“Це історія про розвиток української економіки”, – Руслан Гашев проаналізував програму “Доступні кредити 5-7-9%” (ВІДЕО)

Фото Facebook Руслан Гашев

В Україні в лютому стартувала програма для малого і середнього бізнесу “Доступні кредити 5-7-9%”. Для чого вона була створена, хто зможе отримати фінансову підтримку держави і на що конкретно, в інтерв’ю телеканалу “Дом” розповів виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Руслан Гашев.

У чому унікальність програми “Доступні кредити 5-7-9%”, і що вона дає бізнесу?

– Я не можу сказати, що ця програма є унікальною, адже в світі є й інші приклади подібних програм, які створені для підтримки підприємництва та його розвитку. І в Україні є аналогічні програми, але слід зазначити, що ця – не тільки про роздачу дешевих грошей, це, скоріше, історія про розвиток української економіки. Цю мету ми ставили, коли розробляли програму. Тут справа в тому, що, як сказав попередній міністр економічного розвитку, зношеність основних фондів в Україні – від 60% до 90% в залежності від галузі. Ця програма була створена для поновлення монетизації основних фондів, а також – дешевих кредитів. Для зайнятості в малому сегменті підприємництва. Це ми й намагалися зробити й донести до підприємців, але зараз програма трансформується, адже у нас є й інші виклики, пов’язані з коронавірусом, карантином та епідемією. Ми зараз говоримо не так про розвиток малого та середнього підприємництва, зараз ми робимо паузу і говоримо виключно про його підтримку і збереження.

Хто може отримати таку підтримку і на що конкретно?

– Зараз, з огляду на ті зміни, які ухвалив уряд 15 квітня, підтримку можуть отримати будь-які суб’єкти господарювання: фізичні особи-підприємці або юридичні особи, які зареєстровані в Україні та працюють на підконтрольній уряду України території, і річний дохід яких не перевищує 100 млн гривень. Також це підраховується сумарно з групи пов’язаних контрагентів.

Чи можуть скористатися програмою ті підприємці, у яких вже є кредити?

– Так, їм можна буде скористатися цією програмою, і ми зможемо компенсувати до нуля оплату відсотків за діючими кредитами до 31 березня наступного року. Планується, що це буде навіть без обмежень по сумі, тобто, ми спростимо і знизимо боргове навантаження на підприємців в цей час. Також там буде і відстрочка платежу, і відстрочка від сплати відсотків. Це буде допомогою по вже існуючих кредитах.

Який загальним обсяг кредитних коштів виділяється на цю програму з боку держави?

– У чому плюс цієї програми? У тому, що держава не виділяє гроші на кредитування, держава виділяє гроші виключно на компенсацію відсотків і надання гарантій. І держава виділила цього року 2 млрд гривень. Цього цілком достатньо на цей рік. І родзинкою цієї програми є те, що ми використовуємо гроші банківської системи, ліквідність якої на даний момент надлишкова. Ми просто спрощуємо доступ підприємців до цієї ліквідності і говоримо банкам: “Не бійтеся, ризикуйте своїми грошима, а ми вам допоможемо нашій гарантією і компенсацією відсотків”.

Як отримати кредит і куди потрібно звертатися?

– Щоб отримати кредит, я раджу спочатку ознайомитися з умовами програми. Це можна зробити або на сайті уповноваженого банку, або на сайті самої програми 5-7-9.gov.ua. На тому ж сайті є перелік всіх наших уповноважених банків. Ознайомилися з умовами програми, зрозуміли, що ви відповідаєте критеріям – і подаєте документи в обраний вами банк. І далі банк ретельніше подивиться ваші документи і зробить висновок, готовий він з вами працювати чи ні. Ще одна особливість цієї програми, яка закріплена рішенням уряду, це те, що виключно банки обирають позичальників і надають кредити на основі власних правил. Держава, уряд, Мінфін, Фонд розвитку підприємництва ні в якому разі не втручаються у відносини між позичальником і банком.

Більше випусків програми “5 вопросов на злобу дня” дивіться за посиланням.

Прямой эфир