Олена Рижко – науковий співробітник, кандидат філологічних наук, доктор наук із соціального спілкування, професор. Але крім всього цього, вона пише книги для підлітків. Письменницьке ремесло Олена почала освоювати ще в шкільні роки, але розвинутися в цій справі їй вдалося, вже маючи великі досягнення в науковій сфері.
“У 9 класі на уроці літератури по темі “Письменники рідного краю” виявилося, що найближчий до нас письменник – в обласному центрі, – згадує Олена Рижко. – Після уроку я підійшла до вчителя і запитала: “Іван Леонтійович, а що, найближчий до нас письменник аж в Житомирі, Валентин Грабовський?” Він відповів: “Так, Оленко, так”. І я сказала: “Не переживайте, я буду письменником”. А я людина слова. Цей урок був перед початком літніх канікул. І ось за літо я списала два зошити по 98 сторінок віршів, клітинка в клітинку. Мені тоді здавалося, що дуже хороших віршів. Але вчитель вибрав тільки десь шість із них, і їх надрукували в журналі “Авжеж”, який виходив у Житомирі на початку 1990-х”.
Після школи майбутня письменниця вирішила вчитися на філолога і вступила на філфак Житомирського педагогічного університету. До письменництва повернулася, вже працюючи науковим співробітником. А літературою про і для підлітків зайнялася, коли її про це попросили у видавництві. А оскільки відчувала брак досвіду в цій темі, вирішила використовувати для підготовки звичні їй наукові методи.
“Я надзвичайно вперта, і люблю робити те, чого не робила. З іншого боку, я люблю виклики. Я отримала пропозицію, від якої не змогла відмовитися. Наш видавець співпрацює з видавництвом “Академія”, яке очолює Василь Теренко. Якось мені подзвонили та запропонували написати повість для підлітків. Що я знала про підлітків? Нічого. Але тут мені допомогло те, що я вчений, і до вирішення кожної проблеми я підходжу за принципом класичної тріади: що я знаю, чого не знаю, які в мене ідеї”, – розповідає письменниця.
Перед тим, як написати свою першу книгу для підлітків, Рижко вивчила необхідну літературу по цій темі, відео в YouTube, чати, і навіть провела “польові дослідження”.
“У нас неподалік парк КПІ. Я ходила гуляти в парку, прислухалася, як підлітки спілкуються, про що говорять, яку музику слухають, також ходила по школах на перервах. Тому що одна справа – тероризувати своїх вчителів, вчителів свого сина, і питати: “Які вони?”. І кожен говорить: “Що вам сказати? Ви впевнені, що хочете знати?”. Тому я за ними спостерігала”, – говорить письменниця.
Також Олена вивчала психологію підлітків. Вона вже два роки пише книги для дітей цього віку, але на той момент, коли тільки починала це робити, в Україні не було ніякої монографії або підручника з підліткової психології. Тому книги довелося шукати аж за кордоном. Ці знання допомогли жінці не тільки писати книги, але й краще зрозуміти ті проблеми, з якими довелося зіткнутися, виховуючи сина.
“У підлітка такий вік, що він буде всіх випробовувати. Але головна установка у нього така: будь зі мною – відпусти мене. Підліток хоче, щоб його тримали, як на розкритій долоні. Тоді він відчуває опору під собою. Але стискати долоню не можна, адже для нього свобода понад усе”, – зазначає Олена Рижко.
Більше випусків програми “Палітурка” дивіться за посиланням.