Колишній співвласник “Нашого формату” поділився секретами та тенденціями видавничої справи (ВІДЕО)

Скрін з відео

Антон Мартинов – відомий український видавець, колишній співвласник “Нашого формату”.

Зараз “Наш формат” в більшості своїй публікує нон-фікшн.

“Ми видаємо літературу нехудожню, “non-fiction” так і перекладається. Це не тільки “Як заробити мільйон”, “Чому нації занепадають”, – ділиться Мартинов. – Наша мрія, наше бачення – сформувати навколо себе суспільство, в якому нам безпосередньо буде комфортно жити. Ми пропонуємо різні точки зору, і зазвичай у нас це прикладна, перекладна, нехудожня література”.

Видавництво, говорить Мартинов, це завжди статистика та чіткий розрахунок. Зараз команда вже добре знає, що потрібно видавати.

“Влад запропонував створити книжковий бренд, і з кінця 2012 року ми запустили “Наш формат” в контексті книг. У нас була своя статистика, що продається в першу чергу, я дуже багато з цієї літератури читав, – каже видавець. – Перші два роки це був соціальний експеримент, а потім вже відбулися події, які призвели до того, що на ринок прийшли зміни. Ми були до цього готові”.

Антон наголошує, що перш ніж видавати, кожну книгу обов’язково екстраполюють. Командою обговорюють, чи буде це цікаво людям, навіщо їм це читати і до чого це призведе.

Ще 5-6 років тому на 90% українські полиці заповнювала російська книга, каже видавець. Наразі її присутність – 30-40%, і “Наш формат” працює над тим, щоб захопити сегмент українською книгою ще більше.

“У нас портфель розділений на три напрями. Перше – це як раз книгогенеруючий термін. Тобто портфель книг, який генерує гроші. Потім є портфель іміджевих проєктів, – пояснює видавець. – Це ті проєкти, які ми вважаємо дуже затребуваними, для яких не може існувати цивілізованого ринку. Це 20%. 10% – це ті проєкти, з якими ми можемо експериментувати. А 70% – це генератор грошей. По-іншому видавництво не виживе”.

Паперова книга буде вмирати ще довго, років 50, вважає співзасновник “Нашого формату”. А сперечатися з тим, що вона вмирає, марно, адже очевидно, що тиражі зменшуються, каже видавець.

“Ми конкуруємо з Фейсбуком, Нетфліксом та Інстаграмом. Ми будемо конкурувати з цифровим продуктом, який доступний. Тому потрібно йти в діджитал, – говорить Антон Мартинов. – Проблема в тому, що для підготовки електронної книги потрібно зробити такий самий макет, як і для паперової. Це ті ж витрати. Через відсутність ринку, тобто через відсутність купівельної спроможності або необхідності, не буде потреби купувати книги, можна буде їх скачувати безкоштовно”.

Видавець ділиться, що сам любить читати паперові книги. А до електронного варіанту звертається тільки тоді, коли йому потрібно швидко знайти інформацію.

Незважаючи ні на що, один із трендів наразі – спокійне читання паперового видання, книготерапія. І Антон Мартинов впевнений, що хоч паперова книга й вмирає, людина до неї ще повернеться.

Більше випусків програми “Палітурка” дивіться за посиланням.

Прямой эфир