Черв’яки – істоти, на яких ми не звертаємо особливої уваги. А вони не просто роблять ґрунт більш родючим, але й лікують його. Про цілющі властивості хробаків не з чуток знає український технолог Михайло Бондаренко. Понад 13 років він досліджує життя черв’яків і вплив на землю біогумусу, який вони виробляють.
Біогумус – це органічне добриво, вироблене хробаком. Воно містить біоту, яка позитивно впливає на всі види рослин, кореневу систему, дає хороший імунний старт для рослин.
Фахівці відзначають, що ґрунт, подібно до губки, містить поживні речовини, мікро та макроелементи. Коли фермери використовують, наприклад, селітру, ця “губка” руйнується: всі поживні речовини зникають.
Михайло Бондаренко заснував верміферму, яка сьогодні є найбільшою в Україні. Це виробництво та вирощування маси біочер’вяка для створення біогумусу, вермікомпосту.
“Ми використовуємо коров’ячий і кінський гній у співвідношенні 50% на 50%. За допомогою спеціального обладнання перемішуємо його в однорідну масу, стабілізуємо показники Ph і запускаємо червоного каліфорнійського хробака, який все переїдає”, – розповів фермер.
Хист до подібного роду досліджень Михайлу Бондаренку прищепив його дід, один з перших місцевих розробників технологій із виробництва біомаси хробака і рідких гумінових добрив.
У 2013 році, коли заробив перші гроші, технолог зрозумів, що це дуже вигідно. Відтоді його виробництво тільки розширюється.
Першу верміферму в 2014-му році Бондаренко запустив у Хмельницькому. Потім аналогічні з’явилися в Полтаві, Сумах, Запоріжжі, Миколаєві, Одесі. У майбутньому технолог планує розширити ринок на країни Євросоюзу, а також Азії. Крім експорту продукції, виготовленої на фермі, Михайло Бондаренко успішно втілює свою технологію по всьому світу.
“2018 року ми запустили першу верміферму за кордоном, в Узбекистані. Один з моїх роликів побачив на YouTube фермер Тахер Аке. Він зв’язався зі мною, приїхав і придбав нашу продукцію: біогумус в сухому вигляді і рідкий гумат з біогумусу, – розповів технолог. – Через два місяці надійшла пропозиція під ключ запустити завод із виробництва рідких гумінових добрив і, відповідно, верміферму. Завод ми запустили разом із верміфермою за 9 днів. Крім Узбекистану, також відкрили верміферму в Португалії та Італії. Зараз розробляємо дуже потужний проєкт з виробництва сухих і рідких добрив, гранульованих, різних сумішей і видів гуматів для ґрунту. Це чисто органічний, екологічний проєкт, який, сподіваємося, також приверне увагу інвесторів”.
Більше випусків програми “Моя земля” дивіться за посиланням.