“Карантин уже дає позитивні результати”, – Антон Геращенко (ВІДЕО)

Фото МВС

З сьогоднішнього дня, 6 квітня, рішенням уряду в Україні посилюються умови карантину – тепер не можна виходити на вулицю без маски, гуляти групами більше двох осіб, відвідувати парки, сквери та зони відпочинку, а також проводити масові заходи, в яких беруть участь понад 10 осіб .

Як виконання цих правил контролюватимуть правоохоронні органи, розповів заступник голови Міністерства внутрішніх справ Антон Геращенко в першому випуску програми “5 вопросов на злобу дня“, яка стартувала на телеканалі “Дом“.

– Тепер не можна виходити на вулицю без маски, не можна ходити групою більше двох осіб. Розкажіть, будь ласка, хто буде стежити за дотриманням цих правил, і чи достатньо співробітників для цього?

Ініціатива щодо посилення правил карантину належить Міністерству охорони здоров’я, а не Міністерству внутрішніх справ. Завдання МВС, Нацполіціі – дотримуватися цих правил.

Обґрунтування того, що карантин посилений – це необхідність продовжити заходи щодо стримування поширення епідемії. Сьогодні в Україні інфіковані вже понад 1300 осіб (це те, що встановлено), 39 – померли. Звичайно, ця цифра не остання. Тому завдання карантину – зробити так, щоб люди менше спілкувалися один із одним, якщо це не стосується роботи об’єктів критичної інфраструктури, виробництва. І ми бачимо, що карантин дає позитивні результати. За оцінкою експертів, Україні в значній мірі вдалося запобігти масовому поширенню хвороби, тому що ми раніше розпочали карантин.

Сил і можливостей у поліції достатньо. У нас не стоїть завдання штрафувати всіх і кожного й збирати гроші в бюджет. Штрафи, передбачені законом, дійсно значні – це 17 тисяч гривень. Але наше завдання в перші дні – проводити роз’яснювальну роботу, пояснювати, чому бажано обмежити спілкування один з одним. Адже багато жителів України сприйняли карантин як вихідні дні, й вирушили в парки займатися масовими гуляннями. Люди збираються компаніями по 10-15 осіб. Якщо хоча б один із них хворий, то під час смаження шашлику або спілкування він може заразити ще 5-7 людей, і епідемія буде розкручуватися далі.

Як з 6 квітня буде відбуватися патрулювання і сам процес контролю, наприклад, в парках? При вході стоятимуть поліцейські?

Співробітники поліції проводять регулярний піший обхід парків і зон, позначених як ті, в яких не можна гуляти. Це не стосується лісів та інших територій, це не стосується вулиць міст. Ними можна гуляти й надалі.

А як буде відбуватися оформлення порушення? Просто на місці?

Якщо людина не розуміє з третього разу, що дане місце заборонено для прогулянок, що це правила карантину, в такому випадку буде встановлюватися особистість цього громадянина і складатися адміністративний протокол.

Це одна з причин, чому потрібно з собою носити документи?

Звичайно. Тому прийнято рішення носити документи з собою.

Чи передбачена при якихось порушеннях кримінальна відповідальність?

Вона передбачена для тих випадків, коли громадянину встановлено діагноз, що у нього особливо небезпечне інфекційне захворювання (таке як коронавірус), і він, знаючи це, продовжує порушувати умови карантину, спілкується з іншими людьми, не попереджаючи їх про те, що він хворий, заражає їх. І якщо хтось помре або отримає серйозні розлади здоров’я, тоді передбачена кримінальна відповідальність для того, хто поширював цей вірус. Якщо людина не знала, що хвора, відповідно, вона не несе за це відповідальність.

Сьогодні, наприклад, на Тернопільщині помер священник Олег Винницький. Він був першим зареєстрованим хворим на коронавірус у своїй області. Перед цим священнослужитель встиг поспілкуватися з приблизно 500 особами. Був на похоронах, хрестинах та інших релігійних обрядах. І в Тернопільській області 160 хворих із 1300 по всій Україні.

Чи посилюються правила проведення самоізоляції та обсервації?

Правила самоізоляції також посилені. Вони стосуються тепер осіб, які досягли віку 60 років і тих, хто не задіяний у роботі критичної інфраструктури. Відповідно до рішення Кабінету міністрів, Міністерства охорони здоров’я, ці громадяни мають до 24 квітня перебувати вдома, а соціальні служби та рідні повинні забезпечити їм доставку продуктів харчування та ліків. Це важливо, тому що саме люди старше 60 років є найбільш схильною до смертності цільовою групою. Це потрібно в інтересах здоров’я та самозбереження цих громадян.

Якщо людина старше 60 років вийшла на вулицю, тому що в неї немає родичів, які могли б допомогти, яким чином вона може це пояснити правоохоронним органам?

У співробітників поліції є інструкції, які дозволяють раціонально та розумно підходити до цього питання.

Прямой эфир