Розпад СРСР: яку роль зіграла Україна (ВІДЕО)

Скрін з відео

Україна, як незалежна та суверенна держава, розпочинає свій відлік з 1991 року. Її становленню сприяли масова національна мобілізація та народне обурення проти комуністичної влади. Але своїм виникненням Україна насамперед зобов’язана розпаду Радянського Союзу. Процесу, в якому Україна відігравала провідну роль. Проголосувавши в грудні 1991 року за незалежність своєї республіки, український народ визначив долю всього Радянського Союзу. А підписання Біловезької угоди на початку грудня лідерами України, Білорусі та Росії означало кінець радянської “імперії”. Ця подія пролунала похоронним дзвоном за СРСР і змінила не лише долю України, а й напрям світової історії.

“Горбачову, після приходу до влади, необхідно було зміцнити конкурентоздатність Радянського Союзу. Насамперед, економічну. Він бачив економічний колапс, перспективу його, і фактично те, що радянська система виявилася нежиттєздатною”, – розповідає  Олександр Палій, історик, кандидат політичних наук.

Перебудова та гласність, які мали на меті відновити довіру до комуністичної влади, призвели до наслідків, яких Горбачов не передбачав і не очікував. Його реформи створили можливості для політичної мобілізації знизу. В Україні першими, хто активно включився в політичні процеси, стали дисиденти 1960-1970-х років, які повернулися з радянських таборів. Навесні 1988 року вони заснували Українську Гельсінську спілку – першу відкриту політичну організацію в Україні за часів перебудови.

“Цей час витягнув на поверхню те, що було за сімома замками. Це творчість тих письменників, які емігрували після Другої світової війни на Захід і там видавалися. Але в Україні їх ніхто не знав. Саме у ці роки, наприкінці горбачовської перебудови, з 1988 до 1991 рр., з’явилися письменники, які сьогодні вивчаються в українській школі. Не вплинути на суспільну свідомість вони просто не могли… Це було відкриття”, – пояснює Леонід Мужук, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Москва, відчуваючи, що втрачає владу над союзними республіками, ініціює підписання нового договору, на базі якого можна було б створити нову Конституцію СРСР. У відповідь на це, на початку жовтня 1990 року в Києві розпочалися масові протести. Молодь, а це переважно були студенти, з’їжджалася з усієї України. Цей протест і отримав назву “Революція на граніті”. Окрім недопущення підписання нового союзного договору, молодь вимагала забезпечення проходження військової служби юнаками-українцями винятково на території України, націоналізацію майна компартії та комсомолу, відставки голови уряду Віталія Масола за його союзно-центристські погляди.

24 серпня 1991 року зібралася позачергова сесія Верховної Ради України, на якій майже одностайно була проголошена незалежність України. На підтвердження Акту проголошення незалежності, Верховна Рада України вирішила провести 1 грудня 1991 року республіканський референдум. За його результатами вже ні в кого не могло бути сумніву в тому, що українці хочуть мати свою самостійну державу. Одночасно з референдумом відбулися й вибори президента України, на яких переміг Леонід Кравчук.

“На наступний день після референдуму почалося визнання української держави з боку найбільш впливових країн світу – США, Канади, Польщі, інших країн. Україна остаточно поховала Радянський Союз. Зібрання в Біловезькій пущі трьох лідерів держав,  біловезькі домовленості, це була констатація факту, що радянського союзу фактично вже немає”, – зазначив Віктор Доценко, доктор історичних наук, професор.

Як Моска намагалась зберегти Радянський Союз, дивіться у повному випуску програми “Пишемо історію”.

Більше випусків проєкту UATV “Пишемо історію” дивіться за посиланням.

Прямой эфир