки несе країна-агресор, і заявив, що настав час сміливіших заходів з боку ЄС.
Читайте також: Настав час перейти від заморожування до вилучення: Україна планує отримати всі заарештовані активи Росії (ВІДЕО)
Раніше прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал заявив, що 300 млрд євро заморожених росактивів можуть покрити половину коштів, необхідних для відновлення України.