Стелла Захарова розповіла, як спорт відновлюватиметься після карантину (ВІДЕО)

Фото з сайта gazeta.ua

Представники багатьох спортивних дисциплін потрапили в дуже складну ситуацію через карантин. Усі зали для тренувань були закриті, і ті, чий напрямок не дозволяв тренуватися вдома, ризикували втратити форму за два з половиною місяці відсутності занять.

Як після карантину відновлюватиметься професійний спорт, розповіла олімпійська чемпіонка, заслужений майстер спорту зі спортивної гімнастики Стелла Захарова, повідомляє телеканал “Дом“.

Як ви вважаєте, наскільки карантин вплинув на професійний спорт, і що буде далі?

– Дуже складно відповісти на це питання, адже те, що ми зараз переживаємо – це катастрофа для спортсменів і тренерів. Нам були практично недоступні зали, тренувальні процеси. А для спортсмена тренувальний процес – це все. Особливо в таких видах, як спортивна гімнастика. Якщо гімнасти готувалися до Олімпійських ігор, уявіть собі, у них вже є певна спортивна форма, вони вже в такому серйозному тонусі. І тут раз – і все пропало. Гімнасти, та й взагалі всі спортсмени, всі національні збірні команди упродовж двох з половиною місяців не тренувалися.

Я не знаю, як зараз спортсмен може відновитися після такого тривалого періоду карантину, тому що для нього тренувальний процес важливий кожен день. Спробую пояснити простою мовою. Людина ходила у спортивний зал, в фітнес-клуб, підтримувала свою спортивну форму. Раптом раз – і два з половиною місяці вона не тренується. Природно вона приходить у фітнес-клуб, у неї починає все боліти, у неї вже м’язи зовсім відвикли від тренувального процесу. Загубилося почуття різних вправ. Що вона робить? Вона починає потихеньку відновлюватися. Тому що неможливо зробити це відразу після повернення в зал. Це дуже складно.

Для наших спортсменів це дуже великий удар. І не тільки для наших, а й для спортсменів з усього світу. У багатьох країнах вже повідкривалися спортивні клуби, зали, люди вже тренуються. Але у нас чомусь місце в Конча-Заспі, де тренуються і готуються до Олімпійських ігор наші олімпійці (ДП “Олімпійський-навчально-спортивний центр “Конча-Заспа” – ред.), тільки недавно відкрилося. Вдумайтеся, які втрати ми будемо мати. А у нас в листопаді чемпіонат Європи вже, чемпіонати світу, на наступний рік – Олімпійські ігри. Тренери сьогодні за великим рахунком не знають, що робити, тому що вони просто не встигають підготуватися.

Хочу вам сказати, що спорт – це важливий напрямок для країни і здорового способу життя наших дітей. Він не менш важливий, ніж та ж культура. Я не хочу зараз образити когось із наших великих зірок культури, але їм легше. Тому що вони можуть підготуватися за тиждень, вийти на сцену і заспівати ту чи іншу свою арію. А для спортсмена потрібно мінімум півроку для того, щоб тільки відновитися, повернути ту спортивну форму, яку він мав. Це дві найбільші різниці, дві великі складові.

Що робити в цій ситуації? Нам повинні створити умови, ми повинні прийти в зал в цих умовах, тренуватися і принести результат, тобто завоювати нашій країні медаль і принести їй престиж.

Ми іншого нічого не вміємо робити, та й не наше завдання це робити. Ці завдання перш за все повинні бути нашої держави і чиновників, а також безпосередньо профільного міністерства, яке повинно відстоювати сьогодні позиції наших спортсменів: де і як їм тренуватися, як реалізовувати себе під час пандемії, розробити якусь стратегію, як виходити з цього стану нашого. Донести це до Кабінету міністрів і разом з ними вирішувати цю глобальну проблему.

Але якщо у нас Конча-Заспа відкрилася нещодавно, то про що я можу говорити далі. У мене немає сьогодні таких повноважень, як керівника. Так, я можу вирішувати на своєму рівні. Але повноважень чиновника і важелів влади у мене немає.

Які види спорту постраждали через карантин найбільше? Тому що хтось міг займатися вдома. Але якщо це плавці, відповідно, потрібен басейн, якщо гімнасти – бруси, а їх вдома не поставиш.

– На мою думку, найбільше постраждали спортсмени і тренери тих спортивних дисциплін, заняття яких проходять в залах, в плавальних басейнах. Візьмемо наприклад велоспорт – хлопці ще можуть виїхати на вулицю і себе реалізовувати, тренуватися; легка атлетика – теж є легкоатлетичні вуличні манежі, а також стадіони, хоча їх дуже мало залишилося, я не знаю, де можна бігати і метати диски. Але мало дуже таких видів спорту, в яких спортсмени (під час карантину – ред.) можуть себе самі реалізовувати і підтримувати свою спортивну форму. Всі інші (спортсмени – ред.), на превеликий жаль, були на карантині. Були закриті всі зали, приміщення, де можна було хоч трішки себе реалізувати. Правильно ви кажете, вдома ти ж себе не реалізуєш, що не затягнеш додому колоду. Та й користі з неї дуже мало.

З того, що вже робиться – потихеньку у нас почали проводитися матчі, в якийсь момент з’являться глядачі на трибунах. Як ви вважаєте, наскільки це зараз буде безпечно? Наскільки самі глядачі будуть дотримуватися запобіжних заходів і безпеки, коли можна буде приходити на трибуни?

– Перш за все ми повинні стежити за собою, дотримуватися правил безпеки, тобто приходити в масках, дезінфікувати і мити руки. Це дуже правильно і необхідно. Якщо самі ми будемо дисципліновані і дисциплінуємо людину, яка сидить поруч, то звичайно нам буде набагато легше, і ми набагато швидше знову увійдемо в цей робочий ритм.

Мені здається, це правильно, що вже почали проводити матчі – поступово, без глядачів. Тому що колосальні гроші губляться, спортсмени, як і багато інших людей, теж сидять без грошей. Ось деяким їсти навіть нічого, давайте не будемо забувати про це теж.

Але під час ослаблення карантину насамперед люди самі повинні дисциплінувати себе для того, щоб ми якомога швидше вийти з цієї форс-мажорної божевільної ситуації і максимально швидко включитися у свою роботу. Я вважаю, це буде правильно.

Прямой эфир